Egyre nyilvánvalóbb: az IMF-hitel következő részletétől függ, hogy elkerülhető-e az államcsőd. Ehhez azonban — a valutaalap feltételeként — december 10-ig költségvetés kell az országnak. De a politikai válság miatt nem tudni, hogyan lehet elfogadni azt.
A második, ügyvezető Boc-kormánynak nincs jogköre a 2010-es büdzsé beterjesztésére, az alakuló Croitoru-kabinetet pedig várhatóan nem szavazza meg a parlament, így nehéz diónak tűnik már a költségvetés-tervezet előterjesztése is. S bár az IMF feltétele némileg politikai konszenzust szült, hiszen mindenik párt fennhangon hirdeti a hitelrészlet szükségességét, még mindig nem tudni, ki terjeszti elő a tervezetet, és milyent.
Az ügyvivő Boc-kormány ugyan dolgozik a dokumentumon, s a bejelentéssel párhuzamosan még két párt — a liberálisok és a szociáldemokraták — ugyanezt állítja. A demokrata-liberálisok ugyanakkor készen állnak egyeztetni a pártokkal a költségvetés-tervezet ügyében, de nem szalasztják el ismét felelőssé tenni az ellenzéki pártokat, amelyek szerintük a jelenlegi politikai válságot előidézték. Gheorghe Flutur alelnök szerint a labda az SZDP és a NLP térfelén, ugyanakkor a megoldást a mai szavazásban látja, ahol mégis mandátumot kaphat a Croitoru-kabinet.
A szociáldemokraták elnöke hallani sem akar erről a megoldásról, ők keresik azt a jogi lehetőséget, hogy „a lemondatott kormány beszállhasson a játékba, és megtaláljuk a megoldást arra, hogy átmenjen a parlamenten a költségvetés" — jelentette be tegnap Mircea Geoană, aki már most előrevetítette, hogy az ügyvezető kormány által kidolgozott tervezet módosítások nélkül elfogadhatatlan. Geoană szerint az is lehet, hogy karácsonyig új kormánya lesz az országnak, amelynek tagjai módosíthatnak majd a büdzsén.
Az NLP szakértői testületet hozott létre, amelyben egy sor volt miniszter kapott helyet, és legkésőbb jövő hétig állít össze saját költségvetés-tervezetet. Megszólalt az ügyben Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke is, aki két megoldást lát elfogadhatónak: a büdzsét egy parlamenti szakértői bizottság állítaná össze, de az is jó lenne, ha az államfő rábólintana az ellenzék által ajánlott kormányfőjelöltre.
Az IMF küldöttsége múlt szerda óta tartózkodik Romániában a készenléti hitel feltételeinek betartását ellenőrizendő, ennek kapcsán a következő részlet folyósításának feltételét is rögzítették. Románia idén 12,95 milliárd eurós kölcsönről kötött megállapodást a valutaalappal, az IMF, az Európai Unió, a Világbank, illetve az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank összesen 19,95 milliárd eurós hitelt nyújt.