A napszámosmunka szabályozását kezdeményezte négy RMDSZ-es képviselő. A szerdán beterjesztett jogszabálytervezet lehetővé teszi, hogy igen egyszerű módon, de törvényesen vállaljanak idénymunkát az érdekeltek, az alkalmazóknak pedig ne kelljen ellenőrzéstől, büntetéstől rettegniük, bonyolult bürokrácia nélkül törleszthessék a 16 százalékos adót.
Romániában főleg tavasztól késő őszig igen sokan vállalnak napszámosmunkát, s mostanáig ezt csak feketén tehették. Az Édler András, Olosz Gergely, Derzsi Ákos és Kerekes Károly RMDSZ-es képviselők által kidolgozott törvénytervezet a lehető legegyszerűbben próbálja szabályozni a helyzetet. A munkavállalók a polgármesteri hivatalban kiváltanak egy napszámoskönyvet, a munkaadó pedig ebbe ragasztja be a napidíj 16 százalékának megfelelő adóbélyeget — részletezte Édler András.
A csalás elkerülésére a jogszabály rögzíti, hogy egy napszámos egy munkaadónál évente legfeljebb hatvan napot dolgozhat, de korlátozza az órabért is, ez nem lehet két lejnél kevesebb és tíz lejnél több. A munkásnak a nap végén meg kell kapnia keresetét. Számára elsősorban ilyen szempontból nyújt biztonságot a törvény.
A munkaadónak csak a 16 százalékos adóbélyeg ellenértékét kell törlesztenie az állam felé, más kötelezettségei nincsenek, mert a napszámosnak ez a munka sem egészségbiztosítási, sem nyugdíj-hozzájárulást nem feltételez. Előnyt jelenthet, hogy az adóbélyeg árát költségként is elszámolhatják, no meg az, hogy jogszerűen működnek, nem kell ellenőrzéstől tartaniuk.
Édler András azt is elmondta: sürgősségi eljárásban terjesztették be a képviselőházban a jogszabályt, ám nem tudni, mikor lesz belőle törvény, mert „lassan őrölnek a parlament malmai". Bíznak abban, kollégáik is felismerik a kérdés időszerűségét, hisz Romániában nagyon sokan élnek mezőgazdasági idénymunkából, és a gazdasági válság mélyülésével számuk tovább nő, a törvényesítéssel jelentős bevételekhez juthat az állam is.