Petőfi nyomában a Felvidéken

2009. május 9., szombat, Magazin

Petőfi Sándor 1845-ös felvidéki utazását eleveníti meg Ráday Mihály Útirajzok című dokumentumfilmje, amelynek teljes verzióját ma tűzi műsorára az m1. A költő személyes élménybeszámolója Mácsai Pál tolmácsolásában hangzik el.

Vahot Imre lapjában, a Pesti Divatlap 1845. március 30-i számában a következő rövid közlemény jelent meg: ,,Petőfi Sándor, felhagyván a lapunk mellett ügyesen viselt segédi hivatallal, miután lapunk számára levétettük arcképét, s egy egész évnegyedre ellátott bennünket jeles verseivel, e napokban elhagyja a fővárost." Bár a néhány hónappal később megjelenő Úti jegyzetekben Petőfi Sándor már úgy fogalmaz: ,,diszes hivatalába bele unván" kelt útra Pestről, hirtelen döntésében más személyes okok is szerepelhettek. Nem sokkal korábban hunyt el váratlan betegségben remélt jövendőbelije, Csapó Etelke, és a népies helyzetdalaival, életképeivel szélesebb körben csak az előző év nyarán ismertté vált költőt a közönségtoborzás is motiválhatta. 1845 áprilisában tehát Gödöllő, Aszód és Kassa érintésével gyorsszekéren Eperjesre utazott, hogy egy hónapot töltsön a ,,csinos, szép, zajos, vidám, barátságos tekintetű" városban költő barátaival, Kerényi Frigyessel és Tompa Mihállyal. Számítása nem csalt: felvidéki útja során őt és barátait is ünnepléssel fogadták mindenütt. Népszerűségét jól mutatja, hogy a különc viselkedésével gyakran megütközést keltő, huszonkét éves költőt földbirtokosok, lelkészek és más, tiszteletre méltó polgárok társaságában elismerésképpen még a táblabírák közé is beválasztották Rimaszombaton. Baráti meghívásoknak eleget téve, e három hónap alatt Petőfi hosszabb időt töltött még Késmárkon, Iglón, Rozsnyón és Losoncon is. Jegyzetei arról tanúskodnak, hogy ― mai kifejezéssel élve ― turistaként látogatta végig a vidék nevezetességeit, főként egykori várait. Élményeiről az alig egy héttel hazatérése után, az Életképekben folytatásokban megjelent, könnyű kézzel és nem kevés humorral megírt Úti jegyzetekben számol be.

Egykori kirándulása helyszínein ma szinte mindenütt szobrok, emléktáblák jelzik, merre járt, hol tartózkodott Petőfi. Ráday Mihály nemrég arra vállalkozott, hogy az 1845-ös beszámoló alapján kamerával járja végig az útvonalat Petőfi-emlékeket keresve. Filmjéből a forradalom évfordulóján, március 15-én az Unokáink sem fogják látni különkiadásában már láthattak részleteket a nézők.

A Petőfi: Útirajzok (felvidéki utazás) című 38 perces dokumentumfilm teljes változatát ma 17.20 órától mutatja be az m1.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1333
szavazógép
2009-05-09: Magazin - x:

Százéves pillanat

Újrafotózza Orbán Balázs helyszíneit Fekete Zsolt
A Székelyföld leírása című könyvsorozatban szereplő helyszínek legtöbbje alig változott közel százötven év alatt. Orbán Balázs 1868—1873 között megjelent, A Székelyföld leírása című hatkötetes történelmi-helytörténeti munkájában számos olyan metszet szerepel, amelynek alapjául a szerző készítette fotók szolgáltak. A marosvásárhelyi Fekete Zsolt, azaz Lovacska fotóművész egy évtizede követi az író nyomdokait, ugyanabból a szögből megörökítve a több mint százéves fényképeken szereplő helyszíneket — írja a fotóssal a transindex portál számára készült interjú bevezetőjében Fülöp Noémi.
2009-05-09: Magazin - x:

Erkölcsszépségverseny

Szépségversenyre készülnek Szaúd-Arábiában: 15—25 év közötti nők indulhatnak, ám utcai ruhában — azaz lefátyolozottan — így nemigen lehet látni sem arcukat, sem testüket, és az egész viadal külcsínverseny helyett inkább belbecsvetélkedő.