Erdélyiek Budapesten

2025. március 28., péntek, Kultúra

Ezzel a címmel jelent meg a sepsiszentgyörgyi Proserved Cathedra Kiadónál Török Árpád legújabb könyve. Úgy gondolom, maga a cím árulkodik a tartalmáról, s ennek a kiadványnak felette szükséges voltáról az győződhet meg igazán, aki kezébe veszi, beleolvas.

Az biztos, hogy a végére érve, lehet, nem is csukja össze a könyvet, hanem a neki inkább tetsző részeket újra átböngészi. Annak függvényében, hogy mennyi időt áldozhat erre, első nekirugaszkodásra is felkaphatja a fejét: tényleg ennyi minden kötődik Erdélyhez a magyar fővárosban? Ilyen sok kiemelkedő személyiség, alkotó, építész gyarapította tudásával, művészetével, tehetségével ezt a rendkívül szép települést?

A kiadvány sepsiszentgyörgyi bemutatóján alkalmam volt megint elmondani, tanári elfoglaltságom mellett egyik kedves, kedvenc feladatomnak tartottam felhívni az anyaországból érkező vendégeink figyelmét, hogy minél több látogatónak kellene ide eljönnie, hadd lássák, mit is veszített Magyarország Erdély elcsatolásával. Nos, Török Árpád arról győzi meg olvasóit, hogy erdélyi hozzájárulás nélkül mennyi mindennel lenne szegényesebb a főváros, mert nem csupán szellemi teljesítmények gazdagították és gazdagítják a kedves várost. Bármerre járunk, bárhová fordulunk, lehet nappal vagy éjszaka, budapesti sétáinkon szembejön velünk Erdély, hol egy utcanév, hol egy nagyszerű építmény, hol egy szobor formájában. És ilyenkor, ha alkalom adódik, felüthetjük Török Árpád könyvének vonatkozó részét, s olvasva a benne rejlő ismertető jeleket, mozzanatokat, eseményeket, történeteket, büszkeség tölthet el, hogy tényleg ennyi mindent köszönhet Erdélynek (a Bánsággal, csatolt részekkel együtt) a magyar főváros.

A szerző turisztikai kalauznak nevezi alkotását, holott ez több, sokkal rangosabb annál. Igaz, számára a turisztika jelenti az igazi élményt, hiszen jó pár könyvet írt már ebben a témakörben. Nem csupán Sepsiszentgyörgyöt barangoltatja velünk végig három könyvében is, hanem elvitt az Olt vidékére, a Maros völgyébe, a Szamosok környékére, felvezérelt Máramarosba, Bukovinába, eljuttatott a Bánságba, ennyi bevezető út és könyv után pedig felvitt Budapestre is. Nem a turisztika szokásos és szokványos kitételeivel, hanem belemártva bennünket a történelem gyakran hidegzuhanyos történéseibe is. Tehát amolyan történelemkönyv, történelmi tükör is ez a kalauz, amely nem elégszik meg a felszínnel, egyszerű látnivalókkal, hanem jelzi, kitapintja, mi honnan és miért eredt, minek mi az okozója, pontosan láttatva azt is, hogy bizonyos helyzetekben miként őrizték meg erdélyiségüket a magyar fővárosba honosodók. Érthető módon részletesebben foglalkozik azokkal a személyiségekkel, akik meghatározott ideig tudásukkal ott voltak a lüktető fővárosban, de a nagy fordulat alkalmával az áradattal szembefordulva irányították hazafelé lépteiket, s lettek az új utakra terelt országrész szószólói, vezéregyéniségei, harcosai, vigasztalói.

Meggyőződésem, nem csupán a magyar főváros szépségei után kutakodók számára jelent rendkívüli segítséget, eligazítást e munka, hanem azoknak is, akik éppen Erdélyből kitelepedve keresik önmaguk helyét a magyar fővárosban, de segítségére lehet a tősgyökeres budapestieknek is, akik között lehetnek olyanok, akik odavalósiak ugyan, de szűkebb környezetüknél többet nem is ismernek kedves városukból.  

Eddig két helyen mutattuk be a könyvet. Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban (erről szépen beszámolt Demeter J. Ildikó), ahol leginkább közeliek vettek részt, másodszor Csíkszeredában az úgynevezett Novák cukrászdában. Itt nem csupán barátok, hanem más érdeklődők is jelen voltak, s meleg szeretettel fogadták a könyvet is, no meg a szerző igen színes vetített képes elő­adását is. A helyszín azért volt felemelő, mert a helyiségben fényképkiállítás is fogadott: a tulajdonos fiának, Novák Eduárd paralimpiai bajnok életét, sportpályafutását méltató felvételek.

A következő könyvbemutatóra Budapesten kerül sor április végén, a Reménység Szigete nevet viselő Erdélyi Gyülekezet épületében.

Péter Sándor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 881
szavazógép
2025-03-28: Kultúra - :

Az Ágnes asszony mint színpadi látomás (A kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad előadásáról)

Ismert a történet, Arany János írta, szedte verssorokba terjedelmes, 26 szakaszos balladáját a szerencsétlen, férje meggyilkolásában részes asszonyról, aki szörnyű tette tudatába beleőrülve „a patakban / Fehér lepedőjét mossa; / Fehér leplét, véres leplét / A futó hab elkapdossa”.
2025-03-28: Riport - Csinta Samu:

A bűn rosszul dekódolt jelei (Beszélgetés Aáry-Tamás Lajossal, az oktatási jogok magyarországi biztosával)

Bár az oktatási jogok „örökös” magyarországi biztosa, marosvásárhelyi származásából fakadóan a romániai magyar oktatás gondjaira is különleges empátiával képes tekinteni. Beszélgetés Aáry-Tamás Lajossal „óceánjárásról”, a fiatalkori bűnözés dinamikájáról, valamint a romániai magyar diákok teljesítőképességéről.