A gyógyszerkrízisre hivatkozva csütörtökre általános nagygyűlést hívott össze a Kovászna megyei gyógyszerészkamara. Ha pontosan akarunk fogalmazni, akkor nem gyógyszerkrízisről van szó, hanem a körbetartozás kríziséről.
Akkora összegekkel adós az egészségbiztosító pénztár a patikáknak, hogy már csak a legnagyobb forgalmúaknak van hitelük a gyógyszerforgalmazóknál, csak őket szolgálják ki, egyelőre majdnem az egész termékskálával, míg a kis gyógyszertáraknak lassan a legegyszerűbb fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő beszerzése is gondot jelent. Miként az országban mindenütt, Háromszéken is több millió euróval tartozik az egészségbiztosító pénztár a patikáknak, hét hónapja nem fizették ki az egészségügyi programos gyógyszerek adott hányadát, és nyolc hónapos az elmaradás az ingyenes és kedvezményes termékeknél — állítja Nagy András, a megyei gyógyszerészkamara elnöke.
Sepsiszentgyörgyi orvosságmustra-körutunk alkalmával nem tapasztaltunk krónikus gyógyszerhiányt, de nem találkoztunk egyetlen olyan patikussal sem, aki ne mondta volna el, jelenleg saját felelősségükre, szerződéses fedezet nélkül adják ki a kedvezményes készítményeket, de ha ez a helyzet még hetekig, hónapokig tart, akkor kénytelenek lesznek befagyasztani a gyógyszerkiadást akkor is, ha ez súlyos következményekkel jár, vagyis az egészségbiztosító pénztár felbontja az itt-ott már megkötött szerződéseket. A falusi gyógyszertárakban más a helyzet, legtöbb helyen nincs, amiből beszerezniük a krónikus betegek gyógyszereit, a pácienseket városra küldik, ahol a tehetősebbek három hónapra, mások egy hónapra váltják ki az orvosságokat.
Igaz, hogy a szegényes gyógyszerbüdzsé első körben a patikákat sújtja, egy-egy jól menő gyógyszerészvállalkozónak annyi a kinnlevősége, hogy abból egy négytagú család tíz évig is elélne, de végül mégis a beteg szenved, aki gyógyszer nélkül marad.