Önkormányzati szemleFelkarolja a helyi közösségek kezdeményezéseit Sepsiszentgyörgy Önkormányzata 2.

2024. augusztus 23., péntek, Közélet

Közel kétszáz esemény valósulhat meg az év során 

Lazíthatunk, tanulhatunk, javíthatunk az egészségünkön, változtathatunk az életmódunkon, vagy új tevékenységeket próbálhatunk ki és új hobbikat találhatunk – Sepsiszentgyörgy Önkormányzata évek óta odafigyel a városban tevékenykedő civil szervezetek munkájára, éppen ezért minden évben kiemelten fontos feladata a közösségi kezdeményezések felkarolása, az egyházi, civil, sport- és ifjúsági egyesületek programjainak támogatása. Ezek közül számos már megvalósult, de még javában zajlanak a nyári táborok, előadások, koncertek, különböző sportesemények. A támogatott programok között, korosztálytól függetlenül, bárki találhat érdekes, tartalmas elfoglaltságot a szabadidő eltöltésére. Folytatjuk a pályázatokról szóló rövid ismertetőt.

  • Fotók: Kristó-Gothárd Hunor
    Fotók: Kristó-Gothárd Hunor

Jogosan érezhetjük úgy, hogy Sepsiszentgyörgyön nem lehet unatkozni. A fiatalok dráma- és cserkésztábort, bált, irodalmi fesztivált szerveznek; egy-egy sporteseményen megmozdul a város apraja-nagyja; szakemberek segítenek az egészséges életmód kialakításában, és táborokban vehetnek részt a nagycsaládosok és a fogyatékkal élő gyermekeket nevelő szülők is. A kultúrakedvelők koncertek, kézműves-foglalkozások, zenés, lovas táborok, hagyományőrző programok széles kínálatából választhatnak.

Kulturális, sport-, ifjúsági, valamint testi és lelki egészségmegőrző programok megvalósítására pályázhattak a sepsiszentgyörgyi székhellyel rendelkező egyesületek, alapítványok, a pályázati felhívásokat az év elején írta ki Sepsiszentgyörgy Önkormányzata. Egy egyesület legtöbb három igénylést nyújthatott be, a nyertes projekteket év végéig kell lebonyolítani. A 189 megnyert pályázatból több is megvalósult már, de színes programkínálatot ígérnek az őszi hónapok is.

 

 Balázs Fecó emlékkoncert a Vártemplomban. Fotó: Vargyasi Levente

 

Kulturális pályázatok: hagyományőrzés és a kortárs kultúra népszerűsítése

A kulturális pályázatok a legnépszerűbbek, a legtöbb pályázati iratcsomó erre a kiírásra érkezett. Idén 96 leadott pályázatból 68 részesül összesen 450 ezer lej értékű támogatásban, ezzel is bizonyítva, hogy Sepsiszentgyörgyön van igény a kultúrára.

Számos egyesület és alapítvány összpontosít a hagyományőrzésre, a népművészeti és folklórprogramok szervezésére. Ugyanakkor igen népszerűek a zenés programok, koncertek, táborok, vetélkedők, képzések és konferenciák is.

A református vártemplom szervezésé­ben az Öt nyáresti koncert már hagyományosnak számító, évente visszaköszönő és igen sikeres programsorozat. Az idei, negyedik évadban eddig klasszikus zene és Balázs Fecó dalai töltötték meg élettel a vártemplom udvarát. Augusztusban és szeptemberben lesznek még koncertek, operát és egyházi énekeket hallgathat majd a közönség.

A ComOn Sepsi ifjúsági részvételi költségvetési program vagy a Design Hét is egyike azoknak a hagyományteremtő szándékkal megszervezett, helyi igényekre választ adó kezdeményezéseknek, amelyeket a meghirdetett kulturális pályázaton keresztül támogat az önkormányzat.

