Londonban tarolt a Gettómilliomos

2009. február 10., kedd, Magazin

A Slumdog Millionaire (Gettómilliomos) című, Danny Boyle rendezte brit―indiai alkotás gyűjtötte be a Brit Film- és Tévéművészeti Akadémia (BAFTA) igen megbízható Oscar-előrejelzőnek is tekintett legfőbb elismeréseit a vasárnap esti fényes londoni díjkiosztón, bár a film főszereplője végül díj nélkül távozott a rendezvényről.

A Királyi Operaházban megrendezett idei BAFTA-gálán az indiai Mumbai nyomornegyedéből kitörni próbáló fiatal fiú története az összesen tizenegy jelölésből hét díjat nyert: ennek az alkotásnak ítélték a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb forgatókönyv-feldolgozás, a legjobb filmzene, a legjobb fényképezés, a legjobb vágás és a legjobb hang elismerését. A főhőst alakító 18 éves Dev Patel elől azonban Mickey Rourke (The Wrestler) vitte el a legjobb férfi főszereplőnek járó BAFTA-díjat. A legjobb női főszereplő díját Kate Winslet kapta a The Reader (A felolvasó) című filmben nyújtott alakításáért. Az idei jelölések egyik érdekessége volt, hogy a brit színésznő önmagával is versenyzett, ugyanis egy másik film, a Revolutionary Road (A szabadság útjai) főszerepéért szintén jelölték a legjobbnak járó elismerésre. A legjobb mellékszereplő díját a tavaly elhunyt Heath Ledgernek ítélték a The Dark Knight (A sötét lovag) című filmben nyújtott teljesítményéért. A hercegnő (The Duchess) operatőre, Pados Gyula nem került be kategóriájában az öt jelölt közé, de Michael O’Connor, a film jelmeztervezője, aki a legjobb jelmezért járó díjat kapta, az elismerés átvétele után mondott rövid köszönőbeszédében külön kiemelte Pados ,,gyönyörű munkáját".

A vasárnap esti fényes londoni díjkiosztót nagy sztárparádé közepette tartották. Jelen volt ― meghívott vendégként, jelöltként vagy díjátadóként ― mások mellett Meryl Streep, Daniel Craig, Penélope Cruz, Sir Mick Jagger, Brad Pitt, Angelina Jolie és Sharon Stone. Volt egy olyan szereplője is a Covent Garden negyedben emelkedő operaház gálájának, aki a saját magáról szóló film sikeréért szurkolhatott. A Frost/Nixon című alkotás, amely Sir David Frost, a BBC egykori riportere által a néhai amerikai elnökkel készített legendás interjú történetét dolgozza fel, versengett a legjobb filmnek, a legjobb rendezőnek és a legjobb főszereplőnek járó díjért. Jóllehet egyiket sem kapta meg, Sir David jó hangulatban, a filmben őt alakító Michael Sheennel együtt adott át elismeréseket egy másik alkotásnak.

Kertész Róbert

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1326
szavazógép
2009-02-10: Magazin - x:

Kezeslevél 1852-ből — Józsa Lajos

Sepsiszentkirályi Imre Sámuel szabó­mester tekintélyes embernek számított falujában, annak elöljárói kezességet vállaltak fiáért, Imre Já­nosért, aki felszabadult szabólegényként szándékozott 1852-ben Havasalföldre vándorolni. A kor szokása szerint az inaséveket kitöltött legények egy vagy több évre a mesterség tökéletesebb elsajátítása végett vették kezükbe a vándorbotot.
2009-02-10: Magazin - x:

Grammy-díjak

Öt-öt Grammy-díjat nyert az 51. Grammy-gálán Robert Plant és Allison Krauss a Raising Sand, valamint Lil Wayne Tha Carter III című albuma. A brit Coldplay együttes három díjat kapott, köztük az év daláért és az év rockalbumáért. Plant és Krauss az év felvételéért és az év albumáért járó fődíj nyertese. A sztárok sokaságát felvonultató gálát közép-európai idő szerint hétfőn hajnalban rendezték a Los Angeles-i Staples Centerben.