Napjainkban a diákok évfolyamokra különválasztott, ergonomikusan berendezett termekben, szakképzett tanároktól sajátíthatják el a tudást, míg régen a tanulás lehetősége csupán a papi növendékeknek adatott meg, korántsem ilyen ,,luxuskörülmények" között.
Amint a mondás is tartja, ahány ház, annyi szokás, esetünkben ahány ország, annyi iskola. Ebből kiindulva megkérdeztünk különböző országokban élő diákokat, hogy megtudjuk, a szomszéd füve mindig zöldebb-e?
Tom (13 éves, Harrow Way, Anglia):
A tanítás 8.45-kor kezdődik. Napi hat óránk van, amelyek 50 percesek. Az első két óra után 20, míg a negyedik után 40 perc ebédszünet következik. Az iskolában kabinetrendszer működik, ezért a diákok osztályok helyett csoportokra vannak osztva: X1 (,,legerősebbek"), X2, Y1, Y2, X3, X4 (,,leggyengébbek"). Az osztályozás betűkkel történik: A — átlagon felüli, O — átlagos, B — átlagon aluli. Az egyedüli szabály, ami nem tetszik, hogy esős időben tilos a fűre lépni, és az iskolaudvar teljesen füves terület. Tantárgyak: angol, francia, matematika, földrajz, művészet, tervezés, technológia, háztartás, vallás, sport, szexuális nevelés, zene, informatika.
Franko (17 éves, San Juan Bautista, Buenos Aires, Argentína):
A tanítás 8.30-kor kezdődik és 12.35-kor fejeződik be. A napi 5 óra között három 10 perces szünet van. Tantárgyak: történelem, TIC, matematika, spanyol, angol, német, állam és gazdaság. Az osztályozás számokkal történik 1-től 10-ig.
Rogerio (17 éves, I. E. S. Satafi, Spanyolország):
Az oktatás 8.30-kor kezdődik. Naponta hat 50 perces tanóra, melyeket 5 perc, a harmadik óra után meg 25 perc ebédszünet választ el. Tantárgyak: matematika, irodalom, biológia, sport, filozófia, angol, történelem, spanyol, számítástechnika, kézművesség.
Dusty (16 éves, Craig County High School, Virginia, Egyesült Államok):
A tanítás 8.30-kor kezdődik és 3.30-kor fejeződik be. Napi négy tanóra van, amelyek másfél órát tartanak. Az első két óra után 10 perc, míg a harmadik óra után 30 perc ebédszünet. Egy iskolai évben nyolc tantárgyat tanulunk, melyből négyet az első és négyet a második félévben. A jegyeket az ábécé betűi jelölik A-tól (legjobb) F-ig (legrosszabb). A tanítás utáni tevékenységek közé tartozik a sport és a különböző körök (pl. sakkör). A sportcsapatokba beválogatnak, míg a körökbe be kell iratkozni. Mindenik tevékenység tanítás után 2—3 órát tart.
MOLNÁR ANDREA