Két fontos fesztiválon vett részt múlt héten a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata az Iráni konferencia című, Bocsárdi László által rendezett előadással: június 13-án, csütörtökön a nagyváradi HolnapUtán Fesztiválon, június 16-án, vasárnap pedig Kaposváron az Országos Színházi Találkozón (OSZT). Az OSZT díjátadó gáláját tegnap este tartották a kaposvári Csiky Gergely Színházban, ahol a szakmai zsűri döntése alapján az Iráni konferencia kapta a legjobb rendezés díját.
Bocsárdi László színházi elfoglaltságai miatt nem lehetett jelen a díjkiosztó gálán, ezért videóüzenetben köszönte meg a rangos elismerést a fesztivál válogatóinak és zsűrijének egyaránt. Mint fogalmazott, az egész alkotócsapat számára nagy megtiszteltetés ez a díj, és mindenkinek gratulálni szeretne hozzá, elsősorban Ivan Viripajevnek a dráma megírásáért. „Remélem, hogy az Országos Színházi Találkozó idei kiadása szerencsés kezdete egy olyan fesztivál létrejöttének, amely méltó módon képviseli a magyarországi színházi szakmát” – fogalmazott üzenetében Bocsárdi László.
A vendégjátékok fogadtatásáról Pál Ferenczi Gyöngyit, a színház igazgatóját és az Iráni konferencia egyik szereplőjét kérdeztük. A HolnapUtán Fesztiválon többször is fellépett már a sepsiszentgyörgyi társulat, rendszeres meghívottja a színház ennek a rendezvénynek. Az Országos Színházi Találkozón azért volt fontos részt venni, mert most játszották először magyarországi közönség előtt az előadást – nyilatkozta lapunknak az igazgatónő. Mint mesélte, hazai pályán meglepően jól fogadták az előadást, értő és befogadó közönsége van Sepsiszentgyörgyön Ivan Viripajev darabjának, de idegen környezetben játszani mindig nagyobb kihívás, és erre a produkcióra ez különösen igaz, mert egy igazi konferenciát idéző, rendhagyó színházi előadásról van szó. Három vendégjátékot tartottak eddig az Iráni konferenciából, Marosvásárhelyen, Nagyváradon és Kaposváron, és mindhárom helyszínen nagyon nyitott közönséggel találkoztak.
„Szerintem az egyik fontos erénye az előadásnak, hogy a felmerülő kérdések kapcsán sem a szerző, sem az alkotócsapat nem kíván igazságot tenni, csupán megmutatjuk egy csomó szempontját a bennünket körülvevő események értelmezésének, különböző igazságokat feszítünk egymásnak. Úgy érzem, mindenhol sikerült megszólítanunk és gondolkodásra sarkallnunk a közönséget, Magyarországon talán még inkább, mint itthon, hisz a kaposvári »konferencia« több felszólalója is nyílt színi tapsot kapott... Ha valamit mégiscsak magával vihet a néző előadás után, akkor ez a vertikalitás és a folyamatos önvizsgálat fontossága, amit ezúttal is sikerült átadni a nagyváradi és a kaposvári fesztivál közönségének is” – fogalmazott a turnéról Pál-Ferenczi Gyöngyi.
Az előadás vendégjátékainak sora folytatódik. Augusztus 2-án Gyulán, szeptember 4-én Budapesten a Városmajori Színházban, szeptember 7-én pedig Szatmárnémetiben játssza a társulat a Bocsárdi László által rendezett produkciót. Szerencsésen alakultak olyan szempontból is a meghívások, hogy az Iráni konferencia mindkét szereposztása egyenlő arányban mutatkozhat be a turnék során. November folyamán Székelyudvarhelyen is bemutatják az előadást, és az alkotók bíznak benne, hogy a turnék sora még azzal sem ér véget.
Az igazgatónő elmondta, hogy a Kurázsi és gyerekei című előadás közelgő bemutatója miatt idén a sepsiszentgyörgyi társulat nem vehet részt a kisvárdai fesztiválon, a kísérőprogramok között azonban mégiscsak képviselteti magát a színház a Nemes Levente-beszélgetőkönyv bemutatójával. A holnap délutáni eseményen a könyv szerzője faggatja a 85 évesen még mindig aktív színművészt az életéről és kisvárdai élményeiről.