Labdarúgás, IV. ligaGyenge bajnoki évet zártunk - Áros Károly

2009. június 22., hétfő, Sport

A veretlenül bajnokságot nyert Papolci Zágon harmadik nekifutását a III. ligáért kiírt selejtezőn nem kísérte szerencse. Még ha 120 perces játék utáni tizenegyespárbajban (ennek eredménye meglepő, 3—0 az ellenfél javára) is, de veszített nem a labdarúgásáról híres Hargita megye bajnokával, Székelyudvarhellyel szemben. A tudósítót idézve: „Győzött a jobb, a felkészültebb csapat."

Bajnokunk tehát a jövőben is IV. ligánkat erősítheti, minden bizonnyal új néven, a két újonc — Papolci FC és Berecki FC — kivételével a régi versenytársakkal. Hinni merjük, hogy lesz pénzük az önkormányzatoknak, a nemes lelkű támogatóknak, hogy elindítsák csapataikat — gondolunk itt Barótra, Bodokra, Ozsdolára, Bardocra, Kézdiszentlélekre, Sepsiszentgyörgyre, Gelencére, Szitabodzára, Dálnokra, Kézdivásárhelyre, Bölönre, Illyefalvára és Hidvégre —, vagy azért, hogy mélyröptén tartsák városaink futballját, vagy azért, hogy visszaszerezzék a városok focijának egykori jó hírnevét. Nem lesz könnyű... Az örömmel tölt el, hogy falvaink labdarúgása oly jó. De ez a „jó" csak látszat. Valójában csak azt bizonyítja, hogy városaink futballélete mennyire szétesett, mennyire beburkolózott az érdektelenség fátylába. Legyünk tárgyilagosak, s ismerjük el, jelen pillanatban egyetlen községünk sem tud a követelmények szintjén felsőbb ligás feltételeket biztosítani. Semmilyen tekintetben. Még mindig örvendenünk kell, hogy a csapatok neveznek a bajnokságba — idén az sem számított, hogy tudnak-e a szövetség előírásainak megfelelő pályát biztosítani (lásd pl. Bölönt) —, arra már gondolni sem merünk, hogy kötelezzük a szakképzett edzők alkalmazását... Falusi csapataink edzéseinek száma kevés, és csak olyan... Nem is lehet más, hiszen a játékosok nem profik, nekik csak szórakozás, kikapcsolódás a foci. Nem csoda tehát, ha megyei labdarúgósportunkban állandósult az egy helyben topogás. Hogy kimozduljon ebből, az egyesületeknek, az önkormányzatoknak és nem utolsósorban a megyei szövetségnek kell lépnie, olyan intézkedéseket kezdeményeznie, melyek garantálják az előbbre lépést. Ötletekre van szükség, építő ötletekre.

Addig is nézzük a szövetség hitelesített rangsorát a 2008—2009-es bajnokságra (egyenlő pontszám esetén az egymás közötti mérkőzések eredménye a döntő):

16. Szentkatolna 30 8 1 21 41—120 25

Kiesett tehát Csernáton és Szentkatolna.

Molnár László (Papolci Zágon) 25 gól.

A bajnokságban 468 játékost szerepeltettek a csapatok. A legtöbbet, 41—41-et a Hidvégi SE és a Szentkatolnai Lendület, természetesen, egyik együttesnek sincs olyan játékosa, aki végigjátszotta volna a 30 x 90 percet. Hidvég 18 góllövője közül kiemelkedik Lepădat C. 11 góllal, Szentkatolna 14 góllövője közül a legjobb Străchinaru M. 12 góllal. A további sorrend: Illyefalvi Lendület — 39 játékos, közülük Bölöni játszott 30 x 90 percet, 13-an iratkoztak fel a góllövők névsorába, Váncsa és Aprodu számláján 7—7 gól szerepel; KSE — 34 játékost küldött a pályára, egyedül Suciu Levente játszott 30 x 90 percet, a 13 góllövő közül Vojna a legeredményesebb 12 találattal; Szitabodzai Haladás — 34 játékost szerepeltetett, tizenöten iratkoztak fel a gólszerzők közé, az élen Baciu áll 10 góllal; Gelencei Nemere — 33 játékost vonultatott fel, a 15 góllövője közül Fábián a legjobb 13 találattal; Csernátoni FC — 33 játékost küldött a pályára, egyedül Kocsis Lehel játszott mind a 30 mérkőzésen, a 13 góllövő legjobbja Makó Csaba 12 góllal; Bölöni SE — 31 játékost szerepeltetett, de csak Puskás játszott mind a 30 találkozón, góllövőinek száma 11, Csipő, Kisgyörgy és Incze 7—7 gólt szerzett; Ozsdolai FC — 29 játékossal, 14 góllövővel — házi gólgyárosa Nagy Karcsi 27 góllal — érte el a negyedik helyezést; Sepsiszentgyörgyi Jövő — 28 játékost próbált ki, 15-en gólt is szereztek, a legtöbbet, 15-öt Tomi; Kézdiszentléleki Perkő — 27 játékosra alapozott, 13-an gólt is lőttek, a legtöbbet, 17-et Csulak; Bodoki Törekvés — 27 játékossal focizta végig a bajnokságot, Szabó Zsolt (remek bowlingozó is) játszott 30 x 90 percet, 14-en szereztek gólt, Veres Zoli egymaga 28-at; Papolci Zágon — 25 játékost szerepeltetett, egyedül Dobricza játszott 30 x 90 percet, és ő lett a bajnokság gólkirálya is 29 találatával, rajta kívül még 15-en iratkoztak fel a góllövők névsorába; Dálnoki Dózsa — 23 játékosából 13-an szereztek gólt, gólokat, a legtöbbet, 11-et Ionel Ciobotaru; Bardoci Prima — 22 játékosából Borcăiaş játszott 30 x 90 percet, 12 gólszerzőjéből Komporály volt a legjobb a maga 26 találatával; Baróti Városi Sport Club — 19 játékosra alapozott, Bogdán egy percet sem hiányzott, a 14 góllövő között Lázár A. volt a legjobb, 21 gólt lőtt.

16. Szitabodza 238 75 25 138 435—738 250

Ami a játékosok egyéni teljesítményét illeti, még pontosabban, hogy ki hány mérkőzést játszott a megye úgymond felső régiójában, azt az alábbi rangsor mutatja.

402 — Voloncs Barna (Kézdiszentléleki Perkő)

390 — Gergely István (Bardoci Prima)

363 — Bedőházi Géza (Dálnoki Dózsa)

362 — Viorel Gheorghe (Mikóújfalu)

339 — Horváth Emil (Kézdiszentléleki Perkő)

332 — Gáspár Levente (Gelencei Nemere)

332 — Tokos Zoltán (Bardoci Prima)

328 — Kopetzky Sorin (Baróti VSC)

326 — Bogdán István (Baróti VSC)

320 — Bartók Kálmán (Kézdiszentléleki Perkő).

Minden idők legeredményesebb játékosai:

211 gól — Tokos Zoltán (Bardoci Prima)

179 — Kurta László (Uzoni Győzelem)

164 — Fábián Domokos (Gelencei Nemere)

158 — Voloncs Barna (Kézdiszentléleki Perkő)

158 — Silviu Avram (Illyefalvi Lendület)

153 — Molnár László (Papolci Zágon)

152 — Pál József (Bodoki Törekvés)

151 — Bedőházi Géza (Dálnoki Dózsa)

148 — Daniel Ştefănescu (Baróti VSC)

146 — Nagy Károly (Ozsdolai FC)

144 — Gergely István (Bardoci Prima).

Nos, labdarúgók, lehet igyekezni, s már az ősszel elkezdeni az örökrangsorok átírását. A nagy igyekezetből hátha kijön egy III. ligás csapat.

Küzdőtéren az utánpótlás

V. liga. Sok, nagyon sok góllal zártak a legények, Gelencén 18, Bodokon 16, Kézdivásárhelyen 10, Bölönben 9, Csernátonban 8 gól esett, összesen 71. Ez viszont nem a bajnokság erősségét bizonyítja, ellenkezőleg. A részletes eredmények: Gelence—Hidvég 17—1, Bodok—Dálnok 16—0, KSE—Szitabodza 8—2, Bölön—Sepsiszentgyörgyi Jövő 2—7, Csernáton—Illyefalva 7—1, Ozsdola—Papolci Zágon 0—6, Kézdiszentléleki Perkő—Barót 1—0, Bardoc—Szentkatolna 3—0.

16. Katolna 1 3 26 26—165 6

IV. liga. A IV. liga bajnokával döntetlent játszó és három pont levonással büntetett Bereck magabiztosan nyerte a IV. liga bajnokságát. Kellemes meglepetést szolgáltatott az újonc Nagybacon. A jó középmezőnyben elfoglalt helye megnyugtató a község labdarúgásának jövőjére nézve. Az utolsó forduló: Maksa—Nemere 3—0 (késés, amiért a szabályok értelmében 100 lej büntetést is kell fizetni), Torja—Nagyborosnyó 11—2, Nagybacon—Szotyor 5—0, Kökös—Réty 2—1, Kőröspatak—Uzon 6—2, Kommandó—Bereck 0—3.

1. Bereck 24 0 2 128—18 69

2. Kőröspatak 19 5 2 98—39 64

3. Torja 19 0 7 107—42 57

4. Kökös 14 2 10 74—41 50

5. Uzon 15 4 7 121—35 49

6. Nemere 13 1 12 80—54 40

7. Réty 10 6 10 65—58 36

8. Nagybacon 11 3 12 58—73 36