A Fogolyán Kristóf Megyei Kórház felújítására vonatkozó pályázatot múlt pénteken nyújtották be, és jóllehet elég nagy az esély a kedvező elbírálásra, a közbeszerzési eljárás és a hároméves kivitelezési időszak miatt még legalább öt évet várni kell az intézmény teljes rehabilitációjára.
Mint Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke kifejtette: a 85 millió lej összértékű projekt megvalósítása azért esélyes, mert az előzetes megállapodások értelmében a Fejlesztési Középrégió megyéi közül csak Háromszék nyújtott be pályázatot kórházfelújításra a Regionális Operatív Program szociálisinfrastruktúra-fejlesztési tengelyében. A dokumentáció benyújtásától a kivitelezésig azonban hosszú az út: körülbelül fél évbe telik a pályázat elbírálása, kedvező döntés esetén, ezalatt kell elkészülnie a műszaki kivitelezési tervnek, újabb három-négy hónap után írják alá a finanszírozási szerződést, ezt követően bonyolítják le a nemzetközi közbeszerzési eljárást — ez újabb fél évet vesz igénybe még abban a szerencsés esetben is, hogy a részt vevő cégek egyike sem fellebbezi meg a versenytárgyalás eredményét. Így körülbelül 2011 közepén írhatják alá a kivitelezési szerződést, onnantól számítva pedig három éven belül kell befejezni a korszerűsítést — magyarázta Klárik László megyemenedzser.
A megyei kórház felújításának története igen hosszú, 2005-ben kezdődött az épület szerkezeti megerősítése, amit az akadozó finanszírozás miatt máig sem sikerült befejezni. Körülbelül egymillió euró kellene a munkálatok befejezésére, a pénz kiutalását Ion Bazac volt egészségügyi miniszter székelyföldi látogatása során meg is ígérte, egyelőre azonban csak ennek egynegyedét folyósították, a fennmaradó részt a jövő évi költségvetésből igényelte az intézmény — fejtette ki Török Zsuzsanna igazgató. Időközben — két évvel korábban — az egészségügyi minisztérium sürgősségivé nyilvánította az intézményt, felújítását prioritásnak tekintette a tárca.
A minisztérium megbízásából egy osztrák cég el is készítette a korszerűsítési megvalósíthatósági tanulmányt — ez azonban túlméretezett tervnek bizonyult, mintegy százmillió eurós beruházást igényelt volna, ekkora összeg elnyerése pedig gyakorlatilag esélytelen volt. Éppen ezért új tervet kellett kidolgozni, a reális lehetőségekhez igazították, és összehangolták a C épületszárnyban jelenleg is zajló konszolidálási munkálatokkal.
Így született meg tehát az a húszmillió eurós pályázat, amelyet múlt héten nyújtottak be. Ebből csak a hét szárnyból álló, 1972 és 1975 között felhúzott főépület korszerűsítését szeretnék megvalósítani. A tervek szerint a főépületben 234 új ágy kapna helyet (jelenleg 280 ágy van ebben a részben, összességében azonban nem csökken majd az ágyak száma), európai standardok szerint átszerveznék és átalakítanák a termeket, új orvosi berendezéseket, felszereléseket vásárolnának, nagy teljesítményű lifteket szerelnének fel, elvégeznék az épületek hőszigetelését, korszerűsítenék a hőközpontot, felújítanák a főbejáratot, a homlokzatot, a tetőt, a belső lépcsőket, a hideg-, melegvíz-, szennyvízhálózatot, jelzőberendezést telepítenének a betegek számára.