TusványosÁtalakulóban a szakoktatás

2024. július 31., szerda, Közélet

Vajon a jelenleginél is nagyobb káoszt okoz-e az új oktatási törvény a szakoktatásban? Felkészültek-e az érintett szereplők – a tanügyminisztérium, a pénzforrások elosztói, a duális képzés jogszabály szerinti teljes körű bevezetésében kulcsszerepet játszó vállalkozások, iskolák – a változásra? Főként ezeket a kérdéseket boncolgatták a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor múlt heti egyik rendezvényén.

  • A duális képzésé a jövő. Fotó: Facebook / Tusványos
    A duális képzésé a jövő. Fotó: Facebook / Tusványos

A magyar helyzet

Már az első felvetésnél kiderült, a panelbeszélgetés címében megjelenített kérdésre (Szakoktatás – duális vagy hagyományos?) egyszerű a válasz: az új oktatási törvény értelmében a következő öt éven belül a teljes hazai szakoktatási rendszerben át kell térni a duális képzésre.

Bevezetőként Pölöskei Gáborné Annamária, a magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős államtitkára elmondta, Magyarországon külön törvény szabályozza a közoktatást és a szakképzést, utóbbi magában foglalja a 14 év fölöttiek, valamint a 25 éven túliak szakoktatását. Ez lényegesen megkönnyíti a helyzetet, ráadásul elkülöníti a huszonöt éves korig terjedő tanulói jogviszonyrendszert a felnőttekétől, ugyanakkor némi átjárhatóságot, rugalmasságot is biztosít ezen a téren. Magyarországon ötéves technikumban biztosítják az érettségivel is járó szakmai felkészülést, a szakképző iskolák (az egykori szakmunkásképzők) főként duális képzésben működnek. A gyakorlat, de a tananyag tartalma tekintetében is együttműködnek azokkal a vállalkozókkal, akik diákokat fogadnak/alkalmaznak, a tanonc érdeke, hogy jól teljesítsen, mert fizetést kap, a vállalkozó pedig arra törekszik, hogy jó munkaerőt képezzen ki saját maga számára.

 

Felkészülni a változásra

A külföldön jól bevált gyakorlat mentén Romániában is a duális képzés teljes körű bevezetésére törekszenek a szakoktatás területén, a tavaly elfogadott és életbe lépett új oktatási törvény értelmében 2029/30-ra a teljes hazai szakoktatás kizárólag duális képzésben valósul meg – hangsúlyozta Szabó Ödön. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselője a szóban forgó határidőt kevesli, mert szerinte a vállalkozóknak, de az érintett pedagógusoknak is át kell állniuk, fel kell készülniük a változásra, a legkisebb térségekben is meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy alkalmazhassák a törvényt. Az első duális képzésű osztályok 2015-ben jelentek meg az országban, 2018-ban négy-ötezer diák vett részt a szakképzés ezen formájában, 2023-ban tizennégyezren, a 2024-es becsült számok tizenhatezer körül mozognak – mondta a képviselő.

 

A beszélgetés résztvevői. Fotó: Facebook / Szabó Ödön

 

Képzési kampuszok

Az országos helyreállítási tervben szereplő duális képzési kampuszok létrehozásáról Szabó Ödön elmondta, az ezek létesítéséért létrejött konzorciumokban minden szereplő – oktatási, vállalkozói, önkormányzati – érdekelt. Negyedével növekszik a diákok/egyetemi hallgatók után járó normatív állami finanszírozás, bővülnek a részt vevő cégeket érintő adókedvezmények, ösztöndíjakat adhatnak a duális képzésre iratkozottaknak, munkaruhákat, gépeket vásárolhatnak erre a célra, a költségeket leírhatják adójukból. Szabó Ödön kiemelte, a korábbi oktatási törvénybe az RMDSZ javaslatára került bele, hogy a duális képzés kiterjeszthető egyetemi szintre is, az új jogszabályba ezt beemelték, ennek köszönhető, hogy az említett konzorciumok közép- és felsőfokú duális képzést is biztosító kampuszok létrehozására pályázhattak uniós finanszírozást, amelyre összesen 560 millió eurót biztosítottak összesen a pályázó megyék, köztük Háromszék számára.

 

Megszűnnek a szakiskolák

Kiss Imre, Kovászna megye főtanfel­ügyelője röviden vázolta a szakoktatás utóbbi, közel húsz évben történt változásait. 2008-ig működtek párhuzamosan a hároméves szakmunkásképző iskolák és az érettségivel járó szaklíceumok, utána megszűntek a szakiskolák, maradtak a szakképző líceumok, ahol halomra buktak a diákok az érettségin, a 2011-es oktatási törvény biztosította a szakiskolák újraindítását. A tavaly elfogadott törvény értelmében a 2025/2026-os tanévtől kizárólag szaklíceumi osztályok fognak indulni, tizenegyedik végén megszerezhető a hármas szintű szakképesítés és abba lehet hagyni az iskolát, aki folytatni szeretné, tizenkettedikben érettségizhet.

Azt még nem tudni, hogy mi lesz a maradék osztályokkal, összevonják-e ezeket, illetve milyen szakképesítést kapnak a négy középiskolai évet elvégzők, mindezekre az ezután megjelenő módszertani útmutatók adják meg a választ – mondotta a főtanfelügyelő. Hozzátette, Háromszéken nem túl népszerű a duális szakiskola, amióta indult, még nem volt 10 százalék fölött az ilyen típusú szakképzést választó diákok aránya, tavaly nyolcvanketten vettek részt ilyen képzésben.

 

Kiss Imre

 

A szórványban más a helyzet

Azok a diákok, akik az általános iskola elvégzése után a szakoktatásban folytatják tanulmányaikat, nem motiváltak a tanulásban, mert legtöbbjüknek ez nem választás, hanem a gyenge felvételi általános következménye, második, harmadik opció az elméleti oktatás után, ezért nehéz eredményt elérni ezekben az osztályokban – szögezte le Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere. Szerinte paradigmaváltásra lenne szükség a szakoktatás terén, azt kellene elérni, hogy a fiatalokat minél felkészültebben engedjék ki a munkaerőpiacra. Önkormányzati vezetőként felelősséget érez az oktatás minden területének fejlesztése iránt, úgy véli, Csíkszeredában e tekintetben jó irányban haladnak, az említett típusú konzorciumnak pedig a csíki önkormányzat is partnere.

A legtöbbször komoly akkreditációs kérdésekbe ütköző szakirányváltás nehézségeit Szőcs Ildikó, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) közép-erdélyi régiós alelnöke, a beszélgetés moderátora vetette fel, ezzel utalt a pályaorientáció fontosságára. Erről külön értekezést is tarthatnának, állapították meg a résztvevők, akik egyetértettek abban, más a helyzet a tömbmagyarságban és a szórványban. Míg Székelyföldön a szakmai sokszínűségre kell törekedni, a szórványban a magyar nyelvű oktatás megmaradása a cél, ezen belül kell azon gondolkodni, hogy mire van leginkább szükség.

 

Érettségi nélkül továbbtanulni?

A múlt szerdai tusványosi égszakadás, hatalmas eső miatt késve kezdődő előadások némelyikén nem jutott idő a hallgatóságból érkező kérdések feltevésére, meghallgatására, megválaszolására, ezért Szabó Ödön képviselőt lapunk exklu­zív interjúban kérdezte a más elő­adókat/résztvevőket is érint(het)ő felvetésekről. Az alábbi kérdéseket tettük fel: Milyen gyakorlati felkészítést kap a kizárólag középiskolai szakoktatás bevezetése után a diák az első három esztendő alatt? Ha ki akar lépni ezen a szinten, elegendő-e a szakmai felkészültsége ahhoz, hogy letegye a harmadik szintű szakmai vizsgát? Ha sok a gyakorlat az első három évben, hogyan készül fel a diák az elméleti középiskolásokéval egyenlő érettségire? Lesz-e megkülönböztetett érettségi?

Szabó Ödön szerint egy rugalmas rendszer kiépítésére törekszenek, amelyben természetesen a tananyagnak illeszkednie kell az elvárásokhoz. Hogy miként, az még ezután derül ki, egyrészt a módszertani útmutatók és a készülő tantervek révén. Úgy véli, aki harmadév után kilép és leteszi a szakvizsgát, az is boldogul, de tovább lehet menni és negyedév után letenni a negyedik szintű szakvizsgát, ugyanakkor érettségire is jogosult az illető diák.

 

Szabó Ödön. Fotó: Facebook / Szabó Ödön

 

Kérdésünkre, ha az újszerű szakközépiskola nem nyújt elegendő felkészítést az érettségire és valaki záróvizsga nélkül marad, de a negyedik szintű szakvizsgája megvan, az hogyan tanulhat tovább, Szabó Ödön elmondta: a jelenlegi technikumokba is lehet felvételizni érettségi nélkül, de folyamatban van annak a szórványosan már létező felsőoktatási továbbtanulási lehetőségnek a kiterjesztése is, ahol érettségi nélkül lehet tanulni. Az illető be tud iratkozni egyetemre, ha elvégezte a középiskolai négy évet, részt tud venni olyan felsőoktatási képzésben, amely korábban megfelelt az almérnökinek – részletezte Szabó Ödön.

A képviselő másik meglátása: a román államnak komolyan kellene vennie, hogy a kötelező oktatást minden diáknak el kellene végeznie, és ehhez esélyt kell adni mindannyiuknak, azoknak is, akik saját döntésük alapján kimaradnak. Azokat be kellene vonzani a rendszerbe, mert tapasztalat szerint a nyolcadikot végzettek 10–15 százaléka lemorzsolódik, nem tanul tovább. (Az oktatási törvény szerint a kötelező oktatás ott ér véget, ahol egy adott ciklus véget ér, és azt a diák befejezi, szakdiplomával vagy anélkül.)

El kell fogadni a változásokat, ezekhez kell igazítani az oktatást, különösen a szakoktatást, és minden lehetőséget megragadni, hogy a jól bevált példákat alkalmazzák ott, ahol és ahogyan lehet – röviden ez fogalmazható meg a szakoktatás jövőjét firtató beszélgetés zárszavaként.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-07-31: Közélet - Nagy B. Sándor:

Vita a háborúkról és az új világrendről (Tusványos)

Háború és béke Európában és a Közel-Keleten, a világ biztonságpolitikai és gazdasági átalakulásának folyamatai, Magyarország szerepe, álláspontja ezekben – ezekről a kérdésekről tárgyaltak Tusványos egyik panelbeszélgetésén a Lőrincz Csaba-sátorban, ahol nagy érdeklődés övezte a meghívottak – Németh Zsolt (a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke), Mihai Răzvan Ungureanu (a Bukaresti Egyetem Történelmi Tanszékének tanára, egykori román külügyminiszter, miniszterelnök), Mesterházy Attila (a magyarországi Szocialisták és Demokraták pártjának elnöke, az MSZP volt elnöke), Csoma Botond (az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője), valamint Szilágyi Zsolt (a Pro Universitate Partium Alapítvány kuratóriumi tagja) – felszólalásait. A beszélgetés moderátora Kálnoky Boris, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány Média Iskolájának vezetője volt.
2024-07-31: Közélet - Fekete Réka:

A pedagógusi véna többet ér az oklevélnél (Magyar oktatókat várnak Csángóföldre)

Múlhat egyetlen pedagóguson is, hogy a moldvai csángó falvak valamelyikében ősztől ne folytatódjék a magyar nyelvű óvodai/iskolai oktatás, több helyütt a második tanító/tanár hiánya miatt csökkenhet azoknak a gyermekeknek a száma, akik részt vehetnek a magyar órákon, emiatt fontos, hogy a pedagógusok versenyvizsgája utáni közelgő kihelyezési időszakban az erdélyi, köztük a háromszéki óvónők, tanítók és tanárok mérlegeljék: tőlük is függhet, merre tart a moldvai magyar oktatás – hangsúlyozta lapunk érdeklődésére Hegyeli Attila, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) oktatási felelőse.