Ha hinni lehet a közvélemény-kutatók előrejelzéseinek, Mircea Geoană lesz Románia elnöke a következő öt esztendőben.
Három társaság mutatta ki győzelmét, 1,6—3,2 százalékos különbséggel kerekedett Traian Băsescu fölé, egy intézet egyenlő arányt jelzett az urnazáráskor. Kemény küzdelem volt, igen heves, sokszor piszkos kampány áll a jelöltek mögött. Nagy volt a tétje, hisz az elnök nemcsak a Cotroceni-palotába költözhet be, hanem a Victoria-palotába is ő küldheti emberét, kormányfőt nevesít, meghatározza az ország fejlődési irányát a következő esztendőkben.
Traian Băsescu tegnap esti reakciója igazodott elnökségének öt esztendejéhez. Nem volt hajlandó tudomásul venni a tényeket, agresszív vádaskodásba lendült, a mogulok televízióit, a manipuláló közvélemény-kutatókat okolta, akik félrevezetik a népet, de ő nem hagyja, őrködik a szavazatszámlálás tisztaságán, és kiderül igaza — nyilatkozta a hivatalos bejelentések előtt néhány perccel. Nem volt világos, kinek miért lenne érdeke torz eredményeket közölni, mit lehet még manipulálni. Megmutatta, ugyanúgy nem tud elegánsan veszíteni, ahogy nem tudott elegánsan elnökölni.
Mircea Geoană a nyertes örömével nyilatkozott, és becsületére váljék, az elsők között Crin Antonescunak köszönte meg győzelmét, megerősítette a két héttel ezelőtt kötött paktumot, és ígérte, néhány napon belül stabil kormánya lesz Romániának Klaus Johannis vezetésével. Elismerte, Crin Antonescu győzelmének is tekinthető az elért eredmény, a liberális vezér támogatása nélkül esélytelen lett volna. Ezt meg is kellett tenni, hisz Antonescu rendkívüli felelősséget vállalt, amikor személyével szavatolta Geoană tisztességét, ugyanúgy, ahogy tette ezt Markó Béla és Kelemen Hunor is. Ha nem az ígéretek és elvárások szerint alakulnak majd a dolgok, nekik is számot kell adniuk mostani lépésükről.
Az RMDSZ vezetői az este visszafogottan nyilatkoztak, Markó Béla tárgyalásokat vetített előre, melyek függvénye, hogy szerepet vállalnak vagy sem az elkövetkező kabinetben. Minden jel szerint azonban tagjai lesznek a kormánynak, és jelen pillanatban nehéz felmérni, hogy jó ez vagy sem, kisebbségi szempontból elvek feladására kényszerülnek, vagy éppenséggel eredményeket érhetnek majd el. Meghatározó évek következnek, az ország közigazgatási reformja, az alkotmány módosítása várható, egyáltalán nem mindegy, milyen alkupozícióban van a magyar képviselet, és az sem, mire használja majd helyzetét: egyéni vagy kisebb csoportok érdekeinek érvényesítésére vagy jelentős, a magyar közösség szempontjából fontos jogok kiharcolására.
Ha beigazolódik az előrejelzés, a változás igénye győzedelmeskedett a vasárnapi voksoláson. A változásé, amelytől mindannyian jobbat, többet várunk, amely esélyt jelenthet az országnak, de nekünk, magyaroknak is. Sokszor csalódtunk már hasonló helyzeteket követően, hátha most másképp lesz.