Három kontinensnyi hangyakolónia

2009. július 8., szerda, Magazin
Az argentin hangyáról már korábban kiderült, hogy képes több száz kilométeres szuperkolóniákat alkotni. Birodalma azonban úgy tűnik, ennél is átfogóbb — a hangya világuralomra tör. Egy japán—spanyol entomológuscsapat a tokiói egyetem kutatója, Sunamura Eiriki vezetésével a faj ázsiai, európai és észak-amerikai szuperkolóniáinak rokonsági fokát tanulmányozta.

A BBC hírportál (www.bbc.co.uk) jelentése szerint a kutatók arra a kö­vetkeztetésre jutottak, hogy lényegében egyetlen gigantikus kolóniáról van szó.

A csupán három milliméteres argentin hangya (Linepithema humile) eredetileg Dél-Amerikából származik. Sikerült azonban messzemenőkig kihasználnia az ember által ,,felkínált" logisztikai lehetőségeket, így az Antarktisz kivételével ma már az összes kontinensen megtalálható, még a félreeső Hawaii szigetén is. Szívesen azonban sehol nem látják: egyrészt kiszorítja az őshonos hangyafajokat, így hatással van a helyi táplálékláncra, másrészt különböző növényi élősködőkkel él szimbiózisban, ezek nedveivel táplálkozik, cserébe pedig megvédi őket a ragadozó rovaroktól. Az élősködők pedig tetemes károkat okozhatnak a mezőgazdaságnak. A világ több pontján létesített szuperkolóniák bolyok láncolataiból állnak. Tagjaik nemhogy nem támadják meg egymást, de rendszeresen ki is cserélődnek. A dolgozók szabadon járnak-kelnek a bolyok között, mivel kémiai ,,aláírásuk", amely a rokonsági fokot jelzi, szinte azonos. A legnagyobb szuperkolónia hatezer kilométer hosszan nyúlik el a Földközi-tenger európai partja mentén, egy kilencszáz kilométeres Kaliforniában található, egy harmadik pedig Japán nyugati partján.

Sunamura eredményei szerint ez pedig csak a jéghegy csúcsa. A kutatócsoport e három szuperkolóniából, továbbá két kisebből, egy katalán és egy másik japán telepből gyűjtött egyedeket. Majd két különböző eredetű állatot egymással szembeállítottak, és várták a reakciót. A két kisebb szuperkolónia egyedei minden kívülálló hangyához ellenségesen viszonyultak, mint ahogy a hangyáknál szokás, és ahogy az argentin hangya is viselkedik eredeti élőhelyén. A kutatók ebből arra következtettek, hogy ezek a kisebb szuperkolóniák különböző dél-amerikai populációk leszármazottai. A három nagy szuperkolónia egyedei azonban egymással szemben nem tanúsítottak agresszív viselkedést. Békésen megtapogatták egymást csápjaikkal, és nem tértek ki egymás útjából sem. Úgy viszonyultak tehát egymáshoz, mint egyazon boly tagjai. A kutatók szerint erre az a legkézenfekvőbb magyarázat, hogy az állatok valóban közeli rokonai egymásnak: családjuk, a ,,megakolónia" milliárdnyi hangyából áll. ,,A populáció hatalmas mérete csak az emberi társadaloméhoz hasonlítható" — foglalták össze eredményeiket a kutatók az Insect Sociaux című szaklapban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1338
szavazógép
2009-07-08: Magazin - x:

Darkó Béla (Mementó) - Kisgyörgy Zoltán

Nagyajtai nemes székely család sarja, unitárius lelkész-esperes, prédikációíró és kiváló szónok volt.
2009-07-08: Magazin - x:

Hogy mik vannak!

Cowboykalap-múzeum
Volt egy bolt Texasban, ahol az emberek szó szerint szögre akaszthatták kalapjukat. A bolt 1953-ban nyílt, és árult mindenfélét: csizmákat és cowboykalapokat, és a vásárlók a falra akasztva ott hagyhatták régi holmijukat az újak megvásárlásakor.