Szembesülés az igazsággal

2024. június 12., szerda, Közélet

Döbbenetes, felkavaró és fájóan agyonhallgatott eseményeket elevenít fel a szegedi Lazi Könyvkiadónál Latrok ideje. Erdély 1848–1849 címmel 2022-ben megjelent könyvében Gál Vilmos. Legújabb történelmi regényével a császári oldalon harcoló mócok által halomra gyilkolt, mintegy tízezer fegyvertelen magyarnak állít emléket – az életüktől sátáni kegyetlenséggel megfosztott abrudbányai, zalatnai, nagyenyedi, verespataki és más dél-erdélyi települések meglett korú, női és gyermekáldozatainak.

  • Gál Vilmos és Demeter László. A szerző felvétele
    Gál Vilmos és Demeter László. A szerző felvétele

A kötet sepsiszentgyörgyi bemutatója a Székely Nemzeti Múzeumban volt nemrég, ahol a résztvevőket az intézmény munkatársa, Tóth-Bartos András köszöntötte. Demeter László baróti történész-muzeológusnak a szerzővel folytatott beszélgetése során megtudhattuk, hogy a szintén történész-muzeológus Gál Vilmos számára a regényírás csak afféle „úri passzió”, ugyanis a Magyar Nemzeti Múzeum tudományos kutatójaként tevékenykedik. Ennek ellenére az Antantmisszió (2013), Lengyel freskó (2018) és Báthory István erdélyi fejedelemről, lengyel királyról szóló kétkötetes történelmi regénye után (2019–2020) immár a negyediket teszi le az olvasó asztalára.

A mű megszületésének előzményeiről szólva Gál Vilmos felidézte, hogy az 1993-ban tett első erdélyi útja során fogant meg benne megírásának a gondolata. Kolozsváron akkor avatták fel Avram Iancu szobrát, de Marosvásárhelyen, Tordán és Gyulafehérváron is belebotlott ércbe öntött alakjába. Tudván, hogy több ezer ártatlan és védtelen magyar vérének a kiontásáért felelős, belegondolt, hogy mit érezhetnek azon honfitársai, akik naponta kénytelenek elsétálni az emlékműve előtt. Ráadásul Gheorghe Funar szélsőségesen magyarellenes kolozsvári polgármester utasítására az egykori Biasini Szálló falán 1996 óta nagy méretű bronztábla hirdeti, hogy az 1848–49-es forradalom és szabadságharc alatt a magyarok negyvenezer románt gyilkoltak le. A valóságban viszont éppen fordítva történt, hiszen az Avram Iancu vezette román parasztok koncolták fel életkorra és nemre való tekintet nélkül a Nyugati-Érchegység környékén élő védtelen magyar civil lakosságot. A mai napig sem ismert, hogy pontosan hány áldozat volt, de a szakemberek tízezer körülire teszik.

Az osztrák császári udvar felbujtására 1848-ban kirobbant erdélyi magyar–román polgárháborúnak természetesen voltak román áldozatai is, de korántsem a hírhedt táblán feltüntetett lélekszámban. Ezt még a legvérmesebb román történészek is elismerik. A magyarbarátsággal semmiképp sem vádolható osztrák hatóságok által többévi kivizsgálás eredményeként 1851-ben nyilvánosságra hozott adat szerint a csatákban, illetve a vérengzések miatt a magyar bíróságok által meghozott halálos ítéletek következtében négyezer-ötszáz román vesztette életét. Ők azonban nem ártatlan gyerekek, nők és idős emberek voltak, mint a magyar oldalon, hanem fegyvert fogó, a felkelésben részt vevő férfiak. A tízszeresére felduzzasztott adat Andrei Șaguna ortodox püspöktől származik, aki már a szabadságharc alatt előállt ezzel Ferenc József császárnál. Így próbálta rávenni 29 millió forint kártérítés kifizetésére az erdélyi román közösség által emberéletben elszenvedett veszteségek miatt.

„A korabeli leírások iszonyataira gondolva ebben a pillanatban is kiráz a hideg, fel nem foghatom, hogy mi vihette a forrásokban leírt bestiális kegyetlenkedésekre embertársaimat, és el sem tudom képzelni, hogy milyen rettegésben, fájdalomban volt részük az elszenvedőknek. Mint ahogy a túlélők lelki szenvedéseiről sem lehet fogalmunk… Nem állt szándékomban tovább szítani a magyarok és románok között évszázadok óta fennálló ellenségeskedést. Valójában az igazságot akartam leírni, tudatni magyarokkal és románokkal egyaránt” – vallja könyve végén Gál Vilmos, a regényhez fűzött megjegyzéseiben. És valóban csak az igazsággal való szembesülés, valamint annak elfogadása hozhatja el a történelmi megbékélést magyarok és románok között – tesszük mi hozzá.

A könyv megrendelhető a helyi könyvesboltokban vagy a Bookline (bookline.ro) és Libri (libri.hu) online könyváruházakban, illetve a Lazi Könyvkiadónál (lazikiado.hu).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2024-06-12: Közélet - Nagy B. Sándor:

„Továbbgondolt” festmények a Lábas Házban

A parafrázis többjelentésű szó, és az egyik konkrét jelentése: a műalkotás továbbgondolása, a műalkotás tovább élése egy másik művész által – foglalta össze dióhájban a Parafrázisok című kiállítás alapgondolatát Várallyay Réka művészettörténész pénteken délután a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban a Sepsiszentgyörgyi Képzőművészeti Tanszék Kortárs művészeti szemináriuma kiállításának megnyitóján.
2024-06-12: Közélet - Nagy D. István:

Mi fán teremnek a Nobel-díjak? (Magyar Feltalálók Napja)

Rendhagyó panelbeszélgetés gazdagítja az idén harmadik alkalommal június 13–15. között a megszokott helyszínen, az egykori sepsiszentgyörgyi dohánygyárban zajló, a magyar feltalálók napja alkalmából a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület csapata által szervezett kiállítást. A beszélgetés apropóját az adja, hogy közel két évtized után tavaly kettővel bővült a magyar Nobel-díjasok köre Karikó Katalin és Krausz Ferenc személyében. A szervezők célja a rendkívüli teljesítmény előtti tisztelgés mellett a két kutató munkássága, eredményei közérthetővé tétele a meghívott szakértők segítségével.