A Soproni Erdélyi Kör emlékplakettjét a katolikus templom udvarán helyezték el, ahol bensőséges ünnepséggel emlékeztek az elesett hősökre, eljöttek utódok, második világháborúban itt harcolók, összesereglett az ojtozi magyar közösség, megjelentek magyarországi és helyi hivatalosságok.
,,Ez a közös erőből kinövő jel figyelmeztessen minket, de utódainkat is, hogy történelmünket ismerni, megbecsülni szent kötelességünk" — mondotta köszöntőbeszédében Dimény Zoltán, Bereck község polgármestere.
Lomnici Zoltán, a Magyar Legfelsőbb Bíróság elnöke fontosnak és szimbolikus jelentőségűnek nevezte, hogy soproni bakák védték itt a határt, ,,hisz Magyarország nagyon sokat köszönhet Erdélynek, nagyon sok mulasztásunk van, s talán ebből valamit ők a vérükkel törlesztettek". Dr. Sarkadi Sándor történész a kilencven évvel ezelőtti eseményeket idézte fel, a 18-as soproni gyalogezred a négynapos véres küzdelemben elveszítette tiszti állománya 75, legénysége 45 százalékát. Egy évvel később sziklába vésett emlékművet állítottak tiszteletükre Ojtozban, de az impériumváltás idején az ,,elvakult nacionalisták" felrobbantották azt. Sopronban 1934 augusztusában leleplezték ennek pontos mását, és egy sétány is Ojtoz nevét viseli. Most a Soproni Erdély Kör hozta el a domborművet (Sz. Egyed Emma szobrászművész alkotását), amelyet a már felállított hét és fél tonnás sziklatömbre helyeztek el. ,,Mi, soproniak a nyugati végekről köszönjük székely testvéreinknek, hogy ezerszáz éve állnak itt őrt a keleti végeken, és az összetartozás soha el nem téphető kötelékével őrzik a soproni katonák emlékét is" — mondotta Sarkadi Sándor. A berecki diákok verses-zenés összeállítása után Varga Mária, a soproni közgyűlés képviselője szólt az egybegyűltekhez, képzeletbeli hídnak nevezte az emlékművet, amely feloszlatja az ezer kilométeres távolságot. Ivanics Ferenc, a Fidesz országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy a magyarság, törvényeket és szabályokat betartva, újra egységes tud lenni, és ehhez az egységhez az ilyen kis ünnepek vezetnek. Dr. Grezsa István, Hódmezővásárhely önkormányzatának képviselője fontos bejelentést tett: városa megvásárol egyet a 24-es határvadászok által egykor épített katonaházak közül, és finanszírozza majd egy katonamúzeum létrehozatalát, ,,amelybe összegyűjtve Háromszék katonai relikviáit felmutathatjuk, mi történt itt az elmúlt ezerszáz esztendőben" — mondotta. Tamás Sándor képviselő az emlékmű állításában jeleskedőknek köszönte meg munkájukat, majd Úri Előd, a Soproni Erdély Kör elnöke és Sylvester Lajos leleplezte a kősziklába illesztett plakettet.