Kalandozások a 19. századi háromszéki unitárius válóperek világában„Kölcsönösen és halálosan gyűlölték egymást”

2024. augusztus 23., péntek, História

„A házassági élet alapja a szeretet s ebből kifolyólag a házasfelek egymás kölcsönös megbecsülése és a hűség” – írta 1882-ben az egyik válóper ügyvédje. Ennek be nem tartása házasságon belüli viszályokhoz, majd váláshoz vezethetett. Kutatásaim során a brassói unitárius egyházközség levéltárában 1850 és 1882 közötti válóperes iratcsomagra leltem, melyeket a korabeli Háromszék-Miklósvárköri Esperesség levéltárában iktattak, őriztek. Az iratok Kiss Mihály árkosi és utóda, Löfi Áron bölöni esperes-lelkész idejében készültek. Fontos adatforrásnak bizonyult a kilyéni unitárius egyházközség levéltárában őrzött korabeli esperesi napló. Mindezek mellett a rendeléses jegyzőkönyvekben bejegyzett E. K. Tanács e témakörben hozott határozatai tették teljesebbé a 19. század második felének válópereiről, jogszokásairól alkotott képet.

  • Szegénységi bizonyítvány – a községi vezetés állította ki. A szerző felvétele
    Szegénységi bizonyítvány – a községi vezetés állította ki. A szerző felvétele

Előzmények

Már a 17–18. században is tudunk válási perekről. 1614-ben Bethlen Gábor fejedelem azt az előjogot adta Háromszéknek, hogy a felmerülő viszályokat, beleértve a házassági élethez kapcsolódókat is, a 15 naponként tartott ún. „quindenák”-on vitassák meg. Az 1626-ban szerkesztett Egyházi Rendtartásban már szó van az ideiglenes ágytól és asztaltól való elválasztásról. Almási Gergely Mihály püspök 1694-ben a rendtartás javított és aktualizált változatát jelentette meg, melyben a házassági válással kapcsolatban megjegyzik: „A házaséletre vonatkozó ügyek annyira bajosak és bonyolultak, hogy azoknak elintézésénél […] közreműködésre van szükség, akiknek ítélete nyomatékos, a tanács hivatása, hogy azokat a püspökkel együtt az Isten szavából és a körülmények szerint, a természet törvényeivel és a jó polgári szokással egyezően megbírálja, eldöntse és megszűntesse.”

1786-ban II. József császár rendeletével megfosztotta az egyházakat a házassági bíráskodástól, de halála után, 1791-ben a pereskedés visszakerült az egyházak hatáskörébe. A kolozsvári Magyar Unitárius Gyűjtő Levéltárban őrzik a Háromszéki Ecclésiák régi szokott törvényi, perbeli terhei című, 1781-ben szerkesztett rendtartást, mely előírta, hogy „a Házasok közötti »discordiákat«”, bizonyos okok alatt való »Divortiumokat« az eklézsia »dirimálja«”. A 18. pontja pedig kimondta, hogy „ha a Házasságban való személyek között valamelyik Fél paráznaságban leledzik, az ő Hütős társától elszökik, elbújdosik, az »innocens« fél ettől »liberáltatik«”.

 

Az unitárius egyházban a házasságtörést, a házastárs életére törést, a házassági kötelesség makacs megtagadását és leggyakrabban az engesztelhetetlen gyűlölséget fogadták el válási oknak.

Érdekes, hogy a nemi életre való képtelenség nem szerepelt a válási okok között, mert úgy tartották, hogy a nemi élet nem okvetetlenül a házasság fő célja, de elismerték, hogy okozhat gyűlölséget. Úgy, mint Matyejovics Lujza esetében, akinek férje, Pakulár Miklós „idült, ragályos nemi betegségben” szenvedett, ami ideiglenesen képtelenné tette a házas­életre. Az egyházi törvényszék ágytól, asztaltól szétválasztotta őket.

1864. június 26-án az E. K. Tanács elrendelte, hogy az olyan válóperekre beadandó okleveleket, mint a papi bizonyítványok, anyakönyvi kiadványok stb., hivatalos bélyeggel kell ellátni. Bélyeg nélkül kellett viszont beadni minden olyan iratot, amelyet a papi törvényszék hivatalból állított ki, például a leváta, ügyvédi feleltetések, a perfolyam vagy az alpapi ítéletek.

 

Fordulópont

Fordulópontot jelentett a házassági válások történetében az 1868-as Vegyes házassági válóperekről címet viselő törvény, melynek 48-as és 53-as pontjai kimondták, hogy a törvények szabta keretek között mindenkinek szabadságában áll más vallásra áttérni, más felekezet tagja lenni. A törvénycikk azt is kimondta, hogy a válási perek a felek saját felekezeti hitelvei szerint tárgyalandók. A protestáns felekezetek közül csak az unitárius egyház intézte bírósági eljárásait saját törvényszékén. Ezzel sokkal rövidebb idő alatt, teljes diszkréció mellett hoztak döntést a válási perekben, ugyanakkor kimondták a válást a vagyoni viszonyok rendezése nélkül is, amit a polgári törvényszékre hagytak. A törvény megjelenése után sok katolikus és protestáns házaspár – akár egyik, akár mindkettő – vállalta az unitárius egyházba való betérést a gyorsabb válás reményében. Főleg a művelt, jómódú polgárok, sőt, arisztokrata családok éltek ezzel a lehetőséggel.

A jómódú sepsiszentgyörgyi szabómester, Fritsch Károly és neje, Fábich Vilma például 1875. augusztus 5-én indították válóperüket, szeptember 22-én rendkívüli quindená­lét hívtak össze kérésükre, majd november 10-én sürgetve az ítéletkimondást, november 25-én máris megérkezett a végítélet Kolozsvárról. Pár napra rá, december 1-jén Fritsch Károly már jelentkezett esperesénél a helybeli Wagner Katával kötendő házasságuk ügyében.

Sajátos a brassói Nüsbacher pár esete. Az evangélikus Nüsbacher Frigyes és Auguszta 1878-ban válópert indított, a nagyszebeni esperesség ellenben elválaszthatatlanoknak ítélte és három hónap alatti kibékülésre utalta őket. Elégedetlen lévén az ítélettel, Auguszta levélben fordult Kiss Mihály háromszéki unitárius espereshez, érdeklődve, hogy ha ő átállna unitáriusnak, de férje nem vállalja a felperességet, lehetséges lenne-e a perük unitárius egyházi törvényszéken való elindítása. A püspöki válasz értelmében a férj részéről vállalt felperesség nélkül a kereset nem adható be.

A gyors ügyintézésnek a példája a méltóságos kadicsfalvi Török Teréz és tamásfalvi férje, Tury Gergely esete, akiknek esperesi pecséttel ellátott és 1881. január 3-án felküldött válási pere április 6-án már végítélettel érkezett vissza. A kolozsvári főpapiszék sürgetése viszont nem volt játék: tekintélyes összeget kellett fizetni, 48 forintot. Ennyit fizetett Újvárosi Mária és férje, Szabó Lajos közügyész, hogy válási perük hamarabb érjen véget. Alig érkezett meg a végítélet, a hölgy nemsokára Lőfi Áron esperesnél jelentkezett mentvényért az újabb, Bánffy Farkassal való házassága érdekében.

 

Sok magyarhoni házaspár a könnyebb válás érdekében az unitárius egyházba való betérést választotta.

Erre is találtam példát forrásainkban: a Veszprém megyében lakó olaszfalusi Nagy Mária válni szeretett volna férjétől, az éppen akkor Sopronban lakó Borbély Gábortól. Nagy Mária Kézdivásárhelyre költözött, áttért unitáriusnak, az esperes a laborfalvi eklézsiához írta be őt. 1878-ban egy rendkívüli papiszéken beadták válókeresetüket, december 7-én az iratokat felküldték Kolozsvárra, a Főpapiszékre, majd miután január 19-én megsürgették a döntéshozatalt, február 2-án meg is hozták a végítéletet. A per végére már senki nem ismerte Borbély Gábor tartózkodási helyét, nem tudták átadni az iratokat neki, Nagy Mária pedig mint törvényesen elvált hölgy március 26-án mentvényt kért az esperestől újabb házasságra egy római katolikus férfival.

 

Hatásköri vita

A dualizmus liberális törvényhozása a fentiekhez hasonló kiskapuk lehetőségét kínálta a nem unitárius válni akaró házastársaknak, ez pedig oda vezetett, hogy a gyors áttéréssel lebonyolított perek, melyeket gúnyosan kolozsvári vagy erdélyi pereknek neveztek, nem kerülték el a sajtó figyelmét, vita alakult ki az unitárius egyház hatáskörének tekintetében. A Magyar Polgár folyóirat több olyan esetet közölt, amelyek az unitárius egyház erkölcsi tisztaságát kérdőjelezték meg: „Évek óta figyelmeztetjük, hogy néhány hívért ne kockáztassák saját tekintélyüket” – írták. A Jogtudományi Közlöny hasábjain pedig heves vita alakult ki egyfelől Sztehlo Kornél ügyvéd, a budapesti kamarai választmány póttagja, a budapesti ügyvédvizsgáló bizottság tagja és dr. Daempf Sándor pécsi ügyvéd, másfelől az unitárius szemléletet képviselő Kőváry Mihály ügyvéd, az ügyvédi kamara titkára között. Az egyik vádpont a perek díjazása volt. A vádlók szerint az unitárius egyház jogtalan pénzösszegeket követelt a válási pereken, annak ellenére, hogy több ízben is szabályozta központilag ezeket.

Az általam vizsgált időszakban az E. K. Tanács 1870-ben határozott a periratok hivatalos bélyegekkel való ellátásáról és azok értékeiről: eszerint a presbitérium jegyzőkönyvi kivonatát, az esperesi pecsétet, az idéző- és keresetlevelet, mint mellékleteket, 15 krajcáros bélyeggel kellett ellátni. A bélyeg bevezetését jól tükrözi az általam vizsgált periratcsomag: ha az 1850-es években készített periratok bélyeg nélküliek, az 1871 utániak a törvény által előírt bélyeggel szerepelnek.

Azok a személyek, akik hitelesen tudták bizonyítani szegénységüket saját peres ügyeikben a szükséges iratok, bizonyítványok tekintetében személyes illetékmentességet élveztek a bírói eljárásban, az úgynevezett szegénységi jogot. Ilyen mentesség azokat a személyeket illette, akiknek birtoka, tőkepénze, járadéka után vagy szolgálata folytán nem volt nagyobb jövedelme, mint egy szegény lakhelyen szokásos napszám. A bizonyítványokat a községi vezetőség állította ki, ebben kifejtették a szegénység körülményeit is. A szegénységi bizonyítványt az első folyamodású bírónak kellett beadni, minden perirat első oldalán a bélyeg helyére felírták, hogy „szegénységi jog”. A bizonyítványt csak egy esetre állították ki, és a bírónál maradt. Ilyen szegénységi mentvényt találtam Fritsch Károly és neje periratában. A bizonyítványt a sepsiszentgyörgyi városi tanács állította ki Daczó János polgármester aláírásával 1875. augusztus 17-én. Az „asztalpénz”, amelyet az esperesi hivatalnál kellett fizetni, 15 forint volt.

Márk Attila

(folytatjuk)

 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1538
szavazógép
2024-08-23: Kultúra - :

Jack London: egy szerző, két oldal (Olvaskola)

Vannak szerzők, akiket minden hírességük ellenére is valójában alig ismer a világ. Jules Verne megsértődött, ha ifjúsági könyvek írójának mondták, jogosan. Henri Charrière, aki talán minden idők leghíresebb fegyence volt, történeteinek nagy részét – talán szakmai ártalom – egyszerűen elcsente, a Pillangó tehát csak részben önéletrajz. Jack Londont a Fehér Agyarral, A vadon szavával, kutyákkal, aranyásókkal, kalózokkal, matrózokkal stb. azonosítják. Tévesen.
2024-08-23: Közélet - :

Felkarolja a helyi közösségek kezdeményezéseit Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 2. (Önkormányzati szemle)

Közel kétszáz esemény valósulhat meg az év során 
Lazíthatunk, tanulhatunk, javíthatunk az egészségünkön, változtathatunk az életmódunkon, vagy új tevékenységeket próbálhatunk ki és új hobbikat találhatunk – Sepsiszentgyörgy Önkormányzata évek óta odafigyel a városban tevékenykedő civil szervezetek munkájára, éppen ezért minden évben kiemelten fontos feladata a közösségi kezdeményezések felkarolása, az egyházi, civil, sport- és ifjúsági egyesületek programjainak támogatása. Ezek közül számos már megvalósult, de még javában zajlanak a nyári táborok, előadások, koncertek, különböző sportesemények. A támogatott programok között, korosztálytól függetlenül, bárki találhat érdekes, tartalmas elfoglaltságot a szabadidő eltöltésére. Folytatjuk a pályázatokról szóló rövid ismertetőt.