Zúgj, március — Bogdán László

2009. március 14., szombat, Máról holnapra

A március tizenötödiki, szívet dobogtató, a változásokat előre jelző pesti események, a bécsi és a pesti forradalom híre feltartóztathatatlanul s a kor viszonyai között fölöttébb gyorsan terjedt, Kolozsváron, Erdély fővárosában a konzervatív és liberális pártok vezetői már március 20-án (!) megkezdték — a gyorsan változó eseményekhez részben alkalmazkodva, részben eléjük menve — programjaik kidolgozását, és ami még fontosabb: a pártpolitikai ellentéteket nemes gesztussal félretolva, azok összehangolását, s még aznap, öt nappal Petőfiék forradalmi show-ja után, közös értekezleten állapodtak meg az unió és az erdélyi országgyűlés vitatott ügyében.

Szó esett természetesen a közteherviselés, a törvény előtti egyenlőség, valamint a jobbágyfelszabadítás szintén sokat vitatott problémáiról is. (Ezt akkor kárpótlással szándékoztak megvalósítani.) És ami nagyon lényeges a későbbiek szempontjából is: sürgősségi listára került a székely nemzet elnapolt sérelmeinek rendezése is!

Nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy a gyorsan, lázként terjengő és a változásokra várakozókat felcsigázó, tetterővel eltöltő hírek hatására, az európai forradalmak és a kolozsvári történések hírére Háromszék is megmozdult.

Már április 2-án tanácskozásra gyűlt össze Alsó­csernátonban a szék szabadelvű nemességének mintegy kétszáz tagja, megteremtve Háromszéken is az alkotmányos mozgalom szervezeti kereteit.

A megbeszélés jellemzően az Éljen a szabadság! felkiáltással oszlott szét, de rá tíz napra Sepsiszentgyörgyön máris megtartották a szék közgyűlését, fölöttébb ,,forradalmi" szellemben. A változásokat — ahogyan arról az Erdélyi Híradó tudósított — mindenki nagy reményekkel várta, remény volt a székely katonáskodás terheinek könnyítésére, az adózó, de az alkotmány sáncain kívül rekedt nép jogainak figyelembevételére. A szentgyörgyi tanácskozás hangulatára jellemző, hogy a szék egyik mérsékelten szabadelvű követe, Szentiványi György beszédét még a tanácsteremben kezdhette el, de a várakozás akkora volt, hogy hamarosan csepergő esőben a piactéren, az összegyűlt többezres tömeg előtt folytatta. Hosszú évszázadok után először tűnt úgy, hogy a székelység bajait, sérelmeit, problémáit orvosolni fogják. Ez a várakozás és ez a hit magyarázza aztán a későbbi eseményeket is, azt a bámulatos elszántságot, amellyel Háromszék védelmezte kivívott s kivívandó jogait.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2009-03-14: Közélet - x:

Legyetek mindig résen — Fekete Réka

Tárogató hangja fogadta az Incze Dániel százados Malomgát utcai kopjás sírjához igyekvő megemlékezőket tegnap délelőtt. Szabó Mihály mikós tanár hangszeres hívogatója után tanítványai énekeltek, Erőss Botond pedig rövid történelmi visszapillantót tartott a hóvirágos szőnyegfoltokkal ékesített családi kertben.
2009-03-14: Közélet - x:

Riasztó a vesztőhely — Demeter J. Ildikó

A hétköznap délelőtt és a nehezen kikerülhető sártenger is oka lehet annak, hogy tegnap alig páran tisztelegtek Váradi József és Bartalis Ferenc, a két sepsiszentgyörgyi vértanú vesztőhelyén: mindössze két diák, három hivatalos személy és négy civil érdeklődő gyűlt össze, utóbbiak ünneplőöltözetű őrkői férfiak voltak.