Működik az EU-trojka
Nem befolyásolja az Európai Unió hármas, spanyol—belga—magyar közös elnökségének munkáját az, hogy Magyarországon kormányváltás lesz — jelentette ki az EU-t jelenleg elnöklő Spanyolország uniós ügyi államtitkára, Diego López Garrido. Az államtitkár azt is kijelentette: pozitív várakozásokkal tekint az új kormány alakítása elé.
Kekeckedik a szlovák nyelvrendőrség
Zoboralján vizsgálódik a szlovák nyelvrendőrség, mert a Csemadok kalászi színjátszó csoportja műsorfüzetével állítólag megsértette az államnyelvtörvényt. Egy négyoldalas műsorfüzetről van szó, amelynek első három oldalán a színdarabot, a szereposztást és a darabot érintő információk találhatóak, míg a negyedik oldalon van a meghívó az előadásra magyar és szlovák nyelven, tükörfordításban. A hatóságok szerint olyan időszaki kiadványról van szó, amelynek a törvény alapján szlovák nyelven kellett volna megjelennie, de igény esetén jogszerű lehetőség lett volna a szlovák szöveg teljes magyar nyelvű fordításának közlésére is.
Elnapolták az elnökválasztás kiírását
A lengyel ellenzék kérésére későbbre halasztották a Lech Kaczynski elnök halála miatt szükségessé vált rendkívüli elnökválasztás kiírását. Donald Tusk miniszterelnök egyik munkatársa, Grzegorz Schetyna azt mondta, a végső döntést egy hét múlva, április 21-én hozzák majd meg, így az államfőválasztás legvalószínűbb időpontja június 20. lehet. Bronislaw Komorowski, az államfő teendőit ideiglenesen ellátó házelnök a korábbi közlések szerint tegnap jelentette volna be a szavazás időpontját.
Felszólította Izraelt
Barack Obama felszólította Izraelt, hogy írja alá az atomsorompó-szerződést, a zsidó állam atomprogramjáról azonban nem akart nyilatkozni. Az amerikai elnök a washingtoni nukleáris biztonsági csúcstalálkozó után hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy minden ország — így Izrael is — az atomsorompó-szerződés részesévé váljék.
Második Afganisztán?
Az orosz elnök úgy látja, Kirgizisztán a polgárháború szélén áll, és fennáll a veszély, hogy a közép-ázsiai ország második Afganisztánná válik. Dmitrij Medvegyev kifejtette: valós a veszélye annak, hogy Kirgizisztán egy északi és egy déli területre szakad ketté, miután múlt héten elűzték a hatalomból Kurmanbek Bakijev elnököt, és átmeneti kormány jött létre. Vlagyimir Putyin kormányfő kijelentette: bármi történjék is Kirgizisztánban, az az ország belügye.
Földrengés pusztított Kínában
400 körülire teszik az északnyugat-kínai Csinghaj tartományban tegnap reggel bekövetkezett 7,1-es erősségű földrengés halálos áldozatainak számát, mintegy tízezer a sérült. A nagy területen romboló földmozgás és annak utórengései a földdel tettek egyenlővé házakat, templomokat, benzinkutakat, kidöntötték a villanypóznákat. A térségben földcsuszamlások keletkeztek, utak mentek tönkre, megszűnt az áramellátás, megszakadt a távközlési összeköttetés. Hétszáz katona dolgozik a romok eltakarításán, további több mint ötezer mentőt, köztük katonákat, egészségügyi dolgozókat, tűzoltókat küldtek a helyszínre.