Álomcsúcs

2025. február 7., péntek, Kultúra

Esetleg csúcsálom? Ez is, az is mérhetetlen teljesítményt jelent. Hisz álmodhat-e szebbet bárki annál, hogy a Nemzeti Színház jeles színművészek koptatta színpadára lépjen? Különösen, ha nem hivatásos, hanem öntevékeny, azaz – eléggé kopott kifejezést használva – amatőr játékos.

  • Fotó: Facebook / Molnár Júlia
    Fotó: Facebook / Molnár Júlia

A kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad már régen túllépett azon a szinten, amelyet az ideig-óráig működő csapatok el szoktak érni. Évtizedek óta az élvonalhoz tartoznak, s amikor hajdanán Gazda József tanár úr létrehozta a színjátszó kört, bizonyára tudta, megálmodta, hogy az nem attól függ, melyik évfolyam éppen mikor végez, hanem a hagyományossá válás akarásától. És minden játszó számára négyévi színpadi munka után következhetett az élet más színtere, van, aki megmaradt a színpad közelében, vagy éppenséggel ott játszott tovább, mások a matematikával, irodalommal, avagy más egyébbel jegyezték el magukat. Ami azonban fontos volt: megmaradt a tan­intézetbe járók számára a továbbkeresés vágya.

Sok évvel ezelőtt éppen ott érettségiztettem, s az egyik jelöltnek Tamási Áronról kellett volna beszélnie. Néma maradt. Kiküldtem, járjon egyet a folyosón. Ez a lépésem törvénytelen volt, de én tudtam, mi vár a megnémult legényre ott kint. És amikor visszajött, szépen elmondott mindent, amiről kérdeztük. Ugyanis a kinti falakon találkozott Tamási Áron színműveivel. Az összessel. Mert Gazda tanár úr színjátszó diákjaival rendre műsorra tűzte a székely óriás színműveit, s ezek hirdetményei, falragaszai, plakátjai mind ott sorakoztak a falakon.

Aztán következett a Molnár János-időszak. Ismét jó kezekbe került a kovásznai diákszínjátszás. Immár nem csupán Erdély magyarlakta településeit járták be, mint korábban, hanem tágult a kör, egyre gyakrabban jelennek meg külföldi találkozókon, meghívásra vagy versenyre mennek, valahányszor erre lehetőség adódik.

Hétfőn hajnalban aztán felemelő híradást olvastam a Facebookon: a Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad előadását meghívták a tizedik évét taposó Pajtaszínház szemléjére, s a meghirdetett programra az Ágnes asszony című rituális színházi elő­adásukkal (a programban produk­ciójukkal) neveztek. Az Emléklap, amellyel hitelesítették jelenlétüket, január 26-i keltezésű, s az aláíró nem más, mint Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója.

Igen, ezt a rendezvényt a Nemzeti Művelődési Intézet szervezi a Magyar Teátrumi Társasággal karöltve, s maga a Nemzeti Színház is felkarolta. Évente vidéki, főleg falusi színjátszó csoportokat hívnak meg, s a többtucatnyi meghívott között szerepelt idén a kovásznai diákcsoport, egyedüliként Erdélyből. A programot végigfutva látható, rendkívül változatos műsorrend alakult ki, a magyar klasszikusok mellett a világirodalom jelentős alkotásai is szerepelnek, a szemle pedig két napig zajlik a legjelentősebb színház termeiben, nagyszínpadán, és a fényképfelvétel tanúsága szerint telt házas előadások kerülnek a nézők elé. Egy dologra felfigyeltem: egyetlen olyan színjátszó kör szerepel, amely mellett nem tüntetnek fel mentorként, segítőként színművészt vagy színházi rendezőt, s az éppen a kovásznai diákszínpad. Mellette csak a név áll: rendező Molnár János.

Talán oda lehetett volna biggyeszteni: informatikus. Örülök annak, hogy pár évvel ezelőtt közösségépítő, -erősítő szerepvállalása elismeréseként az RMPSZ Kovászna megyei elnöksége Korodi Hajnalka-díjjal jutalmazta. Gratulálok!

Péter Sándor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 654
szavazógép
2025-02-07: Kultúra - Farcádi Botond:

Bizony, szép ez a város! (Váry O. Péter Városjáró című könyvéről)

Aki sokat jár, sokat lát. Pontosabban sokat láthat, ha nyitott szemmel rója az utcákat. Ha van türelme meg-megállni, elidőzni egy-egy látszólag érdektelen falfirkánál, intézményre kihelyezett táblánál, utcán árválkodó cipőnél. Aki sokat jár, sokat lát, ha nem csupán néz, de szemügyre vesz, vizslat, kutat.
2025-02-07: Élő múlt - Fekete Réka:

Az esztendők bernice (Könyv a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége harmincöt éves történetéről)

Több mint száz megszólaló, visszaemlékező, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségéhez különböző módon kötődő, annak tevékenységeiben feladatot vállaló tanító, tanár, hagyományőrző, közösségi szervező, támogató, szervezeti vezető tárgyszerű, de időnként személyes hangvételű elbeszéléseit tartalmazó, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) eddigi harmincöt évének történéseit fényképekkel is illusztráló kötetet adott ki a kolozsvári székhelyű Polis Könyvkiadó. Az esztendők bernice című kiadványhoz megfogalmazott ajánlásában Dávid Gyula kiadóigazgató arra kéri az olvasót, fogadják szeretettel ezt a könyvet, fogadják szívükbe azokat, akiknek a munkája benne kitárulkozik, s főképp azokat, akikért mindez történik.