Woody Allen mestere volt

2009. március 11., szerda, Magazin

Az 1908-ban Amerikába települt Egri Lajosról, A drámaírás művészete című munka szerzőjéről és családjáról ír könyvet egy salgótarjáni újságíró. Gáspár István Gábor annak apropóján kezdett a könyv írásába, hogy a forgatókönyvírók bibliájaként emlegetett Egri-kötet közel hetven év után jelent meg magyarul, de a szerzőről, akinek tanítványai között volt Woody Allen is, nagyon keveset tudnak Magyarországon. Gáspár István Gábor elmondta: az írás szakemberei alapműnek tartják az eredetileg 1942-ben megjelent, A drámaírás művészete című könyvet, amelynek magyar fordítását csak 66 év után, tavaly év végén adták ki.

Azért kezdtem kutatásba ― fejtette ki a szerző ―, mert a könyv megjelenése idején alig volt információ a szerzőről, hozzátartozóiról, még az sem volt biztos, hogy az Egri Lajos nem felvett név-e. Kiderült, Egri Lajosnak és feleségének, Ilonának három gyermeke született, Charles, Ruth és Ted, és mindhárman képzőművészek lettek. Megtudta azt is, hogy az Egri-hagyatékot veje és egyik fia, Ted helyezte letétbe. Ted Egrivel, a család még egyetlen élő tagjával a szerző felvette a kapcsolatot. A 95 éves Ted számára egyébként retrospektrív kiállítást szerveztek decemberben a születésnapja alkalmából Új-Mexikóban, ahol az Egri-leszármazott az ötvenes években telepedett le, és megteremtette a Taos Művészeti Kört.

Elfeledett zseniként említi Gáspár István Gábor Egri Lajost, aki 1908-ban, húszévesen vándorolt ki Egerből Amerikába, és Magyarorszá­gon az évek múlásával meg is feledkeztek róla. Miközben vasalóként dolgozott egy ruhagyárban, szabad idejében a színházról tanított és írt. 1927-ben bemutatott Rapid Transit című színdarabja húsz előadást ért meg a Broadwayen. Egri tanítványai közül többen világhírt szereztek. Egyikük Woody Allen, aki életrajzi kötetében elmondja: ,,Két évig vettem órákat ettől a karizmatikus magyartól, aki A drámaírás művészetét írta. Még mindig úgy vélem, ez a legjobb könyv, amelyet valaha e témáról írtak."

Dudellai Ildikó

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1330
szavazógép
2009-03-11: Magazin - x:

Százéves a koronaőr-díszegyenruha

Valóban meglepő, hogy változásokkal teli korunkban száz esztendőt aktívan megérjen egy ruházat, és nem gondol senki annak átalakítására, ,,ráncfelvarrására". De hát miért is tennénk? Elődeink kiválóan teljesítették kitűzött feladataikat. Olyan katonai ruházatot kellett tervezniük, rendszerbe állítaniuk, amely a Szent Korona környezetéhez méltó viselet. Az 1909-ben leváltott öltözetet 37 éven keresztül használták. 1871-ben a honvédség keretei között egy koronaőregység felállítása eszmeiségében nagy előrelépés volt, a kiegyezést követő időszakban függetlenségünk és a Szent Korona elismerését jelentette. Az elmondások szerint Lotz Károly erre az alkalomra tervezte a koronaőrség, a képviselőházi őrség és az alabárdos testőrség díszöltözetét.
2009-03-11: Magazin - x:

Közel húszezer dollár Harry Potterért

Egy dallasi aukciósház 19 120 dollárért (65 000 lej) adta el az első Harry Potter-kötet első kiadásának egyik példányát, a boldog vevő egy egyesült arab emirátusokbeli gyűjtő, aki Potter-rajongó feleségét lepte meg a könyvvel.