Európában több helyen is mutatkozott a nyár folyamán a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1 vírusa. Néhol a vadmadarak között (Franciaország, Németország), másutt a baromfitelepeken (Törökország, Magyarország, Csehország) bukkant fel a rettegett kór. Nemrég még úgy gondoltuk, tavasszal és ősszel, azaz a madárvonulás idején kerülünk közvetlen veszélybe, de ma már a nemzetközi jelentések azt mutatják, hogy a veszedelem az év folyamán bármikor felütheti a fejét.
Madártani szempontból ez úgy lehetséges, hogy vannak kóborló példányok, többnyire fiatal madarak, amelyek még nem álltak párba, ezért nem köti őket a költőterület. Ezt igazolja az a gólya is, amelyet Szlovákiában gyűrűztek meg, és idén nyáron Kovászna megyében bukkant fel. A vonulási időszakban (augusztus—december, február—május) nagyobb az esély a vírus terjedésére, ugyanis ilyenkor több millió madár vonul egyik kontinensről a másikra. Tehát érdemes a saját egészségünk érdekében betartani az alapvető higiéniai szabályokat, és ami a legfontosabb: zárt helyen kell tartani a baromfit, így el lehet kerülni a háztáji állatok megfertőződését.
Az állat-egészségügyi igazgatóság igazgatója, dr. Sikó Barabási Sándor a prefektúrán tartott gyűlésen ismertette a madárinfluenza európai és hazai megjelenésének helyeit, a törvényes védekezési eljárást, ugyanakkor ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy a megelőzés a legjobb megoldás, ami a helyhatóságok, intézmények és az emberek összefogása nélkül megvalósíthatatlan. A kórt nagyon komolyan kell venni, annál inkább, mert hamarosan elkezdődik a madárvonulás.
Ha bárki is elpusztult vadmadarakat talál, értesítse az állat-egészségügyi igazgatóságot vagy a Rara Avis Madártani Egyesületet.