Ne féljetek, magyarok...

2010. március 20., szombat, Roma szombat

...megjöttek a cigányok! — ordították a marosszentgyörgyi és Marosvásárhely környéki cigányok, akik ötven-hatvanas csoportokba szerveződve, majd a cigányok csatájára ráerősítve megérkeztek a Nyárád menti székelyek, és éjnek évadján kiverték a román randalírozókat és szemkiverőket a város főteréről.

Jellemző, hogy húsz kerek esztendőnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a még élő, egykor elítélt cigány felkelőket és a halottakat post mortem Budapesten a Terror Házában Petőfi Emléklap a Helytállásért díjjal hősként tüntessék ki.

Ez az esemény önmagán túlmutató jelzés, egyben a magyar nemzetpolitikában várható fordulat hírnöke is. Egyrészt a Magyarországon rendkívül elmérgesedett cigány—magyar viszony új alapokra helyezésének kísérletét is jelenti, hisz hét-nyolcszázezer cigány létét nem lehet figyelmen kívül hagyni. Másrészt a leendő magyar nemzetpolitika irányváltoztatását sejteti, hisz ezekkel az elismerésekkel húszesztendős mulasztásokat igyekeznek jóvátenni. A magyar kormányzatok húsz évig tűrték, hogy a román politikum a legorcátlanabb módon mossa egybe a Marosvásárhelyen történteket — a magyarok is támadtak, mondják —, másrészt erkölcsi pellengérre állítás nélkül ítélhették el súlyosabbnál súlyosabb szabadságvesztésre a magyar résztvevőket, miközben egyetlen román ellen sem indítottak bűnvádi eljárást. Ezt a gyakorlatot háromszéki példákkal is szemléltethetnők.

Most Budapest csak kiindulópont volt, a megemlékezéssorozat a fekete márciusra Marosvásárhelyen és Brüsszelben folytatódik, és kísérletek történnek arra is, hogy Băsescu államelnök nyilvánosan kérjen bocsánatot a történtekért.

Ezt könnyűszerrel megteheti, hisz elnök elődje, Iliescu apó volt a régi-új román nacionalizmus kovásza, amikor már 1990 januárjában magyar szeparatizmusról és irredentizmusról beszélt, közismert, hogy a fekete március nagy verekedéseibe sem avatkozott bele, a bukaresti bányászjárások és egyebek mellett a románok és magyarok egymásnak ugrását is eltűrte.

Én azokban a napokban többedmagammal Budapesten tartózkodtam azon a román—magyar értelmiségi találkozón, amelyen a nyugati román emigráció képviselői nem vettek részt. Ennek ellenére a magyar—román megbékélés lehetősége adott volt. Ebbe trafált bele az egyeztetések közben a marosvásárhelyi borzalom. Én mindig is kapcsolatot feltételeztem a fekete március és a budapesti kiegyezés megtorpedózása között.

Észlelni kell azt is, hogy egy esetleges 1990-es polgárháború kirobbanását a magyar józanság akadályozta meg. Ha például a Baróti-medence mindenre elszánt bányászait és a székelység falvainak lakosságát a marosvásárhelyi rendteremtésről nem beszélik le, ennek beláthatatlan következményei lehettek volna.

A Maros és Nyárád menti magyar cigányok pedig történelmük legszebb momentumait élték meg, akárcsak 1848—49-ben, amikor a magyar szabadságért fegyvert vagy hegedűt fogtak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2010-03-20: Életutak - Benkő Levente:

Erdővidéki faluból Erdély ormaira (A nyolcvanéves Egyed Ákos akadémikus vall életéről 5.)

Az Erdélyi Múzeum Egyesület 150. évfordulóján tartott emlékülésen
— És a cenzúra?
— Az 1980-as években voltak olyan időszakok, hogy alig vagy semmit sem tudtam publikálni. Visszadobták a Csutak Vilmos tevékenységéről írt könyvem kéziratát, a tanulmányaimat, az 1848 a magyar sajtó tükrében című munkámat, amelyen nagyon sokat dolgoztam. A Csutak-kötetem 1989 után megjelent, de utóbbi azóta sem, mert valaki azt mondta, hogy nem lehet kiadni… mert a másik fél megharagszik…
2010-03-20: Roma szombat - :

Három napig magyar (Romákat tüntettek ki a Terror Házában)

Ne féljetek, magyarok, megjöttek a cigányok! — ezt a szállóigévé vált mondatot kiabálták húsz évvel ezelőtt Marosvásárhelyen a város minden pontjáról összesereglő cigányok a botokkal és kövekkel felfegyverzett, félrevezetett, leitatott, feldühödött, zömmel környékbeli románok gyűrűjébe került magyaroknak. Egyiküket múlt héten Petőfi Emléklap a Helytállásért elismeréssel tüntették ki a Terror Háza Múzeumban, ahol a húsz évvel ezelőtti véres eseményekről és azok áldozatairól emlékeztek meg.