1956: veszteségeink, veszteségeik - Puskás Attila

2009. november 4., szerda, Nemzet-nemzetiség

Az 1956-os magyarországi ,,földindulás" várható volt. Egyrészt a diktatúra szorítása erősödött fel Gerő Ernő merev sztálinizmusával, másrészt a Petőfi-kör köré csoportosult, ún. reformerek bíráló hangvétele.

A rádió székházánál 23-án eldördülő fegyverek és az első halottak megállíthatatlanul robbantották ki a forradalmat, nevezhetjük polgárháborúnak is, mivel a másnapi szovjet beavatkozás tette csak nyilvánvalóvá, hogy a felkelés kettős jellegű: a belső diktatúra elleni forradalom, a megszálló szovjet hadsereggel szembeni szabadságharc.

A Magyarországon állomásozó (székesfehérvári) szovjet csapatok Gerő Ernő 23-án déltájt küldött segítségkérő telefonhívására már 23—24-én elindultak, és meg is érkeztek Budapestre a Hullám (Volna) hadművelet egységeivel: öt hadosztály 31 550 katonával és tiszttel, 1130 harckocsival (tankkal), 600 ágyúval és aknavetővel, 400 csapatszállító lövészpáncélossal, 4000 teherautóval, 159 vadászrepülővel és 122 bombázóval! Ugyanakkor 24-én Magyarország keleti határainál a főerő is bevonult. Az első (24-i) összecsapások már mindkét oldalon a szabadságharc halottait jelentik (természetesen, a retrográd szovjetek és ávósok az elfojtók oldalán).

Ezt követően, mivel a szovjet tankok súlyos veszteségeket szenvedtek, gyalogosaikkal és az ávós erőkkel egyetemben, csitultak a harcok, és 30-án, megalázva a kénytelen hátrálás miatt, kivonultak Budapestről. A magyar forradalmi erők szervezettebbek és erősebbek lettek. Nagy Imre végre felismerte azt, hogy nincs lehetőség kiegyezni a régi pártapparátussal és a szovjetekkel, kilépett a Varsói Szerződésből, és kihirdette Magyarország semlegességét.

Csakhogy ebbe sem a Szovjetunió, sem a csatlósai és Kína nem nyugodott bele. A Szovjetunió Központi Bizottsága, majd a cseh, lengyel, román, bolgár és jugoszláv egyeztetések (november 1—3.) szabad kezet adtak Hruscsovnak.

A magyar szabadságharc letörését Zsukov marsallra és tizenhét hadosztályára bízta a KB.

Zsukov jelentette a KB-nek a Vihar hadművelet kezdetét: ,,Folyó év november 4-én 6 óra (moszkvai időszámítás, valójában 4 óra — P. A.) 15 perckor a szovjet csapatok elkezdték végrehajtani a közrend és a népi-demokrata államrend Magyarországon történő helyreállítását..."

A csapatok főparancsnoka Konyev marsall, a vezérkar élén Malinyin tábornok áll, míg Budapest ostromát Malasenko tábornok vezeti. (Ezek a II. világháborús hadseregparancsnokok az akkori Szovjetunió legképzettebb és legsikeresebb hadvezérei voltak. Ők kellettek ahhoz, hogy ne ismétlődjék meg a kezdeti kudarc!)

Ami a veszteségeket illeti, még napjainkban is sok a bizonytalanság. Sok halottat helyben hantoltak el, nevük feledésbe merült. Továbbá: szovjet katonák számos forradalmárt végeztek ki ítélet nélkül, amellett saját átállt katonáikat is kivégezték, nevük nem jelenik meg a halottak között. Beszélnek 200 000 magyarról, aki elhagyta hazáját. Ma sem tudjuk a pontos számot (többen az amnesztia hírére visszatértek, néhányan ezzel aláírták a szószegő Kádár halálos ítéletét...).

Mindenesetre a legutolsó ellenállási gócokat csak november 11-én számolták fel. Szervezetten legtovább Csepel harcolt (november 10-ig).

Zsukov szerint október 24. és november 6. között a szovjet hadsereg vesztesége 377 halott és 881 sebesült (37 halott és 74 sebesült tiszt). Mást tüntet fel Vagyim Arisztov, a KB titkára. Szerinte 670 a halott és 1540 a sebesült. Rajtuk kívül 51 ,,eltűnt". Megsemmisült 52 harckocsi (tank) és önjáró löveg, 29 ágyú, 29 csapatszállító lövészpáncélos, 112 gépkocsi, 2 repülő (a csepeliek lőtték le) és egy helikopter.

A 2001-ben megjelent hivatalos (?) adatok már 720 halottról és 1540 sebesültről szólnak, de jóval kevesebb haditechnikáról (pl. csak 25 tank elvesztéséről). Mindenesetre a galád 3-i esti letartóztatást (a kormány hadügyminiszterét és társait) is eszközlő KGB-főnök, Szerov tábornok tetteivel a Kutuzov-érdemrend I. fokozatát ,,érdemelte ki".

Lássuk a magyar veszteségeket!

Ennek felmérése még nehezebb talán, mint a mégis reguláris szovjet hadseregé. Az 1963. március 21-én kihirdetett (részleges) amnesztiáig 35 000 magyar állampolgár ellen indítottak eljárást politikai bűncselekményekért, akik közül 22 000-et jogerősen elítéltek, 13 000-et internálótáborba küldtek, 10 000-et elbocsátottak állásából. A halálraítéltek számát 480-ra teszik (sok esetben nem is tudtak a hozzátartozók évekig szeretteik kivégzéséről).

Szerov tábornok jelentése szerint november 10-ig 3773 személyt tartóztattak le a szovjetek, és 700-at katonai fedezet mellett Csop határállomásra irányítottak. A későbbiekben kiderül — ugyancsak Szerov szerint —, hogy valójában 4056 főt tartóztattak le, akik Kárpátalja börtöneiben (Ungvár, Sztrigy, Csernovic stb.) raboskodtak. A magyar és külföldi tiltakozások eredményeképp december 10—20. között visszaszállítják rabjaikat.

Ami a harcok közben elesett magyarok számát illeti, a Központi Statisztikai Hivatal számukat 2502-re teszi (ebből Budapesten 1945), 235 személyt halálra ítéltek és kivégeztek, 19 226-an megsebesültek (Budapesten 16 700), akiknek negyede 18 évesnél fiatalabb, fele 19—30 év közötti. Budapesten októberben 757, novemberben 926, decemberben 36, januárban 6 ember halt meg fegyveres harcban.

Népítélet (lincselés) végzett Budapesten 13, Miskolcon 7, Ózdon 3, Mosonmagyaróváron 3 személlyel. Ezekből 20 volt az ÁVH tisztje, katonája.

A csonka Magyarország legjobbjait vesztette el harcokban és — megalázva értelmiségi mivoltukban — a börtönökben. A szovjet ítélethozók és magyar cinkosaik bosszútól fűtve kreálták a pereket, és küldték akasztófára bátor harcosainkat, ítélték el politikusainkat, íróinkat. De ettől kezdve úgy megrendült a világ legnagyobb katonai hatalma, hogy többet nem tudott feltétel nélküli parancsokat osztogatni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2009-11-04: Közélet - x:

Népszerűsítenék Kovásznát - Bodor János

A kovásznai polgármesteri hivatal pályázni óhajt a régiófejlesztési programban, mely egyebek mellett a vendégforgalom, illetve egy adott település vagy régió turisztikai adottságainak népszerűsítését támogatja.
2009-11-04: Nemzet-nemzetiség - x:

Párttitkár-hernyóban a bankárlepke — Komonisták:komon(etár)isták — (ko)monetáristák - Kolozsi Béla

Viszonylag későn, csak tizenéves koromban találkoztam a szó dupla m-mel és u-val írt formájával: kommunista. Felénk csak a komonista kifejezés járta. Rosszabb hangulata volt ennek később is az előbbiénél. Gátlástalan, ostoba frátert jelentett, sötét titkokat, idegenséget. Olyasvalakit, aki előtt jobb hallgatni, akit jobb kerülni. Aki lárvaarcú, hazudós is bizonyára.