Civilizációs megbetegedések

2009. március 26., csütörtök, Család

Az Egészségügyi Világszervezet, a Világbank és a Harvard Egyetem Globális betegségteher című tanulmánya szerint a következő húsz évben az idegrendszeri betegségekben szenvedők aránya a világon akár húsz százalékkal is emelkedhet. A depresszió súlyos alakja, az úgynevezett major depresszió az elveszett egészséges életévek leggyakoribb okozóit összegző listán pedig az ischaemiás szívbetegségek utáni második helyre kerül.

,,A depresszió, a szorongásos zavarok civilizációs megbetegedésnek tekinthetők. Az emberiség fejlődése során idegrendszerileg nem alkalmazkodott még teljes mértékben a nagyvárosi léthez, a természettől való majdnem teljes elszakadáshoz, a felfokozott munkatempóhoz" — mutatott rá Vizi E. Szilveszter agykutató, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke.

Magyarázata szerint vidékről, a falvakból mindenki a nagyvárosokba igyekszik, egyre nagyobb városok alakulnak ki. Ez az úgynevezett csoportos toxicitás tünetét váltja ki: sok ember összezsúfolódása nagyon kicsi helyen feszültséget, konfliktusokat gerjeszt.

Hozzájárul ehhez az információs társadalom okozta leterheltség is. A ma élő ember agyába hatalmas mennyiségű és sebességű vizuális információ érkezik, ami vitathatatlanul hatással van egy olyan idegrendszerre, amelynek eddigi evolúciója egy merőben más környezetben játszódott le. ,,Információ-túlsúly keletkezik, amelyet az emberi agy nem tud kellően feldolgozni" — mondta Vizi E. Szilveszter, hozzátéve, nehéz lenne azonban meghatározni, hogy ez a hatás milyen mértékben fejeződik ki az idegrendszer betegségeiben.

Az új technológiák, így a mobiltelefon révén állandóan elérhetőek vagyunk. Minden percben állandó riadókészültségben, tettre készen kell lennünk — magyarázta az agykutató, aki szerint mindez olyan mértékben megterheli az idegrendszert, hogy este a fáradtság ellenére az emberek altató nélkül szinte már képtelenek elaludni, reggel pedig kávéval kezdik a napot.

,,Ez a fajta ciklus megterheli, károsítja az idegrendszert, ehhez az ember még nem szokott hozzá. A modern életnek van egy furcsa, nagyon negatív hatása az idegrendszer működésére, s eredményeként szorongásos zavarok, depresszió lép fel" — hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter. (MTI—i.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1330
szavazógép
2009-03-26: Család - x:

A Föld órája

Országok tucatjai, városok százai, háztartások milliói csatlakoznak idén a Föld órája akcióhoz: a környezetkímélés jegyé­ben március 28-án este egy órára lekapcsolják a villanyt.
2009-03-26: Család - x:

Hol az emberi teljesítőképesség határa?

Francia szakemberek kimutatták, hogy az emberiség fiziológiai képességeinek kilencvenkilenc szá­zalékánál tart, miközben 1896-ban, az első újkori olimpia idején ez a mutató még csak 75 százalékos volt.