Több mint százan vettek részt szombaton Szotyor művelődési házában Bartha Mihály július 16-án esedékes 100. születésnapja alkalmából a Vitézi Rend Háromszéki Törzse által szervezett ünnepségen. A felemelő mozzanatokkal dúsított eseményen a székely határőr zászlóalj egykori katonája a már meglévők mellett újabb kitüntetésekben részesült.
A szervezők nevében Barabás Mózes üdvözölte az épületbe hagyományőrző huszárok sorfala között belépő úzvölgyi veteránt és a tiszteletére egybegyűltek népes táborát, majd köszöntők sora és kitüntetések átnyújtása következett. „Rendkívüli nap ez mindannyiunk életében, hiszen a Jóisten kegyelméből megadatott nekünk, hogy körünkben egy százéves háborús veteránt köszönthetünk” – fogalmazott az ünnepi esemény moderátora, Préda Barna helyettes törzskapitány.
A magyar Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum megbízott parancsnoka jubileumi emlékérmet és díszoklevelet adományozott Misi bácsinak, amelyet Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja nyújtott át a főkonzul által ez alkalomból ajándékozott palack nemes bor kíséretében. Molnár-Gazsó János főkapitány a Vitézi Rend Arany Érdemkeresztjével tüntette ki Misi bácsit, amelyet Préda Barna helyettes törzskapitány adott át az ünnepeltnek. „Ön ékes példáját adta a magyar katona helytállásának és hazaszeretetének. A magyar katona megtestesítője, aki mindenkor és minden időben a haza szolgálatában áll” – írta többek között kísérőlevelében a főkapitány.
Alulírott köszöntőbeszédének elhangzása után a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete Voltunk, vagyunk, leszünk címmel meghirdetett dokumentumfilm-pályázatának nyertes művét vetítették le. Nyilván nem véletlenül, hiszen Kátai Edit és Petke László döbbenetes alkotása drámaian tömöríti a 2019. június 6-án bekövetkezett úzvölgyi temetőgyalázás eseményeit, amelyeknek a két világégésben elesettek végső nyughelyét a testével imát mormolva védelmező Misi bácsi is részese volt.
Misi bácsi a Balázs Antal faragta díszkopjafával
„Misi bácsi egy azok közül, akik nekünk az életükkel, a munkájukkal, a kiállásukkal, a kitartásukkal, az áldozatkészségükkel példát mutattak” – emelte ki a filmvetítést követően szóra emelkedő Tánczos Barna szenátor. „Számunkra maradandóak a Misi bácsihoz fűződő élményeink, mert a rá jellemző hit, józan ész és kedvesség arról tanúskodik, hogy fontos pillérei az életnek, még a nehéz időkben is” – mutatott rá Kelemen Ottó Felső-Háromszékről.
Lukács Botond hagyományőrző határőr főhadnagy a Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző Egyesület nevében oklevelet adományozott, majd vezényletével a bajtársai háromszoros hurrá felkiáltással tisztelegtek vigyázzállásban az egykori frontszolgálatos katona előtt.
Korodi Jánoska elemista Bobula Ida A mi határunk című versének elszavalásával hajtott fejet az idős ember előtt e kivételes alkalomból. Balázs Antal nyugalmazott tanító, népi fafaragó egy általa készített jubileumi díszkopjafával ajándékozta meg az ünnepeltet. A köszöntők sorát v. Fülöp Gál László árapataki református és v. Ilkei Árpád vargyasi unitárius lelkész áldása zárta.
A megható pillanatokkal telített, estébe hajló összejövetel jó hangulatban, díszvacsorával folytatódott, amely után Misi bácsi kezdeményezésére és tevékeny részvételével néhány kedvenc nótáját is eldúdolták.