A következmények sorában leginkább érintett terület azonban a munkaerőpiac, amelynek alakulásából kiolvasható, hol csattan valójában a recesszió ostora.
Az országos munkaerő-ügynökség elnöke egy minapi sepsiszentgyörgyi programbemutató kapcsán a munkanélküliségi arány alakulását firtató újságírói kérdésre meglehetősen hányaveti módon közölte: a hat százalék még mindig Európa egyik legalacsonyabb értéke. Ami pedig a kilátásokat illeti: a cégek kötelező bejelentései szerinti híreket, melyek százezres nagyságrendekről beszélnek, a hatóság első embere nem veszi komolyan, mi több, saját prognózisukról is az a véleménye, hogy az csupán negyven százalékban szokott megvalósulni.
A hatóság első embere azonban mintha elfelejtené, hogy a válság kezdetekor, tavaly szeptemberben a munkanélküliségi ráta nem érte el a négy százalékot, mintegy 350 000 állástalannal számoltak akkor az illetékesek, idén júniusban pedig már 550 000 munkanélkülit regisztráltak, ami az utóbbi öt év legmagasabb értéke.
Az elbocsátások belső szerkezetének elemzése rávilágít arra, hogy a hanyatlás elsősorban a magánszektor munkaerőpiacát érinti. Az elnöki és miniszterelnöki bejelentésekkel ellentétben ugyanis (igaz, ezek egyszer húsz-, aztán egyszázalékos elbocsátásról szóltak a közszférában) az év első hónapjaiban csupán minden negyedik elbocsátott származott a közszférából, míg egy évvel korábban ez az arány csaknem a fordítottja volt (akkor minden harmadik elbocsátott érkezett a magánszférából). Márciustól május végéig például, míg az állami szférából 18 000 alkalmazottat bocsátottak el, addig a magánszektor 67 000 munkanélkülit adott.
Közgazdasági tény azonban, hogy a munkaerőpiac néhány hónappal később érzékeli a recessziót. A munkanélküliség vonatkozásában az előrejelzések viszont ellentmondásosak. Az IMF az év végére 800 000 munkanélküliről beszél, a munkaügyi minisztérium, de a munkaerő-ügynökség is pontos adatot nem mond, ám sokkal kevesebbre számít. A prognózisokat készítő országos hatóság 620 000-rel számol, ami 6,8 százalékos aránynak felel meg.