Senyvedő mikulásvirág
Cserepes növényeink számára — ezek többnyire az ,,örök nyár" tájairól kerültek a nemesítők ,,fénykörébe" — a tél pusztulásukat, jobb esetben sínylődésüket hozza magával.
Mi pedig, akik tavasztól télig gyönyörködhettünk leveleik, virágaik szépségében, aggódva kérdezzük, mit tegyünk növényeink átteleléséért.
Vegyük sorra a legaggasztóbb téli tüneteket.
1. Sárgulnak, majd rendre lehullanak a levelek. Oka több is lehet: a túlöntözéstől keletkezett gyökérrothadás, gyakrabban a fényhiány. Okozhatja az öntözővíz meszessége, a talaj algásodása, megkérgesedése. A fény elégtelenségén alig tudunk segíteni, de a talaj lazításával, ritkább öntözéssel és a földlabdát teljesen átjáró szoba-hőmérsékletű vízzel igen.
2. A levelek széle, csúcsa szárad. Leggyakoribb oka télen a lakások száraz levegője (különösen, ha átteleltetésük során a nem használt szobákban, alacsonyabb hőmérsékleten, páraszegény helyen állnak növényeink). A trópusokról származó növények páraigényesek. Ezért az utóbbi években árusított orchideák, esőerdők növényei nem maradnak meg lakásunkban. Gondoskodjunk (saját érdekünkben is!) lakásunkban párologtatóedényről.
Sárguló avokádókörte — nem elég a fény
3. Megnyurgult szár, apró, kevés levél. Oka a fényhiány. A növények éltető eleme a fény (vannak nem fényigényesek is, pl. a páfrányok), ebből télen kevés jut lakásunkba. Ezért nyurgulnak és hajlanak a fényre szomjazó növényeink ablakunk magasabb része felé. Ez mesterséges fényforrás segítségével akadályozható meg.