Az Oscar-díjas liliomtipró

2009. szeptember 29., kedd, Magazin

Több évtizedes amerikai elfogatóparancs alapján a hét végén Svájcban őrizetbe vették Roman Polanski világhírű filmrendezőt. A francia és a lengyel politikai elit azonnal a védelmére kelt, és az esetleges kiadatásához vezető jogi eljárás még nem tekinthető lefutottnak.

A Franciaországban élő, lengyel származású színész, film- és színházi rendező, forgatókönyvíró a zürichi filmfesztiválra utazott Svájcba, hogy vasárnap este átvegye az életművéért járó díjat. A 76 éves művészt szombat esti megérkezésekor a zürichi repülőtéren vették őrizetbe az Egyesült Államok által 1978-ban kiadott elfogatóparancs alapján azzal a váddal, hogy egy 13 éves lánnyal egy alkalommal nemi viszonyt létesített. Az alpesi ország igazságügyi minisztériuma vasárnap megerősítette: a kiadatási döntésre várva ideiglenesen őrizetbe helyezték Polanskit. A tárca szóvivője elmondta, a svájci hatóságok ellenőrzik, hogy a művész valóban kiadható-e az Egyesült Államoknak, ami néhány napba telhet. A filmrendező fellebbezést nyújthat be az őrizetbe vétel és az esetleges kiadatási határozat ellen is — tette hozzá.

A szóvivő nem árult el részleteket az őrizetbe vételről, s azt sem fedte fel, hol tartják fogva a világhírű filmrendezőt. Megjegyezte viszont, hogy az Egyesült Államok 2005-ben nemzetközi körözést adott ki Polanski ellen.

A filmrendező az elmúlt három évtizedben Franciaországban élt — 1976-ban francia állampolgárságot is szerzett —, s az utóbbi években többször járt Svájcban. A szóvivő újságírók ama kérdésére, hogy miért pont most fogták el, azt állította: most pontosan tudták svájci beutazása időpontját. Eveline Widmer-Schlumpf svájci igazságügyi miniszter később úgy nyilatkozott, hogy országának nem volt más választása, az Egyesült Államok azonban nem gyakorolt nyomást Bernre, a politika nem ártotta bele magát az ügybe.

Polanskit 1977-ben letartóztatták Los Angelesben, miután egy 13 éves kislány szülei feljelentést tettek ellene. A vád szerint Jack Nicholson amerikai filmszínész hollywoodi villájában pezsgőt és kábítószert adott a kislánynak, majd szexuális kapcsolatot létesített vele. Az óvadék ellenében szabadlábon védekező Polanski vádalkut kötött, így bűnösnek vallotta magát kiskorúval létesített törvénytelen nemi kapcsolat miatt, de azt állította, hogy a kislány szexuális téren tapasztalt volt, és beleegyezett az aktusba. Polanski másfél hónapot töltött pszichiátriai megfigyelés alatt. Az ítélethirdetés előtt azonban megszökött az Egyesült Államokból Európába, mert kiderült, hogy hosszú börtönbüntetés várt volna rá.

Frédéric Mitterand francia kulturális miniszter Párizsban kiadott közlemé­nyében megdöbbenésének adott hangot Polanski őrizetbe vétele miatt, s emlékeztetett arra, hogy a művész francia állampolgár. Mitterand tudatta, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök figyelemmel kö­veti a fejleményeket, és azt szeretné, ha az ügyet gyorsan rendeznék. A miniszter a legmélyebb sajnálatát hangoztatta amiatt, hogy Polanskit újabb megpróbáltatásnak tették ki, jóllehet már annyi ilyenben volt osztályrésze.

Több lengyel filmrendező — köztük Andrzej Wajda — és a lengyel filmművészszövetség több tisztségviselője felhívást intézett lengyel vezetőkhöz, hogy lépjenek fel Polanski érdekében. ,,Levelet írtunk a külügyminiszternek és az elnöknek — mondta a PAP lengyel hírügynökségnek Jacek Bromski, a filmesszövetség elnöke. — A helyzetet botrányosnak tartjuk. Ez érthetetlen túlbuzgóság."

Sikorski lengyel külügyminiszter már közölte is a PAP lengyel hírügynökséggel, hogy francia kollégájával, Bernard Kouchnerrel közösen Hillary Clinton amerikai külügyminiszterhez fordul, hogy Washington kérje fel Svájcot Polanski szabadon engedésére. Sikorski szerint kérni fogják azt is, Hillary Clinton vegye figyelembe azt a lehetőséget is, hogy Barack Obama amerikai elnöknek jogában áll kegyelemben részesíteni a rendezőt. A svájci rendezők szövetsége groteszk jogi bohózatnak minősítette Polanski több mint három évtizeddel ezelőtti elfogatóparancs alapján való őrizetbe vételét. A szervezet egyúttal ,,hiteltelen kulturális botrányként", illetve a svájci művészvilág arculcsapásaként értékelte a történteket.

Polanski Európába szökése óta egyszer sem tette be a lábát az Egyesült Államokba. Karrierje ennek ellenére töretlenül fejlődött, és megkapta a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat is A zongorista című, 2002-ben készült filmjéért. Korábbi híres művei közül néhány: Kínai negyed (1974), A bérlő (1976), Őrület (1984), Kalózok (1986), Keserű hold (1992).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1349
szavazógép
2009-09-29: Magazin - x:

Sepsiszentgyörgy régi címere - Józsa Lajos

Sepsiszentgyörgy városának két régi címere ismeretes. Az 1897 előtt használtat Keöpeczi Sebestyén József ismerteti a Sepsiszentgyörgyön megjelenő Székely Nép XLIX. évfolyamának 91. számában.
2009-09-29: Magazin - x:

Más gyermekét szüli meg

Tévedésből rossz embriót ültettek be egy nőnek a mesterséges megtermékenyítéskor Amerikában. Carolyn Savage az NBC amerikai televíziós társaságnak nyilatkozva elmondta, miután megszüli a gyermeket, odaadja a biológiai szülőknek.