A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola múlt hét végi évadzáró rendezvényén a kovásznai közönség premierben láthatta a Csoma Emlékközpont és Népfőiskola médiaműhelyének alkotócsoportja által készített Faragott álmok című portréfilmet, amely Demes Mihály helybeli asztalosmestert, hangszerkészítőt és műkedvelő faragót mutatja be.
A film vetítésére és az alkotókkal való beszélgetésre a kovásznai művelődési központ mozitermében került sor. A Csoma Emlékközpont és Népfőiskola médiaműhelyének fiatal alkotócsoportját – Para Tamás, Dimény Gergő, Molnár Fanni, Ferencz Boglárka, Tasnádi Magor, Moldovai Kitti, Szabó Renáta, Antal-Demes Szabolcs – Ferencz Éva, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola elnöke mutatta be a közönségnek. Mint elmondta, a diákokból álló médiaműhely tagjai Tasnádi Levente szakmai irányításával tavaly is, idén is több alkalommal önkéntes munkát vállaltak a közösségi életben, dokumentálták az egyesület rendezvényeit, a Csoma Napok eseményeit, kisfilmeket, fotókat készítettek, s a rögzített felvételek összegzik mindenfajta tevékenységüket, amelyek célpontja a hagyomány- és értékőrzés.
A bemutató során levetített Faragott álmok című húszperces portréfilm Demes Mihály kovásznai asztalosmestert, hangszerkészítőt és műkedvelő faragót mutatja be, aki röviden elmondja, miként került kapcsolatba az asztalos szakmával, miért szerette meg a fa megmunkálását és hogyan látja meg a kiválasztott fában a formát, még mielőtt a fölösleget lefaragná, illetve eltávolítaná róla. Felidézte azt is, hogyan készítette el az első hegedűt. Mint mondotta, ha az ember valamit szeret, azt próbálja megoldani, nem számít nehézségnek, előbb-utóbb könnyebben vagy nehezebben, de mindent meg lehet oldani.
A vetítés után a film készítői a forgatás alatt szerzett tapasztalatokról, élményekről beszéltek, és elmondták, hogy további rövidfilmek felvételére is készülnek. Ferencz Éva, az egyesület elnöke megköszönte a fiatalok munkáját, ugyanakkor köszönetét fejezte ki a Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózatnak, a Bethlen Gábor és a Nemzeti Kulturális Alapnak az eszközök beszerzésében és a tevékenységi folyamatban nyújtott támogatásért, mert amint rámutatott: mobiltelefonnal nem lehetett volna egy ilyen filmet leforgatni. Végül megköszönte Demes Mihálynak a filmben való szereplést. A fafaragó mester elmondta, szívesen vállalta a szerepet, amelyet nem úgy alakított, mint egy filmszínész, hanem önmagát adta, úgy, ahogy tudta.