Reflexiók Petőfi Szabadság, ­szerelem című versére

2024. július 30., kedd, Közélet

A kovásznai Kádár László Képtárban csütörtökön Szabadság. Szeretlek! címmel nyílt kiállítás 39 képzőművész alkotásából. A tárlatot Lénárt Tamás művészettörténész nyitotta meg a szabadságos időszak ellenére nagy számban megjelent közönség előtt.

  • A megnyitón közreműködött a kovásznai Művelődési Ház Neo-Alfa együttese Kurta Béla tanár irányításával, valamint Kakas Koppány. Fotó: Czilli Balázs
    A megnyitón közreműködött a kovásznai Művelődési Ház Neo-Alfa együttese Kurta Béla tanár irányításával, valamint Kakas Koppány. Fotó: Czilli Balázs

A tárlaton kiállított művek Petőfi Szabadság, szerelem című versére reflektálnak. „A benne megfogalmazott gondolatébresztő ellentét számos művészt állásfoglalásra inspirál. Egyfelől a meghitt szerelem álomképei, a zavartalan együttlét ideái szolgálnak örök formát s vele végső beteljesülést Petőfi és Szendrei Júlia szerelmének. Másfelől pedig a szabadság szimbólumai éltetik a költő vágyát, és absztrakt képekben, eszmei síkon is megjelenik a zabolátlan szabadság elérése mint a művészet célja.

A kiállított műalkotások egy része felhasználja vagy válaszol a kollektív tudatunkba vésődött, Egressy Gábor készítette dagerrotípiára. Az ősfénykép visszaemlékezések szerint Petőfi fel­idézésére készült, idealizálni szerette volna alakját, hogy hibátlan voltában a hazát tudja jelképezni, ezek a képek Petőfi igazi arcát hivatottak felfedni. A korszak történelmi alakjait kiemelve – mint Bem József, Mészáros Lázár és Czetz János plakettjei – nagyjaink tiszteletére ösztönöznek” – fogalmazott Lénárt Tamás a kiállítást megnyitó beszédében.

Székely Géza grafikus, a táralt kurátora rámutatott: Petőfi Sándor világirodalmi jelentőségű lírája megújulást, költői forradalmat jelentett a magyar irodalom számára. Ugyanakkor az 1848–49-es forradalom és szabadságharc szellemi zászlóvivőjeként és hősi halottjaként századokon át­ívelő példaképünk. Mindezek tükrében született meg Petőfi születésének, valamint Kölcsey Hymnusának 200. évfordulójára, 39 alkotó közreműködésével a tárlat, mely augusztus 15-ig látogatható a Kádár László Képtárban munkanapokon 10 és 16 óra között.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-30: Közélet - Szekeres Attila:

A legügyesebb szerszám a kéz (Guzsalyasék kézművestábora)

Nem hiába írtuk a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány múlt héten a Benedek-mezőn zajlott Nyári Kaláka Kézműves- és Alkotótáboráról, hogy megy, mint a karikacsapás, a szombati táborzáró kiállítás bizonyította, számos kiváló alkotás született a különböző műhelyekben.
2024-07-30: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Viszik az elhagyott autókat

Idén már harmadik alkalommal szállított el közterületen hagyott gépkocsikat a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség, és az akció folytatódik. Az autókat a városi kertészetnél helyezik el, ahonnan egy ideig még visszaválthatóak.