Civilek az autonómiáértÚj lendület kellene, de hogyan?

2024. július 30., kedd, Közélet

Akárcsak a választási kampányban, idén Tusványoson is alig esett szó Székelyföld területi autonómiájáról. Csak a Kós Károly-sátorban tartották fontosnak napirendre tűzni a kérdést, a Csinta Samu által moderált beszélgetés során arra kérdésre keresték a választ, hogy a civil szervezetek milyen eszközökkel segíthetik ezt a küzdelmet.

  • György Attila, Incze Árpád, Benkő Erika, Ferencz Csaba és Csinta Samu. Fotó: Albert Levente
    György Attila, Incze Árpád, Benkő Erika, Ferencz Csaba és Csinta Samu. Fotó: Albert Levente

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatot képviselő Benkő Erika mindjárt az elején leszögezte: nagyon fontos lenne, hogy elsősorban magunkban tisztázzuk, mit jelent nekünk az autonómia és miért akarjuk. Számára megmaradásunk, jogaink garanciája – szögezte le, és azért is fontos lenne elérése, mert a román politikai rendszer a leginstabilabb Európában, jogainknak nincs garanciája, egy tollvonással visszavonhatóak. „Figyelembe véve, hogy az EU és a nemzetközi szervezetek hogyan viszonyulnak a kisebbségek sorsához, fokozottan szükség lenne erre a társadalmi szerződésre” – fogalmazott.

Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) tájékoztatási alelnöke felidézte, hogy ők 20 éve megfogalmazták az autonómia jogi kodifikációját, létezik egy koherens törvénytervezet, egy alap, ennek a politikai érvényesítésével van a gond, de elismerte, hogy a közvéleménnyel sem sikerült teljes mértékben megismertetniük azt.

Györgyi Attila, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke nem célként, hanem eszközként tekint az autonómiára, mint fogalmazott, ez hatalmas felelősség is, hisz megmaradásunk a mi kezünkben van, Incze Árpád, a Magyarországon tevékenykedő Székelyföldért Társaság elnöke pedig azt kérdezte, miben segíthetnek ők? Meglátása szerint stratégiaváltásra lenne szükség, olyan akciótervre, amely folyamatosan biztosítani tudja a téma ébren tartását és akár ha apró sikerekkel is, de életben tartja a reményt.

Arról, hogy mit lehetne és kellene tenni, elsőként Benkő Erika beszélt. Az autonómia mindenütt a világon a konfliktus megelőzését szolgálta, megvalósításához politikai akarat kell. A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatnak van egy erőteljes nemzetközi lobbija, igyekeznek Székelyföldet Európa és a világ mentális térképén tartani, beszélni kell róla nemzetközi porondon és a román parlamentben – ő ezt tette, amíg képviselő volt –, de nagyon fontosak a civil eszközök, hogy erőt tudjunk felmutatni. Minden eszközt meg kell ragadni az autonómia népszerűsítésére itt, Székelyföldön is, újra kellene éleszteni egy erőteljes civil mozgalmat (a Donald Trumpot támogató, alulról építkező mozgalmat hozta fel példaként és azt, hogy Amerikában egy piros sapka vagy egy fültapasz is állásfoglalás); társadalmasítani kell az ügyet, a szellemi szintről levinni a köz szintjére. „Az autonómia ügyét a civil öntudatosság viszi előre” – hangsúlyozta.

Ferencz Csaba kitért az SZNT paradox helyzetére: egy civil szervezet, amelynek politikai célkitűzése van. Politikai eszköz nincs a kezükben, kiszolgáltatottak annak a politikumnak, amely az azonnali haszonszerzésben és nem a hosszú távú gondolkodásban érdekelt, ez pedig az autonómia esetében nem működik. Számos különféle kezdeményezésük volt, példaként az azóta népszerűvé vált székely zászlót említette, de beszélt európai polgári kezdeményezésükről is és nyomásgyakorlásra szólította fel a romániai és magyarországi politikai elitet, tegyenek azért, hogy az EB elfogadja a nemzetségi régiók gazdasági fejlődését szavatoló indítványukat.

Többek hozzászólásában is felmerült a pénz hiányának kérdése, hogy anélkül nehéz a hatékony cselekvés. Benkő Erika azonban leszögezte: az autonómia kérdése nem pénzen múlik, hanem a hiten, reményen és felelősségen. Meglátása szerint felelőssége van például a szellemi elitnek is, és nagy gond, hogy Székelyföld autonómiájának nincs egy olyan magas fokú szellemi műhelye, amely mellé odaállítható lenne a társadalom.

Ferencz Csaba szerint a szellemi elit távolságtartása azzal is magyarázható, hogy az egyetemeken oktatók nagy mértékben függnek a politikumtól, így szerinte elsősorban a politikai elit felelőssége, hogy nem tudunk előrelépni az autonómia megvalósításában. Az SZNT nem tehet egyebet, következetesen képviseli az ügyet és bízik benne, előbb-utóbb sikerül megteremtenie a közösségi igényt, miként annak lehetőségét és kényszerét is, hogy a politikai elit teljes mellszélességgel az autonómia ügye mellé álljon. Mert, ahogy a közönség soraiból Kalmár Ferenc miniszteri biztos is megfogalmazta: félő, autonómia nélkül eltűnik az egyedi székely-magyar gondolkodás, jelleg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-30: Világfigyelő - :

Olaszország erősíti kínai kapcsolatait

A béke és az együttműködés, a nyitottság, a tanulás és a befogadás, valamint a kölcsönös előnyök szellemében Kínának és Olaszországnak fenn kell tartania, sőt, fejlesztenie kell kétoldalú kapcsolatait – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök tegnap Pekingben a Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott tárgyalásain.
2024-07-30: Közélet - Farkas Réka:

Együtt? Külön? (Etnikai politizálás Erdélyben)

Vitának harangozták be azt a beszélgetést, amely az erdélyi magyar etnikai politizálás felette szükséges voltáról akart szólni, ám Csoma Botond RMDSZ-es képviselő és Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) alelnöke többnyire egyetértettek. Nézetkülönbség csak a pluralizmus megteremtésének fontosságáról és módjáról körvonalazódott a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor részeként Tusnádfürdőn a Kós Károly sátorban megtartott eszmecserén.