Felfedezni és emlékeztetni az utókort emlékművekre

2025. január 21., kedd, Kultúra

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének (SZMÚE) Illyefalván tavaly kiadott Vértelen vértanúk – Kárpátországi szobrok, emlékművek, emlékhelyek című esszégyűjteményét – mely az impérium- és ideológiai változásoknak áldozatul esett köztéri alkotásokról, azok kálváriájáról, néha újjáéledéséről is szól – Sepsiszentgyörgy után Csíksomlyón is bemutatták január 16-án az impozáns Fodor Házban. További könyvbemutatók: Székelyudvarhelyen január 30-án, Rétyen február 6-án, Csíkszeredában február 7-én, Kovásznán február 17-én.

  • Galbács Pál, Bedő Zoltán és Szekeres Attila a könyvbemutatón. Fotó: Veres Nándor / Hargita Népe
    Galbács Pál, Bedő Zoltán és Szekeres Attila a könyvbemutatón. Fotó: Veres Nándor / Hargita Népe

Csíksomlyón Svella Adél, a ház asszonya köszöntötte az érkezőket és vezette be a gyönyörű rendezvényterembe. Bemutatta a két meglepetésvendéget, az Árvácska Együttes két énekesét, művésznevükön Szandit és Misit. Szandi, Moroșanu Alexandra Maria 15 éves, és elmondta, azért szeret énekelni, mert örömet ad neki a zene. Misi, Acatrinei Mihai Gabriel csángó származású 18 éves, tizenegyedikes iskolás, a Hargita Néptáncegyüttes utánpótláscsoportjának tagja, és azért szeret táncolni, mert lelki támaszt is ad, jobban érzi magát a népművészet köreiben. A székely népviseletbe öltözött fiatalok csodálatos, szemet-szívet gyönyörködtető műsora után mutatkoztak be az újságírók.

Szekeres Attila, lapunk munkatársa, az egyesület külkapcsolati megbízottja felvezetőjében elmondta, a könyv harmincegy társszerzője Erdélyen kívül, Magyarországon, Kárpátalján, Felvidéken, a Vajdaságban és Horvátországban élő kolléga, a kötet szerkesztője Sarány István, aki hirtelen adódott okból sajnos nem lehetett jelen a rendezvényen. Bemutatta az egyesület elnökét, lapunk külső munkatársát, Bedő Zoltánt, illetve Galbács Pál tiszteletbeli elnököt, akinek ötletéből eddig öt könyv jelent meg négy év alatt, és akinek fejében a további ötlettémák is érlelődnek. Először a csíkszeredai kollégák, Bíró István (az esztelneki csodáról) és Kovács Hont Imre (a csíkkozmási emlékműről) osztották meg röviden az érdekes témára találásuk történetét, majd a háromszékiek.

A közönség soraiban jelen levő Fodor Tamás vezető konzul kifejtette, hogy hobbija a műemlékek múltjának kutatása. Ez sokáig tabutéma volt. Elpusztításuk súlyos bűncselekménynek számít olyan emberek részéről, akik nem tudják, hogy mit is jelent valójában egy-egy I. vagy II. világháborús síremlék. Szent dolog, hiszen a legnagyobb áldozatot, a vérüket hullajtották a vértanúink az egész Kárpát-medencében. Sokszor az elhunytak családtagjai gyűjtötték össze pénzüket az emlékművekre.

Svella Adél gondolatmenetében elmondta, hogy utazva-sétálva naponta elmegyünk valamilyen emlékmű mellett, és nem tudjuk, hogy mi mellett haladunk el… Hogyan tudnánk felébreszteni a kíváncsiságot a fiatalokban, hogy utánanézzenek, kutassanak, milyen történelmi múlt bontakozik ki egy emlékműből.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának alelnöke arról beszélt, hogy megérintették az elhangzottak, „a kesztyűt felvette”, ígéretet tett a további ötletek könyvben való megjelenítésének támogatására. Három fontos szót mondott: béke, elismerés és köszönet. Ugyanakkor két témát is ajánlott a következő kötetekhez: a Békás-szorost és az Úz völgyét. „Ha van szándék, a források előteremtésére lehet számítani” – tette hozzá.

Gergely István, Tiszti felvetette, hogy vajon hányan ismerik a teremből a közeli régi emlékmű történetét, a zászlótartóét, amely a kegytemplom udvarán állt, és amelyet „átköltöztettek csonka-bonkán” a mostani helyére. Bizony, kevesen voltak. Ennek kapcsán elmondta, jó lenne megörökíteni írásban is annak történetét, hogy fennmaradjon az utókor számára.

Végezetül Szekeres Attila mintegy összegzésként leszögezte, a sokszerzős könyvből kiviláglik, hogy évszázados szétszabdaltságunk dacára, vértelen vértanúink megsemmisítése ellenére a magyar nemzettudat él, mert élni akar.

A rendezvény végén a ház asszonya és a fiatalok két kosár fánkkal kínálták meg a jelenlevőket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2025-01-21: Kultúra - Iochom István:

A tárgyak örömei (Forró Ágnes visszatekintő kiállítása)

Vasárnap délben nagyszámú művészetkedvelő, képzőművész és a kiállító alkotó rokonságának jelenlétében nyílt meg az új esztendő első tárlata a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében. A kézdimartonosi gyökerekkel rendelkező, Kolozsváron született Forró Ágnes grafikus és keramikusművész A tárgyak gyökerei című egyéni kiállítását visszatekintő tárlatnak is nevezhetnénk, az alkotónak 27 évvel ezelőtt, 1998-ban a jelenlegi Vigadó Művelődési Központban volt még egyéni pasztellkiállítása Kézdivásárhelyen és egy évre rá édesapjával, a Kézdimartonoson született Forró Antal (1924–1982) festőművész-grafikussal közös tárlata a céhtörténeti múzeumban.
2025-01-21: Közélet - Fekete Réka:

Szerteágazó szakterület sokféle betegséggel (Beszélgetés dr. Simona Jâjâie reumatológussal)

A reumatológia a művészet és a tudomány között helyezkedik el, mivel gyakran mondják egy kórkép okán, ha a reumatológus sem tudja diagnosztizálni az adott betegséget, akkor nehezebb a helyzet, az ismeretlenben kell kutakodni – állítja dr. Simona Jâjâie reumatológus. A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szakorvosa ezzel nem a szakterületének kíván a kelleténél nagyobb fontosságot tulajdonítani, csupán azt érzékelteti, az autoimmun és gyulladásos, valamint ritka betegségeknek olyan sokféle oka és kimenetele lehetséges, ami gyakran teljesen új helyzet elé állítja az orvost, és ami egyik páciensnél beválik, az a másiknál nem használható.