Olaszország erősíti kínai kapcsolatait

2024. július 30., kedd, Világfigyelő

A béke és az együttműködés, a nyitottság, a tanulás és a befogadás, valamint a kölcsönös előnyök szellemében Kínának és Olaszországnak fenn kell tartania, sőt, fejlesztenie kell kétoldalú kapcsolatait – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök tegnap Pekingben a Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott tárgyalásain.

  • Giorgia Meloni és Hszi Csin-ping. Fotó: governo.it
    Giorgia Meloni és Hszi Csin-ping. Fotó: governo.it

Ez a szellemiség jellemzi Kína nagyszabású kereskedelmi és beruházási kezdeményezését, az Egy övezet – egy utat, más néven az új selyemutat – emlékeztetett Hszi. A kétoldalú kapcsolatokat történelmi dimenzióból, stratégiai magasságból és hosszú távú perspektívából kell szemlélni – szögezte le.

Olaszország 2019-ben a hét ipari nagyhatalom (G7) közül egyedüliként csatlakozott a kezdeményezéshez, a Meloni vezette kormány viszont idén márciusban már nem újította meg ezt, mert indoklása szerint nem hozta meg a várt eredményeket. Róma ettől függetlenül hangoztatta, hogy folytatni kell a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok javítását.

Meloni most kijelentette: „nemzetközi szinten egyre nagyobb a bizonytalanság, és Kína megkerülhetetlenül fontos párbeszédpartner ebben a dinamikában”. A kormányfő szerint Olaszország fontos szerepet játszhat a Kína és az Európai Unió közötti párbeszédben, a kereskedelmi feszültségek feloldásában.

A kínai elnök kifejezte abbéli reményét, hogy Róma tisztességes, átlátható, biztonságos és hátrányos megkülönböztetéstől mentes üzleti környezetet biztosít majd a kínai vállalatok számára Olaszor­szágban.

Meloni látogatása alkalmával a két ország hat megállapodást is aláírt, ezek olyan területekre terjednek ki, mint az ipari együttműködés és az élelmiszer-biztonság, valamint az elektromos mobilitás és a megújuló energiaforrások.

Meloni vasárnap találkozott Li Csiang kínai kormányfővel is, akivel megegyeztek a kölcsönös politikai bizalom további erősítésében, az együttműködés elmélyítésében, és a kapcsolatok fejlesztése jegyében az olasz kormányfő aláírt a kínai vezetéssel egy három évre szóló akciótervet.

Emlékeztetjük olvasóinkat, hogy az Európai Unió tisztségviselői bírálták Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét kínai látogatása miatt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-30: Világfigyelő - :

Meghallgatni az európai polgárok szavát (Uniós parlamentek)

Az európai parlamenti választások üzenete, hogy az európaiak többet, jobbat várnak az Európai Uniótól, a magyar EU-elnökségnek pedig felelőssége, hogy meghallgassa az európai polgárok szavát és hangjukat becsatornázza a döntéshozatali folyamatokba – mondta Bóka János, Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere tegnap az EU parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak (COSAC) konferenciáján Budapesten az Országházban.
2024-07-30: Közélet - Farkas Réka:

Új lendület kellene, de hogyan? (Civilek az autonómiáért)

Akárcsak a választási kampányban, idén Tusványoson is alig esett szó Székelyföld területi autonómiájáról. Csak a Kós Károly-sátorban tartották fontosnak napirendre tűzni a kérdést, a Csinta Samu által moderált beszélgetés során arra kérdésre keresték a választ, hogy a civil szervezetek milyen eszközökkel segíthetik ezt a küzdelmet.