A magyar reformátusok alkotmányaEgység Kálvin szellemében

2009. május 21., csütörtök, Világfigyelő

Öt évvel ezelőtt született meg a Kárpát-medencei protestáns egyházak egyesülésének gondolata, amely mára valósággá érett. Az egységes Magyar Református Egyház Alkotmányának holnapi debreceni aláírásáról a Magyar Televízió több műsora tudósít.

A 2004. december 5-én megtartott népszavazás után a történelmi egyházak — ezen belül a református egyház — különösen fontos feladatuknak tekintették az országhatárokkal elválasztott magyarság szellemi egyesítését. E munka eredménye, hogy az erdélyi, kárpátaljai, felvidéki, délvidéki és az anyaországi reformátusok vezetői holnap Debrecenben Alkotmányozó Zsinatra ülnek össze, és kézjegyükkel látják el az egységes Magyar Református Egyház Alkotmányát.

„2005-ben kimondtuk, hogy aki a magyar református egyházhoz tartozónak vallja magát, éljen bárhol a világban, és legyen magyar vagy más anyanyelvű, az tagja közösségünknek" — méltatja az eseményt Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, majd hozzáteszi: „Az egyesülés gondolata felvetette a kérdést: mi lenne, ha közös alkotmányunk lenne, amelyet minden egyház beillesztene saját jogrendjébe? Úgy, ahogyan a tagállamok is átveszik az Európai Unió jogrendjét."

Az ünnepélyes pillanatot több évig tartó szakmai munka előzte meg. A Generális Konvent munkacsoportjai egyházjogi, liturgiai, dogmatikai kérdésekben fogalmaztak meg egységes álláspontot. Az egységesítés nem jelent uniformizálást, a határon túl élő reformátusok továbbra is megőrzik történelmi hagyományaikat, sajátosságaikon alapuló hitéleti autonómiájukat. A felvidéki reformátusok — tekintettel az államtól való anyagi függésükre és a nagyszámú szlovák anyanyelvű hívükre — megfigyelőként vesznek részt a tanácskozáson és a ceremónián.

Május 22. egyben a hálaadás ünnepe, Debrecenbe több tízezer vendéget várnak. A Kárpát-medence református templomaiban egyszerre kondulnak meg a harangok, a cívisváros központján áthaladó menet pedig az összetartozást szimbolizálja.

A Magyar Televízió kiemelt figyelmet fordít a történelmi pillanatnak. Holnap az Ablak élő adásban tudósít Debrecenből (m1, 17 óra), este Református egység címmel egyórás összeállítás foglalkozik a nap legfontosabb eseményeivel (m2, 20.30). Az esti híradó és a hétfő reggel jelentkező Kárpát Expressz szintén beszámol az ünnepségről (május 25., 6.23, ismétlés 12.05-kor az m2-n). A pünkösdvasárnapi Református Magazin fő témája szintén a jeles naphoz kötődik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1383
szavazógép
2009-05-21: Világfigyelő - x:

Tárgyalással megoldani a vitát (Felvidék)

Csáky Pál szerint a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjában (MKP) felmerült belső nézeteltéréseket tárgyalásokkal kell megoldani, felül kell emelkedni a személyes sérelmeken, s csak akkor érdemes platformot alakítani, ha így konstruktív ötletek születnek.
2009-05-21: Világfigyelő - x:

Röviden - Szekeres Attila

Támogatják Szerbiát
Ahhoz, hogy Szerbiának és az Egyesült Államoknak jók legyenek a kapcsolatai, az előbbinek nem kell feltétlenül elismernie volt tartománya, Koszovó függetlenségét — jelentette ki Belgrádban Joe Biden amerikai alelnök. A Boris Tadic szerb államfővel megtartott találkozó után Biden azt mondta, hogy az Egyesült Államok továbbra is ragaszkodni fog a Koszovóban élő szerbek jogainak maradéktalan tiszteletben tartásához. Cserébe elvárja, hogy Szerbia együttműködjék a Koszovóban igazságügyi és rendőri szerepet vállaló EU-val. Közölte: azzal a világos üzenettel érkezett Belgrádba, hogy az Egyesült Államok támogatni akarja Szerbia európai integrációját, szeretné elmélyíteni a két ország együttműködését.