Az uniós agrárminiszterek június 24-i munkaülésén Florin Barbu román agrárminiszter szorgalmazta, hogy alkalmazzák a konvergencia elvét és kerüljön be egy hivatalos állásfoglalásba.
A konvergencia elve arra vonatkozik, hogy a mezőgazdasági támogatások lehetőleg egyforma értékűek legyenek minden tagországban, illetve azon országokban nőjenek, ahol jelenleg a gazdák az uniós átlag alatt kapnak támogatást a mezőgazdasági területekre.
Románia az uniós csatlakozás éveiben nagyon rosszul járt a területalapú közvetlen támogatások értékének kiszámításakor. 1998 és 2002 között szárazság volt, így a hektáronkénti átlag búzatermés 2,7 tonna volt, ezt szorozták meg 63 euróval tonnánként, és így jött ki a 170 eurós átlag támogatás. De lássuk, a hivatalos adatok tükrében jelenleg mekkora közvetlen támogatást kapnak az uniós országok. Románia az utolsó előtti helyen áll az átlagos 204 euróval hektáronként, az utolsó Lettország 193 euróval. A magyarországi gazdák 269 eurót kapnak, a bolgárok 211 eurót. A legnagyobb támogatást a sajátos helyzetben levő máltai gazdák kapják: 1083 eurót, a görögök 487, a dánok 321, a ciprusiak 358, az olasz gazdák pedig 348 eurót. A német gazdákat 248 euróval támogatják, a franciákat 268, a spanyolokat 232, az osztrákokat pedig 269 euróval. Az uniós átlag 261 euró hektáronként.
Természetesen a konvergencia elvének bevezetése, alkalmazása már most kemény vitákat szült, hiszen az átlagon felüli segítséget kapó országok nem támogatják a konvergencia szó használatát sem, mivel az azt jelentené, a 2027-től életbe lépő új közös agrárpolitikában tőlük vennének el uniós pénzeket, hogy növeljék a kisebb támogatást kapó országok gazdáinak részesedését.