Támogatásstop az energetikai növények termelőinek — Incze Péter

2010. február 16., kedd, Gazdakör

Megszűnik az energiaültetvények telepítésének ösztönzésére szánt sajátos támogatás 2010-től kezdődően az unió szintjén — áll a szakminisztérium közleményében. A határozatot az unió szakbizottsága még tavaly hozta, miután a vártnál jóval hamarabb bekövetkezett a kitűzött területnagyság-növelés, így semmi sem indokolja a támogatás fenntartását.

Az unió tagországai vállalták, hogy 2020-ig valamennyi tagállam bioenergiából fedezi energiaszükségletének egy részét. Románia a bioüzemanyagnak szánt repce termesztésével szándékszik betartani ezt a kötelezettséget.

Az energetikai növényeknek szánt támogatást tavaly még valamennyi uniós termelő megkapta, akinek szerződése volt valamelyik feldolgozóval. 2009-re közel kétmillió hektárra volt érvényes az uniós támogatás, ez 45 eurót jelentett hektáronként. Romániában is látványosan nőtt az utóbbi években az energianövényekkel elfoglalt terü­let, míg 2007-ben 22 000 hektárra fizettek támogatást, addig 2008-ban 32 650 hektárra, 2009-ben pedig 69 509 hektárra kértek támogatást. A tavalyi évre kifizetendő támogatás 3,1 millió euró.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1379
szavazógép
2010-02-16: Gazdakör - x:

Vészjósló megvonás — Incze Péter

Idéntől Romániában nem jár állami támogatás a mezőgazdaságban felhasznált üzemanyagért, a gabonák tárolásáért, az öntözőrendszerek üzemeltetéséért, az állattenyésztők pedig nem kapnak többé juttatást az államtól a tej, a tojás, a baromfi- és sertéshús minősége után.
2010-02-16: Gazdakör - x:

Ukrán moratórium (Földügyek)

Még a saját földterületek kérdése sem rendezett Ukrajnában, így aztán nehéz megfelelő szabályozást alkotni a földek kereskedelméről. Északi szomszédunk 1991-ben vált függetlenné, s akkor lehetővé tették, hogy a lakosság saját tulajdonba vegye földjeit, ám a procedúra annyi buktatót rejt máig, hogy nem sokan álltak neki átrágni magukat a bürokrácián. Egyelőre a földek valós értékét sem sikerült meghatározni az országban, és sejthető volt, hogy ha ezeket ismét szabadon adhatják-vehetik, sokan áron alul próbálnak meg megszabadulni felesleges termőföldjeiktől.