A szisztemikus (felszívódó) gombaölő vegyszerek alkalmazását szorgalmazták a kontaktszerekkel szemben, mert a mostani esős körülmények közt ezekkel jóval hatékonyabb a védekezés. A nagytermelők már a hetedik-nyolcadik kezelésnél tartanak, de még így sem százszázalékosan biztosított a kultúra védelme.
Szó esett egy újabb, eddig ismeretlen kártevő, a burgonyamoly (Phthorimaera operculella) megjelenéséről is, amelyet egyelőre csak Konstanca megyében észleltek, de számítani kell rá, hogy rövidesen nálunk is megjelenik.
A burgonyamoly lárvái hatalmas kárt képesek okozni a növény levélzetén (ezáltal csökkentve a vegetációt és a gumók növekedését), valamint fogyasztva a gumókat. Egy másik kártevő is tömegesen megjelent és elszaporodott a csapadékos időben: a csupasz csiga, amely nagyban rontja a gumó (és minden gyökérzöldség) piacosságát. Ellene védekezésként a Mesurol 4G, a Metaldehyde és az Optimol 4G nevű vegyszert ajánlják a növényvédő szakemberek. A brassói tanácskozáson a burgonyabogár elleni környezetbarát védekezési módszert is bemutattak: egy traktorra szerelt sajátos gépezet a sorok között járva gardánymeghajtással gerjesztett vákuummal felszippantja a kolorádóbogár lárváit. A módszer nagyon hatékony, környezetbarát és olcsóbb, mint a permetezés. A kutatók a technika legújabb termékét is bemutatták, egy bonyolult klorofillszintmérő felszerelést. Köztudottan a növényi fotoszintézis alaptényezője a klorofill, és ennek mértéke jelzi a növény megfelelő fejlődését. A méréseredmények ismeretében optimizálni lehet a nitrogénalapú tápanyag-utánpótlás mértékét, ezáltal biztosítva a növény legmegfelelőbb fejlődését.