A szerződés értelmében ugyanis már nyolc hónapja el kellett volna kezdeni a megvalósítást. A projektvezető temesvári Confort cég már felvette a minisztériumtól a beruházás értékének 15 százalékát — 1,5 millió eurót —, ezt azonban nem utalta át a kivitelező magyarországi Betonút vállalatnak, és biztosítást sem kötött, így utóbbi nem kezdhette el a munkálatokat.
A kivitelezésre a nyolc hónapos késés ellenére is lenne esély, hiszen egyszerre több helyszínen lehetne dolgozni, és gyors ütemben talán a hátramaradt tíz hónapban is be lehetne fejezni a munkálatokat — vélekedett Tamás Sándor.
Mint ismeretes, A borvíz útja a székelyföldi ásványvízforrások és fürdőtelepek rendbetételét, infrastruktúrájának felújítását célozza. A PHARE-alapokból finanszírozott összérték mintegy tízmillió euró, összesen tizenhárom települést érint, ebből hét háromszéki: Sugásfürdő, Bodok, Barót, Bölön, Kézdimartonos, Sepsibükszád, Előpatak. Az elképzelés szerint az említett településeken felújítanák a kezelőközpontokat, rendbe tennék a forrásokat, medencéket, sétányokat, pihenőpavilonokat építenének.
A Hargita és Kovászna megyei borvízforrások, fürdőhelyek fejlesztését célzó program így könnyen kudarcba fulladhat, főként, ha sikkasztás miatt beperelik a temesvári vállalatot a pénz visszaszerzése érdekében. Jóllehet a pereskedés lehetőségét nem zárta ki a háromszéki önkormányzat vezetője, az utolsó pillanatban is igyekeznek megoldani a gubancot: tegnap Bukarestben tárgyaltak Borbély László volt fejlesztési miniszterrel, a tárca illetékeseivel is találkoztak, ma pedig a Hargita megyei önkormányzat vezetőivel Temesvárra utaznak, hogy a helyszínen próbálják rávenni a projektvezetőt a beruházás megvalósítására. Ehhez egyébként anyagi érdekük is fűződik az önkormányzatoknak: eddig mintegy húszmilliárd régi lejt fektettek be a tervekre, az önrész biztosítására.