A bombák földjén lesöpörte az Avatart

2010. február 23., kedd, Magazin

Valósággal lesöpörte A bombák földjén az Avatart: Kathryn Bigelow iraki háborús drámája (The Hurt Locker) a nyolc jelölésből hat díjat gyűjtött be a Brit Film- és Tévéművészeti Akadémia (BAFTA) vasárnap esti fényes londoni díjkiosztóján.

Az Avatar szintén nyolc jelöléssel szerepelt az igen megbízható Oscar-előrejelzőnek is tekintett BAFTA-gála idei listáján, ám James Cameron — Bigelow exférje — bevételi rekordokat döntő háromdimenziós fantáziaeposzának végül csak két elismerés jutott a londoni Királyi Operaházban. A The Hurt Locker vitte el a legjobb filmnek, a legjobb rendezőnek, a legjobb eredeti forgatókönyvnek, a legjobb fényképezésnek, a legjobb vágásnak és a legjobb filmhangnak járó díjat. Bigelow az első női filmrendező a BAFTA-díjak történetében, aki a legjobb rendezőnek odaítélt kitüntetést vehette át. Az év filmszenzációjának tartott Avatar a legjobb produkciós tervezés és a legjobb látványeffektusok díját kapta.

A legjobb férfi főszereplőnek járó idei BAFTA-díjat Colin Firth (A Single Man) érdemelte ki, a legjobb női főszereplő Carey Mulligan (An Education — Egy lányról) lett. A 49 éves Firth a közönség nagy derültségére a díj átvétele után elmesélte: még mindig ott van az elküldendő e-mailjei között az az üzenet, amelyben közölni akarta a rendezővel, Tom Forddal, hogy semmiképpen sem tudja vállalni a szerepet. Éppen megnyomni készült a Küldés gombot, amikor csöngetett a hűtőgépszerelő — és a levél végleg a postázandók között maradt. ,,Mivel magam soha nem tudom eldönteni, mi a legjobb nekem, ezért köszönettel tartozom a frizsideres pasinak" — mondta az alakításáért Oscarra is jelölt brit színész.

Carey Mulligan olyan jelölteket utasított maga mögé, mint Meryl Streep vagy Audrey Tautou. A díjátvétel után megkövette a közönséget, mondván: mivel egymillió év alatt sem jutott volna eszébe, hogy a vasárnap esti BAFTA-gálán a színpadra kell állnia, nem készült köszönőbeszéddel sem, és — bár minden vágya ez lenne — nem tud olyan frizsideres beszédet tartani, mint Colin Firth.

A legjobb férfi mellékszereplő díját Christoph Waltz (Inglorious Basterds — Becstelen Brigantyk), a legjobb női mellékszereplőnek járó elismerést Mo’nique (Precious) vehette át.

A hétfő hajnalba nyúló gálának királyi vendége is volt. A díjkiosztón bejelentették, hogy Vilmos — Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő idősebbik fia, aki apja után a második a brit trónutódlási sorban — a Brit Film- és Tévéművészeti Akadémia új elnöke. A fiatal herceg első hivatalos tevékenységeként az Akadémia tagjává avatta Vanessa Redgrave-et a színésznő több évtizedes pályafutásának kiemelkedő elismeréseként.

Kertész Róbert

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1351
szavazógép
2010-02-23: Sport - Áros Károly:

A kilencedik versenynap (Vancouver, 2010)

Az eredeti program szerint ma férfi óriás-műlesiklás kellett volna legyen. Kellett volna... A korábban elnapolt férfi szuperkombinációt tűzték műsorra. A látványosság tekintetében nem veszítettünk semmit. Ötvenkét versenyző állt rajthoz, s a lesiklással kezdtek. Ebben Svindal, Paris, Janka, Defago, Olsson, Zurbriggen, Bode Miller, Fill, Kostelic állt az élre, s biztosította a néhány századmásodpercnyi előnyt a műlesikláshoz. Itt az első igazán jó eredmény a címvédő amerikai Ted Ligety nevéhez fűződik, s át is veszi a vezetést 2:45,82 perces összesített idővel.
2010-02-23: Magazin - x:

Török film kapta az Aranymedvét

A berlini nemzetközi filmfesztivál, a Berlinale Werner Herzog német rendező vezette nemzetközi zsűrije a török Semih Kaplanoglu Méz című filmjét részesítette a legnagyobb elismerésben. A film egy anatóliai gyermek életén keresztül a természetre, illetve környezetre leselkedő veszélyeket mutatja be. Ilyen jellegű, valójában természetvédelmi filmet a zsűri először díjazott. Az idén hatvanéves Berlinale történetében egyébként negyvenhat év óta először kapott török film ismét Aranymedvét.