Határozottan kijelentettem Knobloch László németországi illetÅ‘ségű, székelyföldi származású fotóművész budapesti kiállÃtásán 2009. június 4-én, hogy véletlenek pedig nincsenek. Nem ér az én tagadásom annyit, mint Könyves Kálmán királyunké kilencszáz esztendÅ‘vel ezelÅ‘tt, aki az új, a keresztény hit ellenére királyi hangon tette törvénnyé: boszorkányok pedig nincsenek!
Nem lehet véletlen, hogy a magyar fel-feldobott kövek egyikeként Knobloch épp június 4-én, a magyar nemzet legnagyobb gyásznapján, Trianon 89 esztendÅ‘s rémületében állÃtotta ki székelyföldi felvételeit, és éppen a Duna TelevÃzió székházában.
Huszonhat év csak annyi egy nép történetében, mÃg a feldobott kÅ‘ leesik. Egy ember életében, idegenségben, hazakészülÅ‘désben, az újbóli bemutatkozás szakadatlan megálmodásában szinte örökkévalóság. KészülÅ‘dés egy szellemi nagy, kétezer éves ,,haza" idÅ‘beni hosszán szakadatlan, mert el fog jönni az idÅ‘ bizonyosan, amikor megtörténik, aminek meg kell történnie, hazamenni, megépülni, megmosdani, megszépülni, megszárÃtkozni az itthoni létben.
Ilyen időben, amelyben a közösségi emlékezet a meghatározó és megparancsoló, ekkora távon nem lehet véletlen, nem is véletlen, sosem az, hogy egy-egy művész megjön caplatva az idegenségből, emigrációból, aztán a magyar földre visszahullva, önnön akarata s a nemzeti szellemi elrendeltetés folytán fölmutatja azt, amit teremtett.
Knobloch László elsÅ‘ kiállÃtását 35 évvel ezelÅ‘tt magam nyitottam meg Sepsiszentgyörgyön. Az a szellemi megtartó idÅ‘-térfogat nem vénül, mi igen: a fotóművész ragaszkodása Torockóhoz, a SzékelykÅ‘ sziklahegyéhez, a törvények szerint futkorászó Vargyas pataka eliramlásához semmit sem változott. Közel száz felvételében ott látni a fölfelé, ama szellemi magasba emelÅ‘ elvonatkoztatás iparkodását. Jelképszerű képei a szépséges Háromszék, ErdÅ‘vidék egy-egy cseppjét könnyezik vissza magába a meglátóba.
Ki sÃkban lát, el a látóhatárig — már amilyen tágas-szűkös Erdélyben a látóhatár —, máris lefoglalt magának egy dimenziót, kettÅ‘t. A harmadikat már a fájdÃtó IdÅ‘ adhatja hozzá, magában a meglátóban és a képek szemlélÅ‘jében.
A Duna TelevÃzió nem úgy fogadta Knobloch Lászlót, mint tékozló fiút, hiszen éppen azért lett és működik legjobb csatornánkként, hogy otthont adjon a hazatérÅ‘nek-téregetÅ‘nek, s biztatást, reményt a közös szellemi haza terein.