Április 22-én egynapos általános sztrájkot tartanak a tanügyi szakszervezetek, és május 5-től meghatározatlan ideig szintén általános sztrájkkal tiltakoznak a közigazgatási alkalmazottak.
A pedagógusok érdekvédelmi szervezetei azt javasolják a tanároknak, hogy ne vegyenek részt a diákok vizsgáin — közölték tegnap, miután újraelemezték az elbocsátásokról szóló rendeletet, az oktatási törvényt, és elégtelennek találták a személyzeti kiadásokra szánt összeget.
A közigazgatásban dolgozók elsősorban fizetéseik nagymérvű csökkenését kifogásolják, de nem értenek egyet azzal sem, hogy a kormány elutasítja a kollektív munkaszerződéseket és a végleges bírósági ítéletek alkalmazását.
Tanárok elégedetlensége
A Tanügyiek Szabad Szakszervezeteinek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szövetség, az Országos Tanügyi Föderáció (FEN), az Alma Mater Szövetség képviselői szerdán találkoztak, hogy újraelemezzék az oktatási rendszer helyzetét — áll a négy szervezet által kiadott közleményben. Elégedetlenek a személyzeti kiadásokra szánt összeggel, és tiltakoznak a 15 000 állás szeptember elsejétől tervezett megszüntetése ellen, mint mondják, tavaly már 18 000 állást felszámoltak. A tanügyi alkalmazottak azzal is elégedetlenek, hogy a kormány felfüggesztette a beruházásokra szánt összegek folyósítását. Emlékeztetik a kormányt, hogy az oktatási minisztérium továbbra is semmibe veszi a fizetésemeléseket jóváhagyó bírósági ítéleteket és az egységes bérezési törvény azon előírását, amely a bérek 2009. decemberi szinten tartásáról rendelkezik. Bírálják, hogy a kisegítő személyzet bére 2010 januárjától csökkent, mivel bizonyos, a kollektív munkaszerződésekben szereplő pótlékok kifizetését felfüggesztették. A szakszervezetek azért is elégedetlenek, mert az oktatási minisztérium nem hajlandó valós és építő párbeszédre a szociális partnerekkel. 2010 első három hónapjában több pótlékot felfüggesztettek, köztük a veszélyességit, a nehéz munkakörülményekért járót. Az állásokat befagyasztották, és a felsőoktatásban is akadályozzák az előléptetést, ami zavart okoz az oktatási folyamatban — áll a közleményben.
Az új oktatási törvény
A szakszervezetek kifogásolják az új oktatási törvény egyes rendelkezéseit is, úgy értékelik, a pedagógusokat hátrányosan érinti a címzetességi rendszer felszámolása, az iskolák igazgatótanácsának összetétele és néhány régóta szavatolt jog törlése.
A tanügyi érdekvédelmi szervezetek szerint eddig egyetlen követelésüket sem oldották meg, ezért a már megkezdett tiltakozások folytatásáról döntöttek. Javasolják tagjaiknak, hogy ne vegyenek részt április 19-én a számítógépes ismereteket felmérő érettségi vizsgán, és ne írják be a jegyeket a naplókba, hivatalos dokumentumokba. Április 22-én egynapos általános sztrájkot tartanak, minden tanintézményben szünetel a tevékenység. Májusban a négy szakszervezeti szövetség képviselőiből álló küldöttség a nemzetközi szerveknél panaszolja be a kormányt, amiért nem tartja tiszteletben a társadalmi párbeszédről szóló előírásokat, és nem hajtja végre a törvényszéki ítéleteket.
Ha gondjaikat továbbra sem oldják meg, a kormány képviselői közömbösen viszonyulnak azokhoz, a szakszervezetek befagyasztják a tanévet, nem vesznek részt a vizsgákon, és június első felében általános sztrájkot kezdenek.
Közigazgatási kifogások
Általános sztrájk kirobbantásáról döntött tegnap a Közigazgatási Alkalmazottak Országos Szakszervezeti Szövetsége is, Valer Suciu elnök Temesváron jelentette be: április 30-án sztrájkőrséget tartanak a kormány előtt, május 5-től pedig beszüntetik a munkát. Suciu elmondta, a közigazgatásban dolgozók elsősorban fizetéseik nagyfokú csökkenésével elégedetlenek, de kifogásolják a kollektív munkaszerződés be nem tartását, a végleges és visszavonhatatlan bírósági ítéletek alkalmazásának elutasítását.