 

Sepsi Inst Run futóverseny. Fotó: Kristó-Gothárd Hunor

 

Sportpályázatok: mozgásban kicsik és nagyok, amatőrök és profik egyaránt

A sepsiszentgyörgyi sportegyesületek főként a közösségépítő rendezvények által járulnak hozzá a helyi sportélet fellendítéséhez és a mozgás népszerűsítéséhez. A versenyek mellett kupamérkőzéseket, edzőtáborokat, különböző fejlesztő tevékenységeket szerveznek, hazai és nemzetközi megmérettetéseken vesznek részt és viszik városunk hírnevét. Az önkormányzat 41 program megvalósítását támogatja az idén 400 ezer lejjel.

Idén nyáron a futóversenyek mozgatták meg nemcsak a profi versenyzőket, hanem az amatőr futókat is. A Futottál ma? csoport kezdeményezésére a Sepsi Inst Run futóversenyen városunk legszebb közintézményeit ismerhette meg verseny közben 160 futó. Az első alkalommal megrendezett sportesemény résztvevőinek az volt a feladata, hogy 5 vagy 10 kilométeres távot teljesítve átfussanak a város belvárosán, érintve az ikonikus épületeket. Ugyanakkor megszervezték a már jól ismert Gáll Lajos Futónapot, amelynek az ősz során lesz még folytatása.

 

Építsük együtt a közösségünket!

Az önkormányzat pályázatainak célja, hogy a városvezetés a helyi egyesületekkel karöltve építse a helyi közösséget, megteremtve a lehetőséget, hogy azok megvalósítsák elképzeléseiket és örömmel lakják be a város tereit, hiszen ezek a kezdeményezések valós igények mentén fogalmazódnak meg. Azt szolgálják, hogy Sepsiszentgyörgy egyre jobb hely legyen.

Sepsiszentgyörgy Önkormányzata arra buzdítja az egyesületeket, hogy a jövőben is éljenek a pályázati lehetőségekkel, a www.sepsi.ro weboldalon és az intézmény Face­book-oldalán időben értesülhetnek a jövő év elején meghirdetésre kerülő pályázati kiírásokról. 

 

Az Önkormányzati Szemle Sepsiszentgyörgy Önkormányzatának fizetett tájékoztatási rovata.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2024-08-23: História - :

„Kölcsönösen és halálosan gyűlölték egymást” (Kalandozások a 19. századi háromszéki unitárius válóperek világában)

„A házassági élet alapja a szeretet s ebből kifolyólag a házasfelek egymás kölcsönös megbecsülése és a hűség” – írta 1882-ben az egyik válóper ügyvédje. Ennek be nem tartása házasságon belüli viszályokhoz, majd váláshoz vezethetett. Kutatásaim során a brassói unitárius egyházközség levéltárában 1850 és 1882 közötti válóperes iratcsomagra leltem, melyeket a korabeli Háromszék-Miklósvárköri Esperesség levéltárában iktattak, őriztek. Az iratok Kiss Mihály árkosi és utóda, Löfi Áron bölöni esperes-lelkész idejében készültek. Fontos adatforrásnak bizonyult a kilyéni unitárius egyházközség levéltárában őrzött korabeli esperesi napló. Mindezek mellett a rendeléses jegyzőkönyvekben bejegyzett E. K. Tanács e témakörben hozott határozatai tették teljesebbé a 19. század második felének válópereiről, jogszokásairól alkotott képet.
2024-08-23: Közélet - Fekete Réka:

Közel háromszáz diák lemorzsolódott (Lezárult a kilencedikes felvételi két szakasza)

A tervezetthez képest legaláb tíz háromszéki szakiskolai osztállyal kevesebbe volt jelentkező a kilencedikes felvételin, és két osztályra való hely a középiskolákban is betöltetlen maradt. Bár hivatalosan még nem tudni a lemorzsolódás pontos arányát, annyi a meglévő adatokból kikövetkeztethető: a jelenlegi állás szerint közel háromszáz nyolcadikos, aki tavaly szeptemberben megkezdte az általános iskola utolsó évét, nem szerepel a rendszerben.