Múlhat egyetlen pedagóguson is, hogy a moldvai csángó falvak valamelyikében ősztől ne folytatódjék a magyar nyelvű óvodai/iskolai oktatás, több helyütt a második tanító/tanár hiánya miatt csökkenhet azoknak a gyermekeknek a száma, akik részt vehetnek a magyar órákon, emiatt fontos, hogy a pedagógusok versenyvizsgája utáni közelgő kihelyezési időszakban az erdélyi, köztük a háromszéki óvónők, tanítók és tanárok mérlegeljék: tőlük is függhet, merre tart a moldvai magyar oktatás – hangsúlyozta lapunk érdeklődésére Hegyeli Attila, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) oktatási felelőse.
Gyakori, hogy a fiatal pedagógusok egy tanévre vállalnak oktatást valamelyik moldvai csángó faluban, gyakorlati időnek szánják, vagy továbbképzés, családalapítás miatt mennek tovább és helyettesíteni kell őket – állítja Hegyeli Attila. Sokan félnek a kihívástól, az ismeretlentől, pedig a szolgálati lakással, az adminisztráció leegyszerűsítésével, ingyenes képzésekkel együtt a pedagógusok sok kedvezményben részesülnek, anyagilag is megéri – mondotta. Szeptembertől Klézsére, Somoskára, Szőlőhegyre, Lészpedre, Gorzafalvára, Dioszénbe, Magyarfaluba, Csíkfaluba várnak oktatókat, ha lennének ezen kívül is jelentkezők, más faluban is indíthatnának magyar órákat, óvodai csoportokat, illetve korábban működő, tanárhiány miatt időlegesen kieső helyszíneken is folytathatnák az oktatást. (Bővebb információ és jelentkezés a hegyeli.attila@csango.org címen.)
Az MCSMSZ oktatási programja keretében harmincöt település közül huszonegyben tartanak magyar órákat az iskolában, ezeken hatszáz diák vesz részt, az iskolán kívüli magyar órákon, hagyományőrző tevékenységeken és a zeneoktatáson jegyzett tanulókkal, a Csíkszeredában, valamint Gyimesfelsőlokon tanuló középiskolásokkal és a szervezet által támogatott csángó egyetemistákkal együtt számuk közel ezernyolcszáz – közölte az MCSMSZ oktatási felelőse.
Hegyeli Attila hangsúlyozza, aki viszonylag keveset tud a moldvai magyar falvakról és a moldvai magyar oktatásról, annak elsőre idegennek tűnik ez a világ, de a 2010-től működő program mostanra jól bejáratott. Háromszéktől nincs messze, a pedagógusok hét végén hazamehetnek, és garantáltan sok élményben lesz részük a gyermekek körében. Az állami iskolákban csak magyar szakos tanárok tarthatják a magyar órákat, de az iskolán kívüli magyar nyelvű programokban a csángószövetség nem az oktatók végzettségére kíváncsi, a pedagógusi véna minden papírnál többet ér – szögezi le Hegyeli Attila.