JegyzetRöptér a közelben

2007. június 5., kedd, Közélet
2009-től fogad repülőket a már épülő vidombáki légikikötő. Az építkezés minapi megkezdésével több évtizedes törekvés ért révbe.

Brassónak az ántivilágban azért nem lehetett nemzetközileg is használható repülőtere, mert vagy az ország megszállóinak vagy a benne épp uralgó pártnak nem volt ínyére az ilyesmi. Az ország mértani középpontjában különös stratégiai jelentőséggel bír egy hadászatilag is számításba jövő reptér, megmagyarázható volt hát az a különben fölöttébb furcsa tény, hogy épp a legdinamikusabban fejlődő övezetnek, mely ráadásul valamikor repülőgyárral is rendelkezett, hosszú időn át le kellett mondania a saját repülőtérről.

Nos, e korszak véget érőben, és ez korántsem közömbös Háromszék számára sem. Az ötlet több ízben felmerült a rendszerváltást követően, először épp az ilieszkánus monopóliumot megtörő polgármester-választásokon, melyeket akkor a később kormányra került Demokrata Konvenció jelöltje, egy parasztpárti politikus nyert meg. Magam hallottam, társaságban elmesélte, hogy amikor hozzálátott volna az építés megszervezéséhez, az nemcsak az akkori kormány ellenkezésébe ütközött, hanem érezhető volt a moszkvai nyomás is. Pár éve (2003 körül) Mitrea SZDP-s közlekedésügyi miniszter szentgyörgyi látogatásakor feltettem neki a kérdést sajtóértekezleten, mi lesz a repülőtérrel, mire a következő tömör választ kaptam: ,,A terv nem szerepel a kormány prioritásai között."

Ha most már az építkezés beindultáról tudósít a sajtó, az nyilván 180 fokos fordulatról tanúskodik. Nem nehéz kitalálni, hogy a NATO-csatlakozás és az új geopolitikai helyzet kellett ahhoz, hogy a Brassót és vele az egész övezetet sújtó tilalmi átok feloldódjék. A vidombáki légikikötő Háromszék fejlődésének is számottevő lökést adhat. A talán leginkább kecsegtető helyi szolgáltatási ág, a turisztika léphet felsőbb osztályba általa. Nem mindegy, hogy a térség csak egy egész napi fárasztó utazás árán vagy akár egy-két óra alatt is elérhető már.

A székelyföldi repülőtér kérdése persze továbbra is megoldatlan marad. Mi sem jellemzőbb az övezet perifériára szorítottságára annál, hogy két végén, hosszanti tengelye két pólusán van vagy lesz csupán hasonló létesítmény: Marosvásárhelyen és Vidombákon. Itt az átoksújtottságnak nincs még vége, úgy látszik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2007-06-05: Közélet - Bodor János:

Legelőgondok Pákéban

A barátosi tanács 2002. november 12-én úgy döntött, hogy Páké marhalegelőjét 37,17 hektárról 22 hektárra csökkenti.
2007-06-05: Közélet - Sylvester Lajos:

Remetefalva első háza (Ízléssel építkezni)

Felsőcsernátonnak is a felső felében, Ikavára fölött, ahogy a Remete patakának hídját átlépve az eléggé ,,húzós" hegyen a Remete fennsíkjára kiértem, míves faragású és építésű, jóféle kőművesmesterek keze munkáját őrző kő- és léckerítés vonta magára a figyelmemet, majd amint a kapaszkodó felső végére értem, a kerítés mögött, az erdei úttól jókora távolságra lévő modern épület kacagott szembe velem.