Maroshévízi március

2010. március 22., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Lehet csodálkozni, felháborodni, zsebbe visszacsúsztatni a kinyíló bicskát, lehet elkeseredetten legyinteni, közömbösen hallgatni, keserűen felkacagni, reménytelenül továbblépni. Lehet még hangosabban, még nagyobbat kiáltani, amikor a Hargita, Maros, Kovászna Megyei Románok Civil Fóruma által Maroshévízen szervezett nagygyűlésen elhangzott, a legsötétebb időket idéző, magyarveszéllyel riogató, a székelyföldi románság elnyomásáról szóló nemzetféltő frázisokat halljuk, olvassuk. De talán inkább magunkba kellene szállnunk néhány percre, és felvillantanunk a maroshévízi nyilvánvalóan magyarellenes, az utóbbi időszakban ritkán tapasztalt soviniszta szólamokkal teletűzdelt összejövetel körülményeit, előzményeit, következményeit.

Mert sem az időpont, sem a helyszín, sem a nyilatkozatok nem véletlenek. A Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlésre, annak határozataira, a magyar nemzeti ünnep rendezvényeire, a magyarság számára különösen fontos régióátszervezési, oktatási, kisebbségi törvénytervezetek vitájára adott primitív, mégis sokatmondó válasz a maroshévízi esemény, amely egyazon időben zajlott a marosvásárhelyi fekete március 20. évfordulóján szervezett rendezvényekkel.

Elkeseredésre pedig csak akkor van igazán okunk, ha a magunk dolgait vesszük számba: míg a Hargita megyei településen szervezett eseményen a szervező nacionalista civil szervezeten kívül majd minden román politikai párt képviseltette magát, az évek óta habzó szájjal hőbörgő Corneliu Vadim Tudor mellett a szociáldemokraták fiatal reménysége, a nemrégiben elnökké választott Victor Ponta viszonyult a legvehemensebbnek, de jelen volt az européernek tartott Nemzeti Liberális Párt képviselője is, az RMDSZ koalíciós partnerei pedig, a demokrata-liberálisok — nehogy lemaradjanak a nacionalista versenyfutásról — sietve közölték: Romániában egy a nyelv és egy az alkotmány.

Ezzel szemben nekünk sikerült a pártpolitikai érdekek oltárán feláldoznunk a nemzetpolitikai ügyeket, hosszú időn át tartó vádaskodások után a székely parlament előfutára helyett produkáltunk két csonka nagygyűlést, egy elpolitizált ünnepet, de még a marosvásárhelyi megemlékezés is a megosztottság jegyében zajlott: az RMDSZ képviselői dokumentumfilmet néztek, az EMNT pedig — román civil szervezetekkel közösen — az eseményekhez méltó fáklyás menettel, konferenciával, ökumenikus istentisztelettel emlékezett.

Maroshévízzel szemben ott áll hát Marosvásárhely. A román egységgel szemben a magyar megosztottság, a románság egy részének hőbörgésével szemben a magyarság egy részének következetessége, párbeszédre való hajlama. A Hargita megyei település helyett éppen ezért jobb, ha Marosvásárhely felé irányítjuk tekintetünket. Magyar egység, a románsággal folytatott párbeszéd nélkül ugyanis a fekete március szelleme él tovább. Ha nem Marosvásárhelyen, hát éppen Maroshévízen, Bukarestben, bennük ― vagy éppen önmagunkban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1391
szavazógép
2010-03-22: Közélet - :

Háromszéki győzelem az idénnyitón

Győzelemmel rajtoltak a sepsiszentgyörgyi motokrosszversenyzők az országos bajnokság hazai pályán megrendezett szezonnyitóján: a 65 cm3-es géposztály versenye Tompa Krisztián, a sepsiszentgyörgyi Sugás Motoros Klub motorosának sikerével ért véget.
Írásunk a Sport oldalon
2010-03-22: Közélet - :

„Székelyföld nem létezik”

Fotó: www.szekelyhon.ro
A Hargita, Kovászna és Maros megyei Románok Civil Fóruma által szervezett maroshévízi gyűlésen kijelentették: elnyomás alatt él a három megye románsága, elüldözésük és elmagyarosításuk folyamatos.