A berecki mesteremberek céhbe tömörülése 1834-ben — Józsa Lajos

2009. július 14., kedd, Magazin

A XIX. század első felében a Berecki Szekerességi Társaság mellett a fazekasok, csizmadiák és asztalosok alakítanak társaságot, mely a céhek törvényeit követve működik.

Ahhoz, hogy a céhes élet pontos előírásait, a céhen belüli törvények szabályzatát gyakorolhassák, a Sepsiszentgyörgyi Csizmadia Céh kiváltságlevelének kiadását kérelmezik, amit a szentgyörgyi céh nótáriusa így jegyzett fel: ,,1834 február 15 napján eljövén a Berecki Társaságból két személy azért, hogy adnok ki a Nemes Társaság ártikolusait, és mi a Nemes Céh öregjei jelenlétébe adtuk 12 Rénes Forintért." A bereckiek azért választották a Sepsiszentgyörgyi Csizmadia Céhet, mert a kiváltságlevelet, amelynek másolatát megvásárolták, 1808-ban adta ki az Erdélyi Gubernium, és a kornak megfelelő szabályzatot foglalt magában. Bereck városának tanácsa az így megvásárolt privilégium szabályzatait alkalmazta, és engedélyezte a céhes társaságok működését.

Gábor Áron halálának 160. évfordulóján időszerű szólnunk a berecki céhek alakulásáról, hiszen az ágyúöntő számára a mesterség gyakorlását, a mesterré válást a céhes társaság tette lehetővé. A Csíksomlyón eltöltött iskolai évek alatt tanultak birtokában és veleszületett tehetségének köszönhetően tudott a szabadságharc kiemelkedő egyéniségévé válni. 1840-ben, amikor Pestre, majd Bécsbe vándorol mesterségbeli tudását tökéletesíteni, nemcsak az asztalosság, hanem a kovács-, lakatosszakma, ágyúöntés szakterületét is követi. Több könyvet vásárol, németből lefordítja magyarra, így képezve magát, szinte tudatosan készülve a nagy feladatokra, amelyeket a szabadságharc éveiben felvállal. Hogy Kossuth megbízzék benne, és kinevezze a háromszéki ellenállási harcok tüzérparancsnokává, a berecki céhek igazolólevelei is szükségeltettek. Ezen iratok nélkül mozgástere leszűkült volna az egyszerű székely ember fúró-faragó életvitelére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1338
szavazógép
2009-07-14: Mi, hol, mikor? - x:

Mi, hol, mikor?

Zene
A sepsiszentgyörgyi dzsessztábor koncertjei: ma 20 órától a színház kamaratermében a budapesti Trans-Formation: Eichinger Tibor (gitár), Pozsár Eszter (fuvola), Nagy Péter (nagybőgő), Mogyoró Kornél (ütőhangszerek); a budapesti Masina Jazz Csoport: Grencsó István (szaxofon, fuvola), Scheer ,,Pepi" József (basszusgitár), Geröly Tamás (dobok); szerdán 20 órától a megyei könyvtár Gábor Áron Termében a budapesti Márkus Tibor (zongora), Márkus Dávid (cselló) duó, a kölni―bukaresti Nicolas Simion (szaxofon), Sorin Romanescu (gitár) duó.
2009-07-14: Magazin - x:

A Biblia az interneten

A világ legrégibb Bibliájának, a Codex Sinaiticusnak, azaz Sínai-félszigeti kódexnek a fennmaradt részei az interneten ismét egységes egészet képeznek. A Codex Sinaiticus kézzel íródott görög nyelven a IV. század közepén Nagy Konstantin római császár uralkodása alatt, aki törvényessé tette a birodalomban a keresztény vallást. A szöveget csupa nagybetűvel, szóközök nélkül négy írnok vitte pergamenre, közülük három személyazonosságát sikerült megállapítani.