A Kovászna megyei törvényszék törvényesnek ítélte a nagypataki magyar feliratot, nem tudják, miért döntött másképp a brassói táblabíróság – nyilatkozta lapunknak Ráduly István prefektus, aki maga is az újságból értesült arról, hogy Nagypatak bejáratánál csak román felirat lehet.
A kormánymegbízott nem kívánta kommentálni a nagypataki helységnévtáblával kapcsolatos ítéletet, de azt elmondta, hogy a közigazgatási törvénykönyvben egyértelműen szabályozott a kérdés: csak ott kötelező a kisebbségek nyelvén való feliratozás, ahol a kisebbség aránya meghaladja a lakosság 20 százalékát; egy önkormányzat azonban dönthet úgy, hogy 20 százalékos arány alatt is kihelyez magyar vagy más nyelvű feliratot. A nagypataki ügyben a közutak karbantartására vonatkozó törvényt is kell nézni, eszerint a megyei rangú utak a megyei önkormányzat gondnokságában vannak, az út menti táblák elhelyezése is az ő feladatuk (ezért nem a nagypataki önkormányzatnak kell lecserélnie a helységnévtáblát). A megyeháza azzal érvelt a magyar felirat mellett, hogy a megye lakosságának háromnegyede magyar ajkú, és ezt a sepsiszentgyörgyi törvényszék el is fogadta. A prefektúra nem azért fellebbezte meg az alapfokú ítéletet, mert elégedetlen volt vele, hanem azért, mert törvény szabta kötelessége kimeríteni az összes lehetséges jogorvoslati lehetőséget – magyarázta.
A brassói táblabíróság hétfői ítéletéről nem értesítették őket hivatalosan, de nagyon várják az indoklását, mert maga is úgy véli, hogy amit nem tilt kifejezetten egy törvény, az megengedett; a magyar feliratnak sem kellene zavarnia senkit a 21. században, de ez a személyes nézőpontja – hangsúlyozta. Ráduly István pusztán gazdasági szempontokat nézve is előnyösebbnek tartja a többnyelvű feliratozást, és erre vannak is példák: Brassó megye székelyföldi bejáratánál magyarul is jelzik, hogy hova lép be az érkező, Nagyszebenben német nyelven is ki van írva a város neve, de ez felfogás kérdése – vélekedett. Hozzátette: Nagypatakon nagyon szép kolostor van, amelyet a térségben kiránduló magyarországi turisták is látogatnak, akik könnyebben hagyják ott a pénzüket, ha anyanyelvükön is megszólítják őket, és ez a nagypatakiaknak sem lehet mellékes.
A többségben románok által lakott Nagypatakon kihelyezett kétnyelvű helységnévtáblák miatt a Nemzet Útja Egyesület megyei szervezete tett panaszt 2022 augusztusában Kovászna megye prefektúráján. Indoklásuk szerint a táblák törvényt sértenek, mivel a községben a magyarok aránya nem éri el a közigazgatási törvény által előírt 20 százalékos nyelvhasználati küszöböt.
A táblabíróság mostani döntésével részben jóváhagyta a prefektúra óvását, amelyben az alapfokon eljáró Kovászna Megyei Törvényszék ítéletét kifogásolta.
Az 1065 lakosú Nagypatakon a legutóbbi népszámláláson 21-en vallották magukat magyarnak.