A szártalan bábakalács - Puskás Attila

2009. július 9., csütörtök, Család

A szártalan bábakalács (Carlyna acaulis L.) nem véletlenül viseli nevében a kalács szót, ugyanis a virágzat vacokja ehető.

Bár védett növény, a vacok ehetőségét magam is megtapasztaltam. A magashegyi növény nyílt helyeken (rétek, legelők) a mi hegyeinkben közönségesnek számít. A fotón nem látható tőlevelei levélrózsát alkotnak, a levélkék szúrósan fogazottak. Az ülő fészekvirágzat pikkelylevelei ezüstösek, a központi csöves virágzat pirosas színű. Szárított gyökerét a népi gyógyászatban vizelethajtónak, izzasztónak, görcsoldónak használták. Közeli rokona a magasabb növésű közönséges bábakalács (C. vulgaris L.). Szúrós levelei védik. Hasonló helyeken fordul elő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1338
szavazógép
2009-07-09: Család - x:

A jobbik énünk - Jártó Kocsis Edit

A jó és a rossz már az első emberpár óta mindenkiben ott lakozik — tanítja a Bibliából ismert bűnbeesés története. A vallásos tanításokat elfogadhatjuk vagy tagadhatjuk, azt azonban be kell látnunk, hogy a jó és rossz kölcsönösen vonzzák, sőt, feltételezik egymást. Így hát tagadhatatlan, hogy vannak jó és rossz tulajdonságaink, jó és rossz oldalaink, jó és rossz cselekedeteink, a kérdés csak az: miből mennyi a mi részünk.
2009-07-09: Család - x:

A végrendeleti ­örökösödésről (Jogi posta) - Balogh Klára, jogtanácsos

Az örökösödés akkor végrendeleti, amikor az örökhagyó végrendeletnek nevezett végintézkedéssel maga rendelkezik arról, hogy javait az ő halála után kinek juttassa.