Magyarországon két halottja és 29 sérültje volt annak az 59, a tegnap reggeli órákban a havazás és a fagy miatt bekövetkező balesetnek, melyhez a tűzoltókat riasztották — közölte a katasztrófavédelem.
,,Nagyon sok autós még nem vette észre, hogy itt a tél, és növelni kell a követési távolságot, csökkenteni kell a sebességet, és fel kell szerelni a téli gumikat. Ennek megfelelően a közlekedési balesetek többsége ráfutás, árokba csúszás" — mondta Szentes György szóvivő. Tegnap országszerte havazott, az utak többnyire járhatóak voltak. Nem volt fennakadás a víz-, gáz- és áramszolgáltatásban. Nem voltak elzárt települések, az időjárás miatt nem volt szükség sem kitelepítésre, sem a katasztrófavédelem által szervezett ellátásra. Tegnap reggel Budapesten két ember meghalt, amikor a BKV egy-egy busza, illetve villamosa elgázolta őket.
Lemondott a klímacsúcs elnöke
Lemondott Connie Hedegaard, a koppenhágai klímacsúcs elnöke, tisztségét a konferencia magas politikai szintű zárószakaszában Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök veszi át — közölte Yvo de Boer, az ENSZ klímaügyi felelőse tegnap kora délután. A konferencia leköszönő elnöke hangsúlyozta: csupán formai lépésről van szó. Hedegaardot afrikai államok korábban azzal vádolták, hogy a fejlett államoknak kedvez a tárgyalásokon. * Könnygázzal és gumibotokkal verte vissza a dán rendőrség azt a több száz tüntetőt, aki a koppenhágai klímacsúcsnak helyt adó Bella Centerbe próbált betörni tegnap. A Climate Justice Action (Akció az Éghajlati Igazságosságért, CJA) nevű szervezet által meghirdetett akción a tüntetők terve az volt, hogy ,,békés eszközökkel" áttörnek a Bella Centert övező masszív rendőrségi kordonokon, és a hivatalos tárgyalókat is kicsábítva ,,ellencsúcsot" tartanak. A rendőrség közlése szerint eddig 230 résztvevőt állítottak elő. Ezzel a december 7-én kezdődött klímacsúcson őrizetbe vett személyek száma 1700 fölé emelkedett.
Együttműködést kért a NATO Oroszországtól
Oroszországnak és a NATO-nak együtt kell működnie, mivel a világot fenyegető veszélyek száma nem csökken, hanem növekszik — jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz elnök tegnap, amikor a Kremlben fogadta a NATO főtitkárát. Anders Fogh Rasmussen megerősítette, hogy az egyik legfontosabb feladatának tartja az Oroszországgal való kapcsolatok erősítését, a kölcsönös bizalom szintjének és az együttműködés eredményességének fokozását. A tárgyalás után elmondta: azt javasolta, hogy Moszkva erősítse részvételét az afganisztáni helyzet rendezésében. Az észak-atlanti szövetség főtitkára helikoptereket kért Oroszországtól, valamint indítványozta, hogy Moszkva segítsen az afgán pilóták, rendőrök és kábítószer-ellenes ügynökök kiképzésében. Az orosz államfőt ugyancsak tegnap felruházták a fegyveres erők határokon túli operatív bevetéséhez való joggal, ez a fegyveres erők főparancsnoki tisztségét is viselő elnök számára lehetővé teszi, hogy ne konzultáljon a felsőházzal minden esetben, amikor szükségesnek tartja a fegyveres erők egységeinek határokon túli operatív bevetését az állam és polgárai érdekeinek, valamint a nemzetközi béke és biztonság védelmében, összhangban a nemzetközi jog általánosan elfogadott elveivel, az ország nemzetközi szerződéseivel és a védelemről szóló orosz törvénnyel.
Litvániai titkosszolgálati vezetők bukása
Litvániában az állambiztonsági szolgálat (VSD) főnökeinek bukásához vezet az állítólagos litvániai titkos CIA-börtönről folyó vizsgálat. Az államfő visszarendelte az ország grúziai nagykövetét, a VSD egykori vezetőjét is. Még hétfőn jelentették be, hogy ,,személyes okokból" lemondott a titkosszolgálat jelenlegi vezetője, Povilas Malakauskas. Kedden Dalya Grybauskaite elnök elrendelte Mecys Laurinkus grúziai nagykövet hazahívását, akire a múlt héten tett terhelő vallomást Rolandas Paksas egykori államfő. Utóbbi a Litvániában működött állítólagos titkos CIA-börtön ügyében felállított különbizottság előtt azt mondta, hogy Laurinkus a VSD egykori vezetőjeként 2003-ban terrorizmussal vádolt személyek Litvániába szállításához kért engedélyt ,,az ország partnerének támogatása" érdekében, ő azonban elutasította a kérelmet. Laurinkus újságíróknak elismerte, hogy sor került a kérdéses beszélgetésre az elnökkel. Mindazonáltal a titkos börtön létezését firtató kérdés elől kitért.