A kovásznai Kádár László Képtárban csütörtökön Szabadság. Szeretlek! címmel nyílt kiállítás 39 képzőművész alkotásából. A tárlatot Lénárt Tamás művészettörténész nyitotta meg a szabadságos időszak ellenére nagy számban megjelent közönség előtt.
A tárlaton kiállított művek Petőfi Szabadság, szerelem című versére reflektálnak. „A benne megfogalmazott gondolatébresztő ellentét számos művészt állásfoglalásra inspirál. Egyfelől a meghitt szerelem álomképei, a zavartalan együttlét ideái szolgálnak örök formát s vele végső beteljesülést Petőfi és Szendrei Júlia szerelmének. Másfelől pedig a szabadság szimbólumai éltetik a költő vágyát, és absztrakt képekben, eszmei síkon is megjelenik a zabolátlan szabadság elérése mint a művészet célja.
A kiállított műalkotások egy része felhasználja vagy válaszol a kollektív tudatunkba vésődött, Egressy Gábor készítette dagerrotípiára. Az ősfénykép visszaemlékezések szerint Petőfi felidézésére készült, idealizálni szerette volna alakját, hogy hibátlan voltában a hazát tudja jelképezni, ezek a képek Petőfi igazi arcát hivatottak felfedni. A korszak történelmi alakjait kiemelve – mint Bem József, Mészáros Lázár és Czetz János plakettjei – nagyjaink tiszteletére ösztönöznek” – fogalmazott Lénárt Tamás a kiállítást megnyitó beszédében.
Székely Géza grafikus, a táralt kurátora rámutatott: Petőfi Sándor világirodalmi jelentőségű lírája megújulást, költői forradalmat jelentett a magyar irodalom számára. Ugyanakkor az 1848–49-es forradalom és szabadságharc szellemi zászlóvivőjeként és hősi halottjaként századokon átívelő példaképünk. Mindezek tükrében született meg Petőfi születésének, valamint Kölcsey Hymnusának 200. évfordulójára, 39 alkotó közreműködésével a tárlat, mely augusztus 15-ig látogatható a Kádár László Képtárban munkanapokon 10 és 16 óra között.