A város kulturális kisugárzása - Sylvester Lajos

2009. március 21., szombat, Máról holnapra
Alig szóltunk róla, de nekem a 60. születésnapját ünneplő Tamási Áron Színház az egykori sepsiszentgyörgyi színházi kollokviumokat juttatta eszembe.

A színháztörténetben először fordult elő és két ízben ismétlődhetett meg — harmadszorra a diktatórikus hatalom betiltotta a rendezvénysorozatot —, hogy a hat magyar, a két német és a bukaresti jiddis színház és művészi alkotói, a színi kritikusok és színházszerető ezrek egy héten át találkozhattak, vitatkozhattak, sőt, a nyelvtipró időkben — igaz, hogy parázs vitát követően — a kollokvium résztvevői anyanyelvükön szólhattak. Ezeken a kollokviumokon első ízben jelent meg a színházcsináló szakma elitje, beleértve a bukaresti drámaírókat, kritikusokat, díszlettervezőket és rendezőket. Megjelentek, természetesen, az anyaországi szakmabéliek csoportjai is. Volt is botrány emiatt. Titkos lázadásnak számított maga a kollokvium megnevezés is. A fesztivál szót abban az időben teljes mértékben lejáratták és devalválták a ,,Megéneklünk..." országszerte tomboló giccses politikai parádéi.

A most zajló Reflex nemzetközi színházi fesztivál dimenziói a szó földrajzi, tematikai és nyelvi vonatkozásaiban is másak. Közös vonásuk a kollokviumokkal a színpadi előadások mellett a Gyárfás Jenő Képtárban szervezett közönségtalálkozók, viták. De ez a mostani fesztivál más tágasságú, programjában helyet kapnak Bukarestből, Prágából vagy Budapestről érkező együttesek. Bocsárdi Lászlónak, a Tamási Áron Színház jelenlegi igazgatójának a színház 60. esztendejére emlékező megbeszélésen volt egy figyelemre méltó megjegyzése: Sepsiszentgyörgyre telepedésének fő oka a város szellemi kisugárzása volt. Ebben a kisvárosban látott olyan lehetőséget, hogy egy, a kaposvárihoz vagy a Piatra Neamţ-ihoz hasonló színházi hangulatot teremthessen.

A lényeg az, hogy a város és vidékének messzire sugárzó szellemi teljesítményét a színházi szakember nemcsak a színpad nyílásán át látja, hanem a művészetek egymást kiegészítő felhajtóerejében.

Jó tudni egyébként, hogy ez a város és vidékének legnagyobb kincse. Ezért kell vigyázva vigyázni rá.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2009-03-21: Kultúra - x:

Jólesik az ember lelkének, de nem tartom ettől többre magamat (Villáminterjú Váta Loránd Jászai Mari-díjas színművésszel)

Erdélyi színházak közül egy sem dicsekedhet annyi Jászai Mari-díjas színművésszel-rendezővel, mint a Tamási Áron Színház: Bocsárdi László, Nemes Levente és Pálffy Tibor után idén Váta Loránd is elnyerte a rangos díjat. Végre — írtam az ő és a Nemes Levente Kaszás Attila-díjáról szóló tudósításban.
2009-03-21: Közélet - x:

Pénzhozó hitelhez ­folyamodik (Sepsiszentgyörgy) - Váry O. Péter

A múlt évben elfogadott tizenötmillió lejes bankkölcsön-felvételi határozatán módosított Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a testület tegnapi döntése szerint ennél sokkal nagyobb hitelt szándékoznak felvenni. A pénzből olyan befektetéseket finanszíroznának, amelyek legalább ugyanannyi vagy még annál több pénzt hoznának a városba, a kölcsön ugyanakkor nem sodorja nagy adósságba Sepsiszentgyörgyöt